Ruské město Smolensk na západě země se v noci stalo terčem náletu ukrajinských dronů, uvedla ruská a ukrajinská média s odvoláním na tamní úřady. Ukrajinská armáda později oznámila, že bezpilotními letouny zaútočila na tamní letecký závod a také na ropný sklad ve Voroněžské oblasti. Rusko i Ukrajina zároveň informovaly o sestřelení desítek dronů druhé strany.

„Ve Smolenské oblasti právě pokračuje útok ukrajinských bezpilotních letounů! V oblastním centru zasahuje protivzdušná obrana,“ napsal gubernátor Vasilij Anochin kolem půlnoci z pondělí na úterý. Vybídl obyvatele ke klidu a k vyhýbání se otevřeným prostorám. Později činitel tvrdil, že protivzdušná obrana pokus o nálet odrazila a že se vše obešlo bez obětí a raněných, jen s poškozením střech a oken v důsledku pádu trosek bezpilotních strojů.

Server RBK-Ukrajina s odvoláním na informace z ruských sociálních sítí napsal, že drony zřejmě útočily na tamní rafinérii či leteckou továrnu. O možném úderu na letecký závod psal také server Meduza nebo portál Baza. Ruské úřady o úderu na letecký podnik, který se nachází ve Smolensku, neinformovaly. Tamní ministerstvo obrany hlásí pouze sestřelení deseti dronů nad Smolenskou oblastí.

Ukrajinský generální štáb později na Facebooku sdělil, že ukrajinská armáda zasáhla řadu důležitých objektů v Rusku a konkrétně zmínil právě smolenský letecký závod, v jehož areálu podle něj byly zaznamenány výbuchy.

Šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko upřesnil, že se závod podílí na výrobě a modernizaci vojenských letadel. „Zajišťuje také obecné opravy a údržbu letecké techniky, což umožňuje Ruské federaci zachovat bojeschopnost zastaralých modelů letounů,“ napsal na Telegramu. Podle Meduzy se v továrně vyrábí mimo jiné rakety Ch-55 nebo Ch-59 a závod je na sankčním seznamu západních zemí.

Údery v Rusku

V ruské Voroněžské oblasti ukrajinské drony v pondělí večer opět napadly a zapálily sklad pohonných hmot ve městě Liski, které leží více než sto kilometrů jižně od regionální metropole. O požáru v důsledku pádu jednoho z bezpilotních letounů do areálu skladu informoval gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev, jehož vyjádření citovala ruská a ukrajinská média. Ukrajinský generální štáb v úterý napsal, že ukrajinské drony tento sklad zasáhly už podruhé během jednoho týdne. Hoří tam nádrže s pohonnými hmotami a mazivy, která využívá ruská armáda, tvrdí štáb.

Ruský resort obrany podle agentury TASS uvedl, že ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila 55 ukrajinských dronů nad šesti ruskými regiony – dvaadvacet nad Brjanskou, dvanáct nad Rostovskou, deset nad Smolenskou, šest nad Voroněžskou, čtyři nad Saratovskou a jeden nad Kurskou oblastí.

Ukrajinské drony podnikly během uplynulého roku přinejmenším 81 útoků na ruské rafinérie a sklady pohonných hmot a přinejmenším v 64 případech způsobily požáry, podotkl server BBC News, podle kterého se během roku údery více soustředily na zařízení sloužící k zásobování ruských vojsk. Nálety podle portálu vedly ke snížení výroby benzinu a nafty v Rusku a zvýšení cen pohonných hmot.

Ruské drony nad Ukrajinou

Ukrajinské letectvo informuje naopak o ruském vzdušném útoku, invazní síly podle něj vyslaly v noci na úterý na Ukrajinu 131 dronů různých typů a čtyři balistické střely Iskander-M. Ukrajinská protivzdušná obrana podle informací armády sestřelila 72 ruských bezpilotních strojů a dalších 59 zmizelo z radarů, aniž by byly informace, že způsobily škody. O osudu střel se nezmiňuje.

Noční útok podle ukrajinských vzdušných sil způsobil škody v Poltavské a Čerkaské oblasti, kde měly být poškozeny budovy úřadů nebo soukromé domy. Obešel se ale bez mrtvých a zraněných.

Posilování obrany na Krymu

Agentura Ukrinform s odkazem na partyzánské hnutí přinesla zprávu, že ruské síly na okupovaném poloostrově Krymu posilují systém opevnění v Balaklavském zálivu, aby lépe chránily oblast před námořními drony a sabotážními skupinami. „Aktivně vyhledáváme slabá místa této obrany,“ prohlásili partyzáni.

Ukrinform míní, že ruská armáda začala znovu využívat k vojenským účelům podzemní ponorkovou základnu ze sovětské éry, která dříve fungovala jako muzeum. Podzemní komplex může sloužit k umístění, opravě a údržbě ponorek.

Podíl.