Ukrajinské jednotky u Pokrovsku pomalu ztrácejí území. Frontu před důležitým logistickým bodem sice drží všemi silami, nedostává se jim ale vojáků ani vybavení. Moskva se mezitím snaží dobýt co nejvíce ukrajinského území, a to i kvůli nové americké vládě. Ta tlačí na začátek jednání o ukončení války a zastavila zahraniční pomoc Ukrajině – i když podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vojenská pomoc stále proudí.
Jsou to už měsíce, kdy ukrajinské prapory na frontě dostaly nové obrněné transportéry. Nutně je potřebují, aby vozily muže do boje, dodávaly jim munici, evakuovaly zraněné. „Je hodně případů, kdy jsme neměli dost obrněnců a nemohli jsme dojet pro zraněné. Nezvládli jsme to včas, zemřeli. Bylo to často a zle se mi o tom mluví,“ vzpomíná ukrajinský armádní řidič Tyson.
Západní transportéry jsou na bojištích velmi ceněné – i ty staré chrání lépe než ty ze sovětských zásob. V posledním roce vlády amerického exprezidenta Joea Bidena ale rozhodnutí o americké pomoci Ukrajině přicházela až po průtazích. Důvodem byly debaty v Kongresu a obavy, aby neeskalovalo napětí mezi Západem a Ruskem. A frontová linie se pomalu posouvala na západ.
„Pokaždé, když o něco žádáme, přijde to o šest až devět měsíců později, kdy se už průběh války změnil. Nemá to pak takový dopad, jako to mohlo mít, kdyby to dorazilo včas,“ upozorňuje na nedostatky západní pomoci vedoucí komise ukrajinského parlamentu pro kontrolu zbraní Oleksandra Ustinovová.
Kyjev sází na uznávaného velitele
Fronta každý odklad palčivě pociťuje. Pokrovskem se rozléhá těžká palba vzdálená několik kilometrů. Město a okolní silnice přestaly být pro ukrajinské logistiky bezpečné. To se znovu promítne na linii střetu. Ruské síly nedávno začaly místo frontálních útoků napadat boky ukrajinských pozic – to vyžaduje silnější obranu. Situaci zhoršila hustá vytrvalá mlha, která z bojiště vyřadila drony. Těch mají ale velitelé velký nedostatek, stejně jako vojáků.
Pomoci by mohla domácí výroba zbraní, k jejímuž důslednému každoročnímu posilování vyzval na X i sám Zelenskyj. Zbraně ukrajinské výroby podle něj rozšiřují bezpečnostní zónu i arzenál schopností a pomáhají chránit životy bojovníků. „Děkuji všem, díky nimž je naše armáda technologicky vyspělá: všem ukrajinským výrobcům, celému našemu veřejnému sektoru a všem partnerům, kteří investují do obranné výroby na Ukrajině,“ dodal.
Podle ukrajinského velitele praporu Da Vinciho vlci u Pokrovsku Afera již nejsou téměř žádné rezervy. „Bohužel v současnosti většina vojáků na pozicích nevydrží tak dlouho, jak by měli. Většina utrží zranění, nebo zahyne,“ říká. „Když nebude nikdo držet frontovou linii, pak malé skupinky (ruské pěchoty) projdou, obsadí území, konsolidují ho, počkají na posily a začnou ten proces znovu,“ vysvětlil vojenský analytik Pasi Paroinen.
Vláda v Kyjevě vkládá naděje do uznávaného velitele Mychajla Drapatého, jehož prezident před týdnem pověřil velením pozemních sil. „Musíme být vždy připraveni k boji. Připraveni na jakýkoli možný vývoj,“ apeloval Drapatyj v polovině prosince.
Celková nejistota po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu vzrostla. Joe Biden před inaugurací urychlil dodávky zbraní pro Ukrajinu a oznámil novou vojenskou pomoc. Nová vláda ji ale může kdykoliv zastavit. Včetně už schválených zásilek.