Rusové si na bojišti od dobytí ukrajinské Avdijivky stále udržují dynamiku. Krátkodobě jejich postup sice není rychlý, to se ale kvůli nedostatku a únavě ukrajinských vojáků, kterým chybí munice a zbraně, může změnit. Agresor by pak mohl získat iniciativu.
0:57

Rusové postupně získávají území dál za dobytou Avdijivkou. | Video: Asociated Press, Reuters

Americký Institut pro studium války tvrdí, že invazní síly využívají taktické příležitosti, která se otevřela po obsazení východoukrajinské Avdijivky. Snaží se proniknout co nejdále do okolí dřív, než Ukrajinci vytvoří soudržnější obranné linie. 

Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny prohlásil, že někteří velitelé v sektoru Avdijivka učinili chybná rozhodnutí. Oleksandr Syrskij zdůraznil, že úspěch každé bitvy závisí na kvalitě plánování a na tom, jak podřízení účinně plní velitelův plán. „Během hodnocení práce některých velitelů jsme zjistili určité chyby v situačním přehledu a hodnocení nepřítele, což mělo přímý dopad na stabilitu obrany v konkrétních oblastech,“ napsal ukrajinský vrchní velitel na sociální síť Telegram.

Podle něj se ruské útočné jednotky nyní pokoušejí prolomit ukrajinskou obranu a převzít kontrolu nad osadami jako Tonenke, Orlivka, Semenivka, Berdychi a Krasnohorivka. „Poblíž Záporoží pokračují boje v okolí Verbove a Robotyně, kde se ruské jednotky snaží získat kontrolu,“ uvádí Syrskyj. Poté ukrajinskou veřejnost ujišťoval, že byla urychleně přijata nápravná opatření. Zmínil přidělení dodatečné munice a materiálních zdrojů spolu s nezbytnými rezervami.

„Avdijivka byla pro Rusy Pyrrhovým, ale přesto vítězstvím. Půda za ní je rovnější a prolomení této bašty narušuje celkovou strategii Ukrajiny v době, kdy americký Kongres zadržuje pomoc,“ uvedl Zev Faintuch, analytik bezpečnostní společnosti Global Guardian.

Američané vyčlenili pro Ukrajinu přes 60 miliard dolarů. Zákon ale zadržuje Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu republikáni. „Pokud návrh zákona o pomoci nebude brzy schválen, dojde k dalším Avdijivkám, protože Rusko se bude snažit využít příležitosti a upevnit své zisky v Doněcké oblasti,“ řekl Faintuch serveru Newsweek.

Vojenský analytik Mike Kofman z think-tanku Carnegie Endowment řekl v podcastu War on the Rocks, že Ukrajina nemá kvalitní druhé obranné linie a je dost pozadu v opevňování na celé frontě. „Za Avdijivkou má Ukrajina nějakou obranu, ale tato linie není silná. Ruské armádě může dojít dynamika, ale na druhou stranu, pokud budou schopni plně udržet stávající ofenzivní tlaky v průběhu roku, pak nakonec mohou nacházet stále více a více otevřenější terén,“ varuje Kofman.

„Ukrajina musí přijmout aktivní obrannou strategii. Může vyměnit prostor za čas, vzhledem k tomu, že je teritoriálně mohutná. Rusko je skutečně schopno postupovat pouze v oblastech, kde může shromáždit převahu v dělostřelecké palbě a živé síle,“ tvrdí Faintuch.

Schopnosti Ukrajiny potlačit ruský postup budou záviset na tom, zda Západ poskytne zbraně středně dlouhého dosahu a malé systémy schopné vyřadit mechanizovaná vozidla. K položkám, od nichž se očekává, že ve válce něco změní, patří stíhací letouny F-16, na kterých probíhá výcvik ukrajinských pilotů. „Letouny F16 budou mít skutečně významný dopad ve vzduchu i na zemi. Ale neočekávejte, že se tento dopad projeví dříve než v druhé polovině roku 2024,“ myslí si Gordon „Skip“ Davis, generálmajor americké armády ve výslužbě.

„Klíčová je pomoc USA,“ říká expert na Ukrajinu a varuje před velkou válkou. (23.2 2024)

„Klíčová je pomoc USA,“ říká expert na Ukrajinu a varuje před velkou válkou | Video: Associated Press, Reuters

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.