Do bojů na Ukrajině zasahuje i umělá inteligence. Česká firma LPP Holding dodala tamní armádě už stovky dronů, které ji využívají a v konfliktu se pohybují zcela samostatně. Na vývoj bezpilotních strojů se soustředí i další společnosti.
Drony rychlostí až dvě stě kilometrů v hodině dokáží urazit i tisíc kilometrů. Stroje dosahují rozpětí až 3,5 metru. Místo, kde technologická firma LPP Holding stroje vyrábí, je z bezpečnostních důvodů tajné.
„Na rozdíl od konvenčních dronů, které potřebují pro svoji misi datové spojení nebo radiové spojení, naše drony letí zcela autonomně a nepotřebují GPS signál. Takže si představte situaci, kdy v některých zónách je silné zarušení – v tom případě jdou ostatní drony k zemi. Náš letí dál,“ popisuje ředitelka pro vnější vztahy Martina Tauberová.
V systému mají předem nahranou misi – místo doletu, zóny, kterým se musí vyhnout, a cíl, který mají zneškodnit. Na Ukrajině se pohybují už několik měsíců. „Umělá inteligence vyhodnocuje obrázky a videa, jež sbírají kamery, které jsou umístěny na podvozku dronu, a pomocí umělé inteligence je dron řízen až k cíli,“ vysvětluje Tauberová.
Jako Skynet z Terminátora
„To je věc nesmírně náročná na vyhodnocování situace na bojišti. Je určitě strašně zajímavá, ale zároveň s tím v tom systému chybí lidský prvek rozhodování. Je to něco jako Skynet z filmu Terminátor, jsou to skutečně autonomní systémy,“ konstatoval bývalý velvyslanec ČR při NATO a ředitel Aspen Institute Central Europe Jakub Landovský.
O tom, že drony – včetně těch, které nevyužívají umělou inteligenci – budou hrát na bojištích klíčovou roli, svědčí i to, že se na jejich vývoj soustředí řada dalších firem i univerzit.
„Dnes je cena takového sebevražedného dronu mnohem nižší než cena vycvičeného vojáka. Pokud Česká republika je schopná být na špičce tohoto vývoje, tak je to dobrá zpráva pro naše občany,“ míní Landovský.
Bezpilotní letouny jsou v boji podle expertů rychlejší a pohotovější než vojáci. Pracovat s nimi se učí i česká armáda.