Ukrajina mlčí o nové ofenzivě v ruské Kurské oblasti, která začala v neděli. Jako jediný se o ní oficiálně zmínil ve dvou větách poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.
Rusové a Severokorejci podle Zelenského utrpěli v Kurské oblasti značné ztráty (4. 1. 2025) | Video: Associated Press
Mlčí také ukrajinští vojáci, kteří se na protiútoku podílejí. Velmi pravděpodobně dostali příkaz nedávat nic na sociální sítě. „Musíme počkat, protože informace o situaci na frontě obvykle přicházejí se zpožděním dvou až tří dnů,“ uvedl v ukrajinské rozhlasové stanici NV vojenský analytik Pavlo Narožnyj.
Jediným zdrojem informací – byť nespolehlivým – jsou takzvaní ruští váleční blogeři, kteří zveřejňují zprávy na sociální síti Telegram.
Z nich vyplývá, že Ukrajinci soustředili nápor severovýchodně od města Sudža, největšího, které v Kurské oblasti ovládají. Institut pro studium války pomocí geolokace ověřil, že Ukrajinci skutečně postupují tímto směrem. „Na snímcích je patrné, že ukrajinské síly se pohybují u vesnice Berdin a vstoupily do její jižní části,“ uvádí institut, který monitoruje dění na bojišti. Berdin leží severně od Sudži.
Nejsou žádné potvrzené zprávy o tom, kolik lidí a techniky Ukrajinci do útoku nasadili. „Neposlali tam žádnou mimořádnou sílu. Je možné, že to má zastřít větší úder na jiném místě fronty, který teprve přijde,“ tvrdí ruský telegramový účet nazvaný Archanděl Specnazu Z. Ruští váleční blogeři sice podporují ruskou agresi proti Ukrajině, ale někteří z nich zveřejňují objektivní zprávy z bojiště, i když nejsou pro Kreml pozitivní.
Ukrajinská armáda překvapivě zaútočila na ruskou Kurskou oblast loni 6. srpna. Postupně obsadila území o rozloze větší než tisíc kilometrů. Rusko tam přesunulo přes 45 tisíc vojáků, včetně několika tisíc Severokorejců. Postupně se Rusům podařilo dobýt zpět zhruba třetinu obsazeného území.
„Ukrajina chce mít při vyjednávání o příměří co nejlepší pozici,“ komentoval nový útok americký ministr zahraničí Antony Blinken. To znamená, že Kyjev plánuje souhlasit se stažením z Kurské oblasti, pokud na oplátku učiní ústupek Rusko.
O možných jednáních tento rok se hovoří v souvislosti s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu. Lidé z jeho okolí naznačili, že chce dostat Vladimira Putina s Volodymyrem Zelenským k jednacímu stolu a že se Ukrajina musí smířit se ztrátou okupovaných částí výměnou za bezpečnostní záruky.
Loňská ofenziva v Kurské oblasti měla podle ukrajinského veterána války na Donbase z roku 2014 Ihora Lapina také ukázat Západu, že Kyjev je stále schopný útočit, když má nebo bude mít dost zbraní.
„Přitáhli jsme zase jinak už upadající pozornost světových médií k Ukrajině. Zpočátku byla válka epochální událost, ale postupně si na ni lidé ve světě zvykali a začalo se říkat, že už by ji Ukrajina měla nějak ukončit. Pryč je doba výzev k pomoci a záchraně naší země jako v době ruských masakrů v Buči, Irpini nebo masivního ostřelování Charkova. Jsme dobří a jsme schopní Rusy porážet, když se hýbeme a manévrujeme. Jakmile je fronta statická, projevuje se ruská převaha v munici, raketách a vůbec ve všech zbraních. Dokázali jsme je porazit, když jsme roztáhli frontu u Kyjeva, v Charkově, při osvobozování Chersonu. Teď se to potvrdilo i v Kurské oblasti,“ řekl loni Lapin Aktuálně.cz.
Video: Zelenskyj tvrdí, že Rusové v Kurské oblasti „ztratili“ prapor
Rusové a Severokorejci podle Zelenského utrpěli v Kurské oblasti značné ztráty (4. 1. 2025) | Video: Associated Press