Aktualizace: 11.02.2024 10:50

Kyjev – Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že má důkaz o tom, že ruské ozbrojené síly na bojišti používají terminály satelitní internetové společnosti Starlink amerického podnikatele Elona Muska. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba na platformě Telegram zveřejnila zvukovou ukázku, která je podle ní zachycenou konverzací mezi dvěma ruskými vojáky. Ukázku pak označila za důkaz o využívání Starlinku ruskou armádou.

Systém satelitního internetu Starlink provozuje divize společnosti SpaceX amerického miliardáře jihoafrického původu a v současné době nejbohatšího člověka na světě Elona Muska. Cílem Starlinku je vytvořit síť, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Divize má přibližně 5000 satelitů na nízké oběžné dráze Země.

Musk v minulosti čelil podezření, že v reakci na chystaný útok ukrajinských sil na ruskou námořní flotilu na Krymu v oblasti svou internetovou službu Starlink předloni vypnul. Musk na to reagoval prohlášením, že Starlink nad Krymem vypnout nemohl, protože tam nikdy aktivovaný nebyl. Služba Starlink ale patrně hraje v konfliktu na Ukrajině důležitou roli a už dříve se stala užitečným nástrojem ukrajinské armády.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.