Slovenský premiér Robert Fico se nechal slyšet, že Ukrajina podle něj nepatří do EU ani NATO a její vstup hodlá vetovat. Ukrajinu také označil za zkorumpovanou zemi, ve které se ztrácí západní pomoc, a jako nereálné odmítl snahy Kyjeva osvobodit území okupovaná Ruskem. Deník Ukrajinska pravda výroky komentoval jako „skandální“. Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme v online přenosu.

Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

Shrnutí hlavních událostí:

  • Při ruském vzdušném úderu na ukrajinské město Charkov utrpělo zranění 16 lidí, dvě ženy jsou ve vážném stavu.
  • Francouzský prezident Emmanuel Macron v únoru vyrazí na Ukrajinu dokončit dvoustrannou bezpečnostní dohodu, která má zemi napadené Ruskem poskytnout bezpečnostní garance.
  • Ukrajinský prezident Zelenskyj v Davosu prohlásil, že Ukrajina již získala převahu nad ruskou flotilou v Černém moři, což jí umožnilo začít opět vyvážet své zemědělské produkty.

21:45

„Pokud jde o vstup do EU, my je respektujeme, ale musí splnit podmínky, a ne že politicky vstoupí do unie země, která absolutně neplní žádné požadavky. Řeknu mu, že jsem proti členství Ukrajiny v NATO, že ho budu vetovat a blokovat, protože to je základ pro třetí světovou válku a nic jiné,“ řekl dále slovenský premiér.

21:43

Fico je také přesvědčen, že je nutné Ukrajině říci, že je jednou z nejzkorumpovanějších zemí na světě a nikdo neví, kolik z poskytované západní pomoci se ztratí někde v polovině cesty.
A to je Ukrajina podle Ficova názoru od roku 2014 „pod totální kontrolou a vlivem Spojených států“. „Ukrajina není suverénní, samostatná země, Ukrajina je pod absolutním vlivem Spojených států amerických.

21:23

Slovenský premiér Fico chce svému ukrajinskému protějšku říct, že jeho země nepatří do EU a NATO.

18:28

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v pravidelném projevu vyzval spoluobčany, aby projevili odolnost. Je to podle něj kriticky důležité pro vítězství Ukrajiny v současné válce s Ruskem. Ještě dříve v rozhovoru pro britskou televizi Zelenskyj připustil, že ho znepokojuje představa, že se Donald Trump vrátí do Bílého domu.

Trumpovo tvrzení, že je schopen během 24 hodin ukončit rusko-ukrajinskou válku, považuje Zelenskyj za „velice nebezpečné“. Pokud však bývalý americký prezident a nynější favorit výběru republikánského kandidáta pro listopadové prezidentské volby dokáže svůj slib, zve jej do Kyjeva, citovala Zelenského agentura AP.

16:35

Ruský soud poprvé vynesl osvobozující rozsudek nad ruským vojákem obžalovaným ze zavraždění spolubojovníka ve válce proti Ukrajině. S rozhodnutím poroty a soudce posádkového soudu v Novočerkassku na jihozápadě Ruska ale nesouhlasí prokurátoři a také zástupci pozůstalých, kteří podali odvolání.

11:00

Válka na Ukrajině potrvá nejméně další dva roky, odhadují americké a další západní zpravodajské služby. S odkazem na zdroje blízké těmto kruhům to napsal server CNN. Podle něj se kvůli těmto hodnocením Bílý dům snaží zajistit finanční a vojenskou podporu Ukrajiny i pro případ, že současný prezident Joe Biden nevyhraje nadcházející americké volby a v čele země ho vystřídá republikánský kandidát.

Nynější mandát Bidenovi vyprší v lednu příštího roku. Současná americká administrativa, ale i vedení NATO či vláda v Kyjevě počítají s tím, že pokud do prezidentského křesla opět usedne největší favorit Republikánské strany pro listopadové volby Donald Trump, Spojené státy podporu Ukrajině sníží.

21:29

„Vertikální koridor se nyní spojí s transbalkánským plynovodem a umožní dopravu zemního plynu z Řecka do Moldavska a do podzemních zásobníků na Ukrajině,“ uvedlo moldavské ministerstvo energetiky. Transbalkánský plynovod se využívá k přepravě ruského plynu na Balkán přes Ukrajinu, Rumunsko a Moldavsko. Využití jeho kapacity je však nyní nízké, protože ruská plynárenská společnost Gazprom v roce 2020 přesměrovala dodávky do Turecka prostřednictvím plynovodu TurkStream, napsala agentura Reuters.

21:28

Slovensko, Ukrajina a Moldavsko se připojily k iniciativě na vytvoření koridoru pro přepravu zemního plynu mezi Řeckem a státy ležícími severně od Řecka. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Řecko se již v roce 2016 dohodlo s Maďarskem, Bulharskem a Rumunskem na rozvoji infrastruktury potřebné k realizaci takzvaného vertikálního plynového koridoru, který by umožňoval obousměrné dodávky plynu mezi těmito zeměmi.

21:28
Vlajka Ruské federace.

Soud v sibiřském Irkutsku dnes potrestal odnětím svobody v délce 19 let muže, který v září 2022 několik dní po začátku částečné mobilizace v Rusku postřelil odvodového komisaře a těžce ho zranil. Soud 26letého Ruslana Zinina shledal vinným z terorismu a nezákonného držení zbraně. Zinin pět dní po vyhlášení mobilizace rozpoutal střelbu ve vojenském komisariátu ve městě Usť-Ilimsk v Irkutské oblasti na Sibiři. Několikrát zasáhl odvodového komisaře, který musel být hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

19:37

Obranná linie má podle deníku zahrnovat asi 600 betonových bunkrů podél estonských hranic. Odhaduje se, že jejich výstavba vyjde na zhruba 60 milionů eur (asi 1,5 miliardy korun). Výstavba má být zahájena v roce 2025, uvedla stanice ERR.

19:35

Estonsko, Litva a Lotyšsko se chystají na svých hranicích s Ruskem a Běloruskem postavit obrannou linii včetně stovek bunkrů. Dnes to oznámilo estonské ministerstvo obrany s tím, že ministři obrany tří pobaltských zemí podepsali příslušnou dohodu. Podnětem pro výstavbu obranných konstrukcí na hranicích je podle estonského ministra ruská vojenská agrese na Ukrajině.

19:11

Další výzvou pro Ukrajinu je nová mobilizace. Ukrajinské armádní vedení požádalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby nařídil mobilizaci dalšího zhruba půl milionu vojáků. Zelenskyj se nicméně podle britského listu zdráhá učinit takovýto nepopulární krok v době, kdy jeho obliba mezi voliči podle průzkumů slábne.

19:11
Vlajka Ruské federace.

Podle dat britského deníku a Mezinárodního institutu pro strategická studia má Rusko v současnosti značnou výhodu jak v počtu vojáků, tak také v množství zbraní. Zatímco Ukrajina má necelých 700 tisíc aktivních vojáků, Rusko jich má k dispozici bezmála 1,2 milionu a Moskva má také značnou převahu co do počtu stíhaček, vrtulníků, tanků a dalších obrněnců i válečných plavidel, uvedl deník.

19:09

Západní představitelé se podle listu domnívají, že právě strategie silné „aktivní obrany“ by Ukrajině umožnila upevnit během letoška své síly a připravit se na následující rok, kdy by měla nová ukrajinská protiofenziva větší šanci na úspěch. Deník v této souvislosti rovněž připomněl zprávu estonského ministerstva obrany z prosince, podle níž by se Ukrajina měla vrátit k pokusům o ofenzivu až v roce 2025. V letošním roce by se podle tohoto estonského hodnocení měla soustředit na „strategickou obranu“, což by jí a jejím spojencům poskytlo čas na posílení průmyslové základny, výcvik rezerv nebo navýšení výroby dělostřeleckých zbraní.

19:08
Vlajka Ruské federace.

Rozsáhlou ofenzivu Rusko možná plánuje už v létě, sdělili deníku nejmenovaní ukrajinští představitelé z bezpečnostního sektoru. Jejím cílem bude ovládnout zbylé části Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, které už v srpnu 2022 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil za součást Ruska. Vyloučen není ani scénář, kdy se Rusko pokusí o ovládnutí druhého největšího ukrajinského města Charkova nebo i Kyjeva, napsal deník v článku s názvem „Aktivní obrana: jak Ukrajina plánuje přežít rok 2024“.

19:05
Vlajka Ruské federace.

Rusko pravděpodobně plánuje v letošním roce rozsáhlou ofenzivu, během níž se pokusí ovládnout čtyři ukrajinské regiony, které už dříve označilo za svoji součást, napsal dnes britský list Financial Times. Konečným cílem ruského prezidenta Vladimira Putina přitom zůstává ovládnutí Ukrajiny a podrobení si jejího obyvatelstva, uvedl také deník, který se odvolává na své zdroje a nově odtajněné americké zpravodajské dokumenty, které měli jeho novináři možnost prostudovat.

14:57
Vlajka Ruské federace.

Ve třetí největší ruské ropné rafinérii ve městě Rjazaň propukl požár.

13:10
Vlajka Ruské federace.

Ruská prokuratura  požádala o 28letý trest odnětí svobody pro Darju Trepovovou, která je obviněná z loňské vraždy ruského proválečného blogera vystupujícího pod pseudonymem Vladlen Tatarskij.

12:55
Vlajka Ruské federace.

Ruský soud v Abakanu na Sibiři poslal na osm let a jeden měsíc do vězeňského tábora jednašedesátiletého Igora Pokusina, kterého uznal vinným z přípravy vlastizrady. Pokusin, který se narodil v Oděse na jihu Ukrajiny, ale žije v Rusku, i v penzi pokračoval v práci civilního pilota. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se postavil proti válce a chtěl se vrátit do vlasti. O svém záměru diskutoval se známými. Podle verze ruských tajných služeb se penzista chtěl přidat k ukrajinským ozbrojeným silám, aby „s využitím svých zkušeností bojoval v letectvu proti ruským vojskům“.

9:05
Vlajka Ruské federace.

V ruském městě Klincy dopadl dron na sklad paliva, který se vznítil. S odvoláním na ruské zdroje o tom informuje ukrajinský zpravodajský server Obozrevatel.

8:51

Ve značné části Polska v úterý znovu nefungoval globální navigační systém GPS. Podobné výpadky v zemi zaznamenali začátkem ledna i koncem loňského prosince, kdy před anomáliemi v signálu GPS varovala polská agentura pro leteckou navigaci.

V úterý se problémy s navigačním systémem GPS, který se používá k civilním i vojenským účelům, objevily hlavně v severních a centrálních částech Polska. V polských médiích se koncem loňského roku objevily spekulace, že tyto incidenty mohou souviset s blíže neurčenými cvičeními NATO v Baltském moři nebo že za nimi stojí Rusko, které v Kaliningradské oblasti vklíněné mezi členské státy aliance testovalo systémy elektronické války.

08:34

Němečtí experti považují v rozmezí příštích pěti až osmi let za možný ruský vojenský útok na některou ze zemí Severoatlantické aliance. V dnes zveřejněném rozhovoru s deníkem Der Tagesspiegel to prohlásil německý ministr obrany Boris Pistorius. Bezprostřední napadení Ruskem podle něj nyní nehrozí, ale Německo musí být připravené.

„Chci naši společnost probudit,“ řekl Pistorius o svém varování před ruskými mocenskými ambicemi a o tom, že bundeswehr, jak se německá armáda nazývá, musí být na válečný střet připraven. Jako opatření zmínil úpravu branné povinnosti, posílení obranných kapacit, zefektivnění zbrojního průmyslu a také možné otevření armády pro ty, kteří dosud nevlastní německý pas.

08:02

Německo podle ministra obrany Pistoriuse vidí jako možné, že Rusko za pět let napadne zemi NATO. Německo musí být připravené, řekl listu Tagesspiegel.

07:52

Ve městě Klincy v ruské Brjanské oblasti hoří zásobníky pohonných hmot poté, co je zasáhl dron sestřelený protivzdušnou obranou. Informoval o tom Alexander Bogomaz, gubernátor tohoto regionu sousedícího s Ukrajinou a Běloruskem. Podle Ruska se na cíle ve městě Klincy snažila útočit ukrajinská armáda.

„Během likvidace vzdušného cíle byla na území skladu pohonných hmot shozena munice,“ uvedl Bogomaz na Telegramu. Začaly kvůli tomu hořet zásobníky. Na místě zasahují hasiči a další záchranáři. Podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn.

07:50
Vlajka Ruské federace.

Ruské soudy potrestaly tisíce lidí za kritiku války. List The New York Times přináší příběhy odsouzených.

23:45

Pokud ale ukrajinské drony ničí protivzdušná obrana, která neumí fungovat na dlouhou vzdálenost, může to představovat nebezpečí pro obyvatele měst, na něž padají úlomky, napsala také BBC. Na likvidování ukrajinských bezpilotních prostředků musí podle ní Rusko patrně vynakládat mnoho drahých raket, poněvadž na spolehlivé zničení jednoho cíle se jich používá vícero.

Pokud si tedy ukrajinský průmysl osvojí masovou výrobu útočných dronů s dlouhým doletem, bude to pro ruskou protivzdušnou obranu velká výzva, poznamenává BBC. Rusko podle ní nebude s to ochránit všechny své důležité objekty.

23:43

Ukrajina už dříve avizovala, že pracuje na vývoji dronů, které dokážou urazit větší vzdálenost než dřívějších 700 kilometrů. Podle BBC je zpráva o útoku v Leningradské oblasti důkazem, že se to Kyjevu daří. „Umíme vyrobit něco, co stojí 350 dolarů za kus (zhruba 8000 korun) a co dnes v noci doletí do Petrohradu,“ prohlásil podle agentury Interfax-Ukrajina během diskuse ve švýcarském Davosu ukrajinský ministr Kamyšin. „Ano, dnes v noci jsme zasáhli cíl a ta věcička urazila přesně 1250 kilometrů,“ sdělil.

22:14

Vzdálenost 1250 kilometrů urazil ukrajinský dron, který v noci na dnešek podle médií zaútočil na ropný terminál v ruské Leningradské oblasti, tvrdí podle portálu Interfax-Ukrajina ukrajinský ministr pro strategický průmysl Oleksandr Kamyšin. Na dlouhou vzdálenost, kterou musel dron překonat, předtím upozornila ruskojazyčná verze webu BBC News, podle níž dříve přicházely z Ruska zprávy o útocích nejdále asi 700 kilometrů od ukrajinských hranic. Leningradská oblast obklopuje druhé největší ruské město Petrohrad.

22:08

Do cvičení NATO se zapojí i česká armáda, konkrétně do jeho dílčích součástí, potvrdila mluvčí českého generálního štábu Magdalena Dvořáková. Steadfast Defender podle ní zaštiťuje cvičení na alianční, mezinárodní i národní úrovni. Češi se zúčastní cvičení Brilliant Jump, Loyal Leda a dalších dvou cvičení v květnu, uvedla. Loyal Leda se uskuteční na území Česka v březnu.

21:48
Vlajka Ruské federace.

Po odmítnutí Paříže ohledně ruských obvinění si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo francouzského velvyslance v Rusku Pierra Lévyho. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle TASS zopakovala dřívější tvrzení Moskvy, že v úterý při ruském úderu zemřelo několik desítek Francouzů.

21:08

Poslanci Evropského parlamentu se shodli, že současná maďarská vláda Viktora Orbána ohrožuje hodnoty, instituce a finanční zájmy Evropské unie. Maďarsko by podle jimi přijatého usnesení nemělo obdržet žádné další finance z EU, dokud se neprokáže, že spolehlivě napravilo nedostatky v oblasti právního státu a lidských práv.

Europarlament rovněž zpochybňuje rozhodnutí Evropské komise, která loni v prosinci vyplatila Budapešti deset miliard eur (asi 252 miliard korun) z fondů EU den předtím, než Orbán jako jediný na summitu členských zemí zablokoval návrh na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění dalších 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) pro Ruskem napadenou Ukrajinu.

16:45

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu dnes přislíbil, že Francie zaplatí výrobu dalších 12 samohybných houfnic Caesar. Učinil tak v naději, že spojenecké země zaplatí výrobu dalších 60 děl tohoto typu. Paříž přislíbila Kyjevu také dodávky leteckých střel po celý rok.

16:45

Francie dnes popřela tvrzení Ruska, že na Ukrajině jsou francouzští žoldnéři. Reagovala tak na středeční prohlášení ruského ministerstva obrany, podle kterého v úterý při vzdušném úderu na ukrajinský Charkov zemřelo přes 60 zahraničních bojovníků, hlavně Francouzů. „Francie zcela v souladu s mezinárodním právem pomáhá Ukrajině dodávkami vojenského materiálu a výcvikem vojáků, aby ji podpořila v boji na obranu její suverenity, nezávislosti a územní celistvosti,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí. „Francie nemá žádné žoldnéře na Ukrajině ani nikde jinde, na rozdíl od některých jiných (zemí),“ uvedlo také ministerstvo v narážce na Rusko, jehož žoldnéři bojují na Ukrajině a jsou rozmístěni v některých afrických zemích.

16:27

Z Estonska musí odjet nejvyšší představitel tamní odnože ruské pravoslavné církve Valerij Rešetnikov, v církvi známý jako metropolita Jevgenij, který podle estonské vlády šíří prokremelskou rétoriku. Estonské úřady mu odmítly prodloužit povolení k pobytu.

15:59

Osobní vzpomínka na ukrajinského kamaráda a hrdinu.

15:59

Do největšího vojenského cvičení NATO od studené války, které začne příští týden, se zapojí až 90 tisíc vojáků ze všech států aliance a Švédska. V Bruselu to oznámil jeden z nejvyšších velitelů NATO Chris Cavoli. Cvičení ponese název Steadfast Defender (Pevný obránce) a potrvá až do května.

14:38
Vlajka Ruské federace.

Prokurátor navrhl ruskému soudu, aby nacionalistu a zároveň kritika Kremlu Igora Girkina odsoudil k téměř pěti letům za extremismus. Girkin kritizuje taktiku ruské armády na Ukrajině.

14:20
Vlajka Ruské federace.

Ministerstvo obrany v Moskvě oznámilo, že ruští vojáci „získali kontrolu“ nad vesnicí Vesele u Bachmutu na východě Ukrajiny. Před válkou tam žilo sto obyvatel.

11:07
Vlajka Ruské federace.

Rusko nemůže být poraženo ve válce proti Ukrajině a tuto zemi čeká osud Afghánistánu, prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě.

9:49
Vlajka Ruské federace.

Rusové tvrdí, že se Ukrajina v noci na čtvrtek pokusila zaútočit drony na zásobníky s ropou v Petrohradu.

9:34

Čínská delegace na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu odmítla jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Napsal to server Politico, podle něhož měli ukrajinští představitelé o setkání s čínskými lídry zájem, ale Peking je dál na straně ruského prezidenta Vladimira Putina. Obvykle dobře informovaný server se odvolává na svědectví amerických diplomatů.

9:27

Švédský znalec Ruska Martin Kragh pro Aktuálně.cz: Putin se nevzdává cíle instalovat v Kyjevě proruskou vládu. Ruský průmysl je plně podřízen válečným potřebám.

07:49

Rusko v noci opět útočilo na ukrajinské území. Podle Kyjeva k tomu nyní použilo celkem 33 dronů šáhed íránského původu, z nichž se ukrajinské protivzdušné obraně podařilo zlikvidovat 22. Hlavními cíli úderů byl sever a jih země, která se už skoro dva roky brání ozbrojené ruské agresi.

07:47

Při dvou ruských vzdušných úderech na město Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny ve středu zahynula civilistka, která spravovala kotelnu. Informoval o tom pozdě večer na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Syněhubov, podle něhož útok poškodil vzdělávací instituci a další člověk utrpěl zranění.

07:46

Bez jednoznačného výsledku skončila středeční schůzka, na níž se v Bílém domě snažil americký prezident Joe Biden posunout patovou situaci kolem americké imigrační politiky, která blokuje dohodu o další finanční podpoře především pro Ukrajinu bránící se ruské vojenské agresi.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson podle agentury Reuters setkání označil za přínosné, zdůraznil však, že jeho strana dál za prioritu pokládá tvrdší opatření na americké hranici s Mexikem.

Lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer po stejné schůzce novinářům podle agentur řekl, že vidí „velkou míru shody“ mezi oběma stranami a Biden prý slíbil „posun kupředu“ v otázce ochrany americké hranice.

Zpřísněním imigrační politiky republikáni podmiňují svou podporu pro další financování pomoci Ukrajině.

19:15

Ukrajinským silám se díky prostředku protivzdušné obrany kombinujícímu sovětské a západní technologie podařilo sestřelit dron šáhed na vzdálenost devíti kilometrů. Dnes to podle agentury Unian uvedl ukrajinský ministr pro strategický průmysl Oleksandr Kamyšin, podle něhož jde o první úspěšné použití takového „hybridního“ systému.

„Rozhodli jsme se vytvořit protivzdušnou obranu vlastní výroby. Vzali jsme sovětské komponenty a těmto systémům uzpůsobili západní rakety. Nebo bereme západní odpalovací zařízení, k nimž připojíme staré sovětské rakety,“ vysvětlil podle agentury Unian Kamyšin v debatě během Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu.

22:02
Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v úterý při vzdušném úderu na ukrajinský Charkov zemřelo přes 60 zahraničních bojovníků. Byli mezi nimi hlavně Francouzi, uvedla Moskva. Kyjev se k tomuto tvrzení zatím nevyjádřil.

16:04

Švédsko nevylučuje, že Ukrajině dodá letouny Gripen, ale v tuto chvíli se o tom nevedou žádná jednání. Uvedl to švédský ministr zahraničí Tobias Billström.

15:56

Výsledek války na Ukrajině předurčí osud světa, prohlásil dnes na úvod jednání Vojenského výboru NATO v Bruselu jeho předseda, admirál Rob Bauer. Zároveň zdůraznil, že Ukrajina bude mít i nadále podporu Severoatlantické aliance, a ocenil ukrajinské vojáky. Česko na jednání v Bruselu zastupuje náčelník generálního štábu Karel Řehka. Bauer ocenil obrovské nasazení ukrajinských vojáků. „V temnotě války jsou majákem světla, který světu ukazuje, co to znamená bojovat za to, v co věříte,“ uvedl.

15:47

Poslanec TOP 09 Ondřej Kolář představil návrh zákona, který má umožnit zabavení ruského majetku v České republice. Postaven je na vyvlastnění za náhradu.

13:24
Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda se snaží vyjednat zvýšený dovoz vajec z Kazachstánu, aby nahradila jejich nedostatek v Rusku a ruských obchodech. Informuje o tom agentura Reuters.

13:11

Britská vojenská rozvědka ve své nové svodce událostí na Ukrajině potvrdila, že Ukrajinci sestřelili o víkendu ruský průzkumný letoun včasné výstrahy A-50. Podle Britů to znamená citelné oslabení ruských vzdušných operací, protože informace, které A-50 předává, jsou klíčové pro provoz ruských vojenských strojů na Ukrajinou.

11:24

Rumunští zemědělci začali blokovat některé dálnice a také hraniční přechody s Ukrajinou. Protestují proti zvýšeným cenám nafty.

10:43

Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že neočekává v dohledné době uzavření příměří na Ukrajině.

9:51

Ukrajinská armáda oznámila, že raketovými útoky zničila dva ruské sklady zbraní na okupovaném ukrajinském území.

9:40

9:37

9:34

V Oděse hlásí radnice tři raněné po náletu bezpilotních letounů. Rusové kromě vypuštění dronů odpálili z okolí Belgorodu dvě rakety S-300 na Charkov. Tam jeden člověk zahynul.

08:38

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 19 z 20 ruských útočných dronů, tvrdí Kyjev. Úřady hlásí jednoho mrtvého a dvě desítky zraněných.

07:31

Francouzský prezident Emmanuel Macron v únoru vyrazí na Ukrajinu dokončit dvoustrannou bezpečnostní dohodu, která má zemi napadené Ruskem poskytnout bezpečnostní garance. Šéf Elysejského paláce to oznámil na úterní večerní tiskové konferenci. Paříž podle něj v nejbližších týdnech dodá Kyjevu desítky raket a stovky bomb.

„Nemůžeme nechat Rusko vyhrát, nesmíme to udělat,“ řekl Macron novinářům během více než dvouhodinové tiskové konference. Dohoda, kterou chce příští měsíc na Ukrajině dokončit, má Kyjevu pomoci k další finanční a vojenské pomoci z Paříže.

Ještě před prezidentovou návštěvou by mělo podle Macrona na Ukrajinu doputovat 40 raket dlouhého doletu Scalp a stovky bomb.

07:22

Při ruském vzdušném úderu na ukrajinské město Charkov utrpělo zranění 16 lidí, dvě ženy jsou ve vážném stavu. Oznámil to v úterý večer šéf oblastní správy Oleh Syněhubov na Telegramu. Podle předběžných informací ukrajinských úřadů Rusové zasáhli centrum Charkova raketami S-300, píše BBC na svém ruskojazyčném webu. Rusko tyto původně protiletecké střely používá i proti pozemním cílům.

„Okupanti zasáhli obytnou infrastrukturu v centru Charkova, poškodili výškové budovy,“ napsal Syněhubov v jiném příspěvku. O úderech na centrum tohoto druhého největšího ukrajinského města píše také jeho starosta Ihor Terechov. „Přesně tam, kde není vojenská infrastruktura a přesně tam, kde je rezidenční výstavba,“ upozornil.

21:46
Vlajka Ruské federace.

Většina mužů mezi naposledy propuštěnými ruskými válečnými zajatci jsou bývalí vězni, uvedl ruský investigativní portál Važnyje istorii. Motivací Ruska navracet trestance může být podle portálu ta, že je snazší je znovu poslat na frontu. Mezi propuštěnými jsou podle webu také recidivisté nebo lidé odsouzení za vraždu a další těžké zločiny. Od příbuzných dvou propuštěných se portál dozvěděl, že muže po jejich návratu vyslýchá ruská tajná služba FSB.

18:30
Vlajka Ruské federace.

Ukrajinská státnost může dostat nenapravitelnou ránu a zodpovědnost za to ponesou kyjevské úřady, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin na setkání s šéfy samospráv ruských regionů. 

„Nejenže jejich (ukrajinská) protiofenzíva selhala, ale iniciativa je zcela v rukou ruských ozbrojených sil. Pokud to tak bude pokračovat, může být ukrajinské státnosti zasazena nenapravitelná, velmi vážná rána,“ prohlásil Putin s odkazem na loňskou ukrajinskou protiofenzívu, která se podle světových médií od počátku potýkala s neúspěchy a nenavázala tak na předchozí ukrajinské osvobození řady Ruskem okupovaných regionů.

15:12
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Zelenskyj v Davosu také prohlásil, že Ukrajina již získala převahu nad ruskou flotilou v Černém moři, což jí umožnilo začít opět vyvážet své zemědělské produkty. Nyní by potřebovala s pomocí Západu získat také vzdušnou převahu nad Ruskem.

14:47
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ruský prezident Vladimir Putin je predátor, který se nespokojí se zamrzlým konfliktem. Řekl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Dodal, že věří v další pomoc Evropské unie a Spojených států Ukrajině.

14:35

Maďarsko chce, aby EU finančně podporovala Ukrajinu z peněz mimo vlastní rozpočet. Řekl to maďarský premiér Viktor Orbán a pohrozil opětovným zablokováním pomoci Ukrajině.

13:53
Vlajka Ruské federace.

Severokorejská ministryně zahraničí Čche Son-hui při úterní návštěvě Moskvy vyzdvihla „soudružské vztahy“, které podle ní nyní panují mezi oběma zeměmi. Setkat by se měla také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

12:43

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes vyzvala mezinárodní společenství k „předvídatelné podpoře“ Ukrajiny, která aktuálně čeká na nové dodávky amerických zbraní i nový balík finanční pomoci od Evropské unie. „Ukrajina může v téhle válce obstát. Ale musíme nadále podporovat její odpor. Ukrajinci potřebují předvídatelné financování v roce 2024 a dál. Potřebují trvalé dodávky zbraní,“ řekla von der Leyenová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

11:43

Ukrajinské úřady nařídily evakuaci civilistů z obcí poblíž frontového města Kupjansk na severovýchodě země. Oznámil to na sociálních sítích šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov, podle nějž je rozhodnutí reakcí na opakované útoky ruské armády.

Celkem má být podle Syněhubova z šestadvaceti vesnic severně a jihovýchodně od Kupjanska evakuováno přes 3000 lidí, včetně 279 dětí. Ukrajinské úřady jim podle Syněhubova poskytnou náhradní ubytování.

11:14

Polští dopravci blokující od listopadu některé hraniční přechody s Ukrajinou mají po dohodě s vládou ve středu přerušit protest.

9:31

„Když nám dojdou zbraně, budeme bojovat lopatami,“ řekl v rozhovoru pro televizi ABC News ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ministr obrany Rustem Umerov prohlásil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že Ukrajina se nikdy nevzdá.

9:19

08:55

Čínské státní banky zpřísňují financování ruských klientů. Přístup mění poté, co Spojené státy schválily sekundární sankce proti zahraničním firmám, které pomáhají Moskvě v jejím válečném tažení proti Ukrajině. Čínští věřitelé by jinak mohli ztratit přístup k americkému dolarovému systému vypořádání mezibankovních plateb, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg.

07:51

Poslance Evropského parlamentu dnes čeká téměř hodinu a půl dlouhá debata o vojenské podpoře Ukrajiny. O rezoluci ve věci parlament hlasovat nebude, očekává se však, že poslanci budou apelovat na členské státy, aby poskytli Ukrajině více pomoci v době, kdy politické neshody v americkém Kongresu blokují vojenské dodávky z druhé strany oceánu a ruská armáda intenzivněji opotřebovává ukrajinskou protivzdušnou obranu a denně pálí více než trojnásobek dělostřeleckých granátů než země, kterou se snaží dobýt.

07:50
Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek odrazilo ukrajinský útok drony nad městem Voroněž v jihozápadním ruském příhraničí. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany. Podle oblastního gubernátora bylo při útoku zraněno jedno dítě.

20:09
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

„Tento summit by měl být impulzem pro to, čeho jsme již dosáhli. Měl by také konstatovat, že konec války může být pouze spravedlivý a že obnovení platnosti mezinárodního práva musí být skutečně úplné,“ napsal Zelenskyj na sociální síti X. V příspěvku rovněž poděkoval neutrálnímu Švýcarsku za to, že Ukrajině poskytuje humanitární pomoc, dlouhodobou finanční a politickou podporu a také že se přidalo k protiruským sankcím.

20:08
Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda zvažuje zavedení embarga na vývoz benzinu kvůli incidentu v rafinerii Norsi společnosti Lukoil v Nižním Novgorodu. Informovala o tom dnes ruská zpravodajská agentura Interfax s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Norsi patří mezi největší rafinerie v Rusku, napsala agentura Reuters.

20:08

Prominentní ukrajinský investigativní novinář Jurij Nikolov, který se zaměřuje na korupci v ukrajinské armádě, uvedl, že se neznámí muži pokusili vyrazit dveře jeho bytu a zanechali mu na nich výhrůžné vzkazy. Nikolov dříve kritizoval řadu ukrajinských vládních představitelů a před dvěma týdny adresoval kritiku i prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj hlava státu nedokáže veřejnosti předávat špatné zprávy, uvedla agentura Reuters.

20:07

Amherdová neuvedla, kdy by se konference měla konat. Řekla však, že přípravy na ni zahájí švýcarští a ukrajinští diplomaté již v následujících dnech. Formát summitu ve Švýcarsku má podle DPA navázat na čtyři konference o ukrajinském mírovém plánu, které se dosud konaly v Dánsku, Saúdské Arábii, na Maltě a v neděli ve švýcarském Davosu. V Davosu se schůzky na nižší úrovni zúčastnilo 83 zemí a mezinárodních organizací, nikoli však Čína. Plán vyjmenovává základní předpoklady pro mír, které Kyjev zformuloval do deseti bodů. Patří mezi ně stažení Ruska ze všech částí země, tresty pro ruské válečné zločince a reparace.

20:07
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Podle agentury DPA tím Zelenskyj vyloučil možnost, že by se jednání účastnilo také Rusko, které na Ukrajinu před bezmála dvěma lety vojensky zaútočilo a zabralo rozsáhlá území na jihu a východě země. Ukrajinský prezident zároveň vyjádřil přání, aby se vrcholné schůzky zúčastnila také Čína a země takzvaného globálního Jihu.

19:36
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Švýcarsko uspořádá mírovou konferenci o Ukrajině na nejvyšší úrovni, uvedla dnes prezidentka alpské země Viola Amherdová. Podle ní se tak stane na základě žádosti hlavy ukrajinského státu Volodymyra Zelenského, který dnes přicestoval do Švýcarska. Informovaly o tom světové agentury. „Na mírovém summitu jsme otevřeni všem zemím, které respektují naši svrchovanost a územní celistvost,“ citovala agentura Reuters z vyjádření Zelenského po jednání s Amherdovou v Bernu.

17:42
Vlajka Ruské federace.

K ruské armádě se denně přidá asi 1000 lidí, řekl serveru Ukrajinska pravda zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj. Motivací pro vstup do armády jsou podle něj peníze, a to především pro obyvatele chudších ruských regionů. „Denně do řad ruských ozbrojených sil vstupuje zhruba 1000 až 1100 lidí,“ sdělil Skibickyj. „Řekněme to tak, u nich (v Rusku) pokračuje mobilizace. Jenom není tak masová, jako tomu bylo od října do prosince 2022,“ uvedl také. Pro Rusy, kteří se nechávají dobrovolně mobilizovat a podepisují kontrakty s armádou, jsou přitom podle tohoto představitele ukrajinské rozvědky hlavní motivací peníze.

16:22

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo do nemocnic po celé Evropě převezeno více než 3000 ukrajinských pacientů. Informovala o tom delegace Evropské unie na Ukrajině. Pravidelné evakuace chronicky nemocných či zraněných Ukrajinců koordinuje právě Evropská unie. Jednou ze zemí, kam pacienti směřují, je i Česko.

14:33

Uvalené sankce kvůli invazi na Ukrajinu Rusko podle Zdeňka Kříže z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity bolí, nebolí je ale dost. Sankce podle něj fungují, zklamání ale vyplývají z nereálných očekávání. Odborník se specializuje na mezinárodní bezpečnostní organizace či bezpečnostní politiku.

13:12
Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila nad Kurskou oblastí tři ukrajinské taktické rakety Točka-U, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany na telegramu. Ukrajinským ozbrojeným silám se pravděpodobně podařilo sestřelit ruský letoun včasné výstrahy a velení A-50 a poškodit letoun Il-22M, sloužící jako létající velitelské středisko, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na sociální sítě a vyjádření ukrajinských představitelů.

12:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Ukrajinským ozbrojeným silám se pravděpodobně podařilo sestřelit ruský letoun včasné výstrahy a velení A-50 a poškodit letoun Il-22M, sloužící jako létající velitelské středisko.
  • Německá armáda má podle tamního deníku Bild rozpracovaný podrobný scénář možného konfliktu zemí NATO s Ruskem, který počítá s nasazením desítek tisíc německých vojáků v Pobaltí a Polsku.
  • Nový francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné o víkendu během své návštěvy Kyjeva uvedl, že Francie chce Ukrajině pomoci s výrobou zbraní na jejím území.

11:55

První zprávy o sestřelení letounu A-50 a poškození Il-22M se podle deníku objevily na ruských a ukrajinských sociálních sítích v neděli večer. Dnes ráno tuto informaci potvrdil místopředseda branného výboru ukrajinského parlamentu Jurij Mysjagin a velitel tamního letectva Mykola Oleščuk.

„To máte za Dnipro,“ napsal na sociální síti Oleščuk, podle stanice BBC v narážce na nedělní výročí ruského raketového útoku na ukrajinské oblastní město, kde v zasažené výškové obytné budově zahynuly desítky lidí. „Zatím bez podrobností,“ dodal Oleščuk.

11:04

Belgická federální agentura pro rozvoj Enabel otevře novou pobočku na Ukrajině. Finance, které využije, přitom pocházejí ze zablokovaných ruských aktiv v belgických bankách. Konkrétně jde o 150 milionů eur (3,7 miliardy korun), informoval list The Brussels Times.

11:02

Ukrajinským ozbrojeným silám se pravděpodobně podařilo sestřelit ruský letoun včasné výstrahy a velení A-50 a poškodit letoun Il-22M, sloužící jako létající velitelské středisko. Uvedl to list Ukrajinska pravda s odvoláním na sociální sítě a vyjádření ukrajinských představitelů.

10:27
Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila nad Kurskou oblastí tři ukrajinské taktické rakety Točka-U. Ruské ministerstvo obrany to uvedlo na Telegramu.

09:44

Německá armáda má rozpracovaný podrobný scénář možného konfliktu zemí NATO s Ruskem, který počítá s nasazením desítek tisíc německých vojáků v Pobaltí a Polsku. Dokument, ke kterému získal přístup tamní nejprodávanější deník Bild, začíná ruskou mobilizací letos v únoru a končí bezprostřední hrozbou války v létě 2025.

Německé ministerstvo obrany scénář odmítlo komentovat, uvedlo ale, že se věnuje analýze různých možností včetně těch, které mohou být krajně nepravděpodobné.

07:12

Séjourné se na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským dohodli na společné výrobě dronů a dělostřelecké munice, napsal server The Kyiv Independent. Francie také hodlá dál posilovat ukrajinskou protivzdušnou obranu.

16:06

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Ukrajina tvrdí, že v sobotu brzy ráno čelila ze strany Ruska rozsáhlému útoku ze vzduchu.
  • Nový francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné v Kyjevě po rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou řekl, že Ukrajina zůstává pro Francii prioritou navzdory většímu množství krizí ve světě.
  • Ruské ministerstvo vnitra vyhlásilo pátrání po bývalém viceprezidentovi Gazprombanky Igorovi Volobujevovi. Podle dřívějších zpráv tisku krátce po začátku války utekl na Ukrajinu, kde se přidal k ukrajinským vojákům.

15:55

Nový francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné v Kyjevě po rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou řekl, že Ukrajina zůstává pro Francii prioritou navzdory většímu množství krizí ve světě. Francie chce podle něj pomoct Ukrajině s výrobou zbraní na jejím území. V ukrajinské metropoli má ještě ministr v plánu jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

12:17

Ukrajinská protivzdušná obrana podle prohlášení místních představitelů sestřelila ruské rakety přinejmenším v pěti oblastech. Například policie v Černihivské oblasti zveřejnila fotografii kráteru, který podle ní způsobila sestřelená ruská raketa. „Po zásahu zbytků nepřátelské rakety bylo poničeno několik soukromých domů a nerezidenčních budov,“ uvedla policie. Protiletecký poplach, který byl podle serveru Ukrajinska pravda vyhlášen nad všemi ukrajinskými oblastmi, armáda dopoledne odvolala.

12:17

„Zaznamenali jsme nepřátelský útok za použití celkově 40 raket,“ uvedla ukrajinská armáda. Podle ní se podařilo osm raket zničit a dalších 20 odvést od cíle za použití nástrojů elektronického boje.

12:16
Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany později sdělilo, že dnes ráno provedlo útok na továrny na Ukrajině, kde se vyrábějí dělostřelecké granáty, střelný prach a bezpilotní prostředky. Podle sdělení ministerstva všechny rakety a bezpilotní prostředky zasáhly své cíle. Moskva potvrdila nasazení raket Kinžal, informovala ruská agentura TASS.

11:51

Nový francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné dnes dopoledne přijel do Kyjeva na první zahraniční návštěvu od svého jmenování. Píše to agentura AFP. V ukrajinské metropoli bude ministr jednat s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Paříž chce cestou svého šéfa diplomacie zdůraznit trvalou podporu Ukrajině, která čelí ruské invazi.

11:50

Ukrajina tvrdí, že dnes brzy ráno čelila ze strany Ruska rozsáhlému útoku ze vzduchu. Většinu raket a bezpilotních prostředků se podle ukrajinské armády podařilo protivzdušné obraně zničit či odvrátit od cílů, uvedla agentura AFP. Podle Kyjeva Rusko nasadilo i své hypersonické rakety Kinžal, informuje agentura Reuters. „Zaznamenali jsme nepřátelský útok za použití celkově 40 raket,“ uvedla ukrajinská armáda. Podle ní se podařilo osm raket zničit a dalších 20 odvést od cíle za použití nástrojů elektronického boje.

08:46

Do Británie v pátek zavítal neobvyklý uprchlík před válkou na Ukrajině. Dvanáctiletý medvěd černý z ruskou armádou vybombardované zoo v Doněcké oblasti našel nové útočiště v zooparku poblíž skotského Edinburghu. Hned po příjezdu si pochutnal na uvítacím jídle z okurek a melounů, napsala agentura AP.

Medvědího samce Borju objevili ukrajinští vojáci, když předloni dobyli zpět město Lyman, které předtím obsadilo ruské invazní vojsko. Zvíře se nacházelo v troskách malé soukromé zoo ve zničené vesnici Jampil, jejímž jménem později medvěda překřtili. Většina ostatních zvířat byla mrtvá.

08:25

Ukrajina potřebuje své válečné úsilí podpořit větším počtem vojenských letadel, a to i takovými, jako jsou americká bitevní letadla A-10 určená k přímé letecké podpoře pozemních sil, nebo i letadla schopná nést řízené střely dalekého doletu. V rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters to řekl velitel ukrajinských pozemních sil generál Oleksandr Syrskyj.

08:23

V průběhu loňského roku Volobujev na sociálních sítích psal o účasti v bojích a také ukázal ukrajinská vyznamenání, která obdržel. Loni v říjnu jej ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam zahraničních agentů s odůvodněním, že „otevřeně vystupoval na podporu ukrajinského režimu, vyslovil se proti speciální vojenské operaci a vstoupil do jednotky ukrajinských ozbrojených sil“. Speciální vojenskou operací Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu.

19:35
Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo vnitra vyhlásilo pátrání po Igorovi Volobujevovi, bývalém viceprezidentovi Gazprombanky. S odvoláním na databázi hledaných osob to na svém webu píše list Kommersant. Volobujev je podle ministerstva stíhán kvůli blíže neupřesněnému trestnému činu. Bývalý viceprezident banky ruského plynárenského koncernu Gazprom podle dřívějších zpráv tisku krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu utekl právě do sousední země, kde se přidal k vojákům a bojuje proti Rusku.

18:28
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Britské závazky budou platit po dobu, než Ukrajina vstoupí do Severoatlantické aliance, uvedl po podpisu Zelenskyj. „Kdybychom takové záruky získali v roce 1991 (kdy se rozpadl Sovětský svaz a Ukrajina získala nezávislost – pozn. red.), válka by nevypukla,“ usoudil Zelenskyj.

18:27

Sunak zdůraznil, že jde o první z ujištění o bezpečnosti, které se uzavírá s Ukrajinou, a také uvedl, že Británie jako první poskytla Ukrajině smrtící zbraně, tanky a střely dlouhého doletu. V dohodě Británie podle premiéra slibuje Kyjevu „rychlé a spolehlivé bezpečnostní ujištění“. V případě opětovného ruského vpádu slibuje poskytnout Ukrajině moderní výzbroj pro válčení na souši, moři a ve vzduchu, uvalit sankce na ruskou ekonomiku a těsně spolupracovat se spojenci, napsal server BBC News. Dohoda podle agentury DPA vytváří smluvní základ pro již probíhající spolupráci. Má se týkat i sdílení zpravodajských informací, kybernetické bezpečnosti nebo spolupráce v oblasti obranného průmyslu.

18:27

Dohoda nezavazuje Británii vstoupit do války v případě opětovného útoku Ruska na Ukrajinu v budoucnu. Londýn jen slíbil Kyjevu konzultace a poskytnout pomoc, napsal server Meduza s odvoláním na text dohody, zveřejněný prezidentskou kanceláří.

16:04

Britský premiér Rishi Sunak s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským po jednání podepsali bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda, podle kterého jde o první dohodu ohledně bezpečnostních záruk. Formálně má dohoda platit deset let s možností prodloužit její platnost.

Britské závazky budou platit po dobu, než Ukrajina vstoupí do Severoatlantické aliance, uvedl po podpisu Zelenskyj. „Kdybychom takové záruky získali v roce 1991, válka by nevypukla,“ usoudil Zelenskyj.

14:57
Vlajka Ruské federace.

Ve válce na Ukrajině, kterou před téměř dvěma lety rozpoutalo Rusko, padlo přinejmenším 41 731 ruských vojáků, zjistila ruská služba stanice BBC společně se serverem Mediazona. K této bilanci dospěly na základě informací z otevřených zdrojů, tedy ze zpráv médií, oznámení činitelů a příspěvků příbuzných na sociálních sítích. Skutečný počet zabitých tak může být výrazně vyšší.

14:56

Ruské ostřelování si dnes v Chersonu na jihu Ukrajiny vyžádalo dva mrtvé, informoval dnes šéf vojenské správy Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin. Ruské síly podle něj ostřelovaly ulice města pomocí dělostřelectva. Cherson nedaleko fronty čelí ruským útokům prakticky denně.

11:30

„Ukrajinci to začnou Rusům vracet. (…) Je otázkou času, kdy třeba Moskva zažije blackout,“ předpovídá vojenský analytik Lukáš Visingr jednu z možných odvet Ukrajiny za útoky na její území. Podle něj protivzdušná obrana země prošla obrovským posílením a Rusko se ji teď snaží vyčerpat. „Je otázka, jestli tenhle kalkul vyjde,“ tvrdí.

11:06
Vlajka Ruské federace.

Bývalý člen ruské soukromé Wagnerovy skupiny po návratu z bojů na Ukrajině zavraždil v Rusku muže, protože se mu nelíbila jeho kritická slova o ruské válce na Ukrajině. Soud vraha poslal na sedm let za mříže, přičemž označil za polehčující okolnosti nejen jeho vyznamenání, ale také „protiprávní“ chování oběti, tedy její kritiku války. Napsalo o tom ruskojazyčné vydání serveru BBC News.

10:13

Přes pole se táhnou více než kilometr dlouhé řady betonových zátarasů, mezi kterými se proplétají žiletkové dráty zatočené do spirál. Nedaleko města Kupjansk v Charkovské oblasti kopou ukrajinští vojáci pod rouškou tmy zákopy. Nové obranné linie mají podle analytiků oslabit ruskou ofenzivu a okupované zemi dát čas na „nabrání sil“.

10:12

Lotyšský prezident Edgars Rinkévičs oznámil nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu včetně houfnic, dronů, protitankových zbraní a munice. Finanční hodnotu balíku média nezveřejnila.

10:12

Litevský prezident Gitanas Nauséda přislíbil pomoc Ukrajině v hodnotě 200 milionů eur (takřka pět miliard korun) na další tři roky

10:12

Estonský prezident Alar Karis avizoval závazek Tallinnu vyčlenit Kyjevu 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun) do roku 2027, což web The Kyiv Independet označil za významný počin vzhledem k tomu, že v tomto státě žije jen 1,3 milionu obyvatel.

9:42

Ukrajina v současné době zažívá chladné počasí, upozorňuje britské ministerstvo obrany, které ve čtvrtek ve své pravidelné analýze vývoje bojů uvedlo, že manévrovací schopnosti může snižovat také případný hluboký sníh. Nicméně pohyb v terénu se „téměř jistě“ v průběhu ledna a v únoru zlepší, jakmile zamrzne půda, dodává resort.

9:41
Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB zadržela pracovníka nejmenovaného podniku se speciálním ochranným režimem v ruské Penzenské oblasti jihovýchodně od Moskvy, který podle ní shromažďoval informace pro polské rozvědky. S odvoláním na oznámení FSB o tom informovala ruská agentura RIA Novosti.

13:19

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj poděkoval ukrajinskému letectvu, pod které spadá i protivzdušná obrana, za „skvěle naplánovanou a provedenou“ operaci v oblasti Azovského moře. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že nedisponuje informacemi o sestřelených letadlech, a doporučil novinářům obrátit se na ministerstvo obrany, uvedl server BBC News.

09:37

Německá armáda má rozpracovaný podrobný scénář možného konfliktu zemí NATO s Ruskem, který počítá s nasazením desítek tisíc německých vojáků v Pobaltí a v Polsku. Dokument, ke kterému získal přístup nejprodávanější německý deník Bild, začíná ruskou mobilizací letos v únoru a končí bezprostřední hrozbou války v létě 2025. Německé ministerstvo obrany scénář odmítlo komentovat, uvedlo ale, že se věnuje analýze různých možností včetně těch, které mohou být krajně nepravděpodobné.

9:40

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme Vás u nového online k přenosu, kde sledujeme dění okolo ruské invaze na Ukrajinu. Všechny starší informace najdete zde.

Zahraničí

Reuters

ČTK

Zahraničí,

Reuters,

ČTK

Aktualizováno před 34 minutami

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.