Zástupci Česka a Ukrajiny v neděli při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podepsali memorandum o spolupráci v péči o duševní zdraví. Ukrajinská strana ho uzavřela s českým Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ). Projekt se zaměří na budování kapacit ve výzkumu veřejného duševního zdraví a rozvoje služeb na Ukrajině. Odborníci z NUDZ by měli mimo jiné vyškolit 45 mladých výzkumných pracovníků, kteří se budou této oblasti věnovat, informoval ústav.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) České televizi řekl, že spolupráce přinese českým firmám investice na Ukrajině financované z peněz EU a pacientům výměnu zkušeností v telemedicíně, tedy péči na dálku. Ty by podle Válka mohly v Česku dočasně pomoci s nedostatkem odborníků v dětské psychiatrické a psychologické péči.

Ukrajinským pacientům zase spolupráce přinese podle ministra zlepšení vybavení, expertizu českých odborníků či třeba pomoc s vývojem zdravotnického softwaru a zlepšení vybavení.

„Ukrajinci vyvinuli některé velmi zajímavé postupy telemedicínské péče. Spolupracují s NUDZ a s některými českými subjekty. Já bych chtěl tu aktivitu propojit, možná i formou mezinárodního grantu. Chtěl bych, aby z toho obě strany profitovaly,“ doplnil Válek.

Česko by podle něj mohlo využít zkušeností Ukrajiny, bránící se ruské invazi, s válečnými traumaty a obecně s distanční péčí o dospělé i děti v případech, kdy se lidé dostanou do tíživé psychické situace. „S čímž teď bohužel mají Ukrajinci obrovské zkušenosti. A koneckonců my v České republice máme nedostatek dětských psychiatrů a psychologů,“ dodal.

NUDZ na Ukrajině pomáhá s centrem excelence

Ředitel NUDZ Petr Winkler poukázal na to, že válka na Ukrajině dopadla nejen na válečné veterány, kteří čelí vysokému riziku rozvoje posttraumatické stresové poruchy a dalších negativních psychosociálních stavů, ale vedla také k evakuaci a přemístění celých psychiatrických nemocnic.

„Traumatizace obecné populace, zejména dětí, dále zhoršila problémy, kterým ukrajinský systém péče o duševní zdraví čelí. Proto vznikl projekt Budování kapacit v oblasti výzkumu veřejného duševního zdraví a rozvoje služeb na Ukrajině,“ dodal Winkler.

Cílem projektu je posílení národní kapacity Ukrajiny v oblasti rozvoje, přenosu, adaptace, testování, vyhodnocování a šíření osvědčených postupů v oblasti duševního zdraví. NUDZ na Ukrajině pomáhá vytvořit centrum excelence, tedy specializované pracoviště vyznačující se špičkovou odborností, a propojit ho s rozhodovacími orgány i s univerzitami a poskytovateli služeb.

„V úzké spolupráci s tímto centrem nyní určíme a stanovíme priority klíčových oblastí rozvoje v oblasti veřejného duševního zdraví v příštích třech až pěti letech,“ dodal Winkler. Nové centrum excelence by se mohlo následně stát spolupracujícím centrem Světové zdravotnické organizace (WHO) po vzoru NUDZ.

Válek ocenil Zelenskou

Válek se spolu se zástupci NUDZ v neděli setkal s ukrajinskou první dámou Olenou Zelenskou, která rovněž přicestovala. „Její činnost v oblasti zdravotnictví, duševního zdraví a péče o ukrajinskou mládež je skutečně úctyhodná a bylo mi ctí s ní jednat právě na téma spolupráce našich zemí v oblasti péče o duševní zdraví. Zítra (v pondělí) navážeme konferencí o česko-ukrajinské spolupráci ve zdravotnictví jako celku,“ sdělil ministr na síti X.

Zelenská spolu s Válkem v pondělí zahájí mezinárodní konferenci Global Healthcare Initiative for Ukraine, informoval mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Podíl.
Exit mobile version