
Komerční prezentace Aktual.: 10.05.2025 17:29
Slivice (Příbramsko) – Připomínku posledních bojů druhé světové války v Evropě poblíž Slivice nedaleko Milína na Příbramsku dnes po šesti letech opět doprovázela i rekonstrukce bitvy. Členové klubů vojenské historie davům přihlížejících lidí připomněli události, které se tam odehrály z 11. na 12. května před 80 lety. Podle prvotních odhadů pořadatelů si akci nenechalo ujít 10.000 až 15.000 návštěvníků. ČTK to řekl ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl, který simulovanou bitvu komentoval.
Střetnutí po vyhlášení kapitulace bylo podle Velfla více, bitva u Slivice je ale považována za poslední významnější. „Nenajdeme nikde jinde na našem území místo, kde by došlo k boji, při kterém by do toho zasáhly jednotky tří ukrajinských frontů v součinnosti s americkou armádou,“ řekl Velfl.
Součástí ukázky trvající zhruba hodinu a 15 minut byly čtyři dějové scény. Kluby vojenské historie, ale i zapojení jednotlivci byli podle Velfla z celého Česka. „Je to odhadem několik set členů klubů vojenské historie, do samotného boje se zapojila část, část zůstala v táborech,“ řekl Velfl. Zájem návštěvníků tradičně vzbuzovaly i desítky kusů dobové techniky. „Na straně poražených byl asi největší zájem o obojživelné vozidlo KdF, takzvaný Schwimmwagen, na straně sovětské armády byl v popředí zájmu samozřejmě tank T-34 nebo obrněné vozidlo BA-64, na straně Američanů nádherné džípy nebo vozidla Dodge a GMS v perfektním stavu a plné funkční podobě,“ doplnil Velfl.
V letech 2020 až 2024 se musel vzpomínkový program obejít bez ukázky bitvy, konal se jen pietní akt u památníku. Důvodem byla nejprve pandemie koronaviru, poté práce na výstavbě dálnice D4. „V minulosti jsme pro historickou ukázku využívali místo, ze kterého se stal přivaděč k dálnici,“ řekl Velfl. Bitva se tak dnes odehrála na jiném místě než v posledních letech, podle Velfla je prostor větší a pro ukázku kvalitnější.
Ukázce, která začala ve 14:00, předcházel tradiční pietní akt u Památníku Vítězství a zpřístupnění naučné stezky věnované posledním obětem druhé světové války na Příbramsku. Návštěvníci si mohli prohlédnout i soudobou techniku Armády ČR, hasičů a policie i dobové tábory americké, německé a sovětské armády. Program pokračuje od odpoledne do večera koncerty skupin Evakuace a Gentiana. Akci pořádá obec Milín a Hornické muzeum Příbram ve spolupráci s městem Příbram, Armádou ČR, Policií ČR, Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje a kluby vojenské historie.
Rekonstrukce, která se poprvé konala v roce 2000, připomíná situaci, kdy se ve směru od Prahy a z výcvikového prostoru SS na Sedlčansku tehdy desetitisíce hitlerovských vojáků snažily dostat na jihozápad. Ve chvíli, kdy vešly v platnost podmínky kapitulace, Němci museli zůstat stát. Aby nepadli do sovětského zajetí, z nějž měli strach, snažili se probít k Američanům. Ti už nebyli ochotni přebírat další Němce, proto je odrazili a demarkační linii uzavřeli. Německé uskupení uvázlo v tomto prostoru. Proti němu zaútočili vojáci tří ukrajinských frontů Rudé armády, kteří je spolu s Američany sevřeli ze všech stran.
První boje začaly dopoledne 11. května mezi Němci a partyzány. Pak do nedaleké Příbrami dorazili Sověti. Bitva, při níž padly stovky vojáků, trvala od odpoledne do třetí hodiny ranní druhého dne.