Aktualizace: 12.02.2024 07:37

Rafáh/Tel Aviv – Izraelské údery v Rafáhu na jihu Pásma Gazy si v noci na dnešek vyžádaly životy asi stovky lidí. Dnes to podle agentury AFP uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládané islamistickým hnutím Hamás.

Ministerstvo původně informovalo o několika desítkách obětí a desítkách zraněných a upozorňovalo, že počet mrtvých patrně poroste.

V různých částech Rafáhu bylo podle palestinských zdrojů zasaženo celkem 14 domů a tři mešity.

Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že provedla sérii náletů na „teroristické cíle“ na jihu pásma Gazy, při kterých bylo „mnoho teroristů zabito“. Údery, které armáda zamířila do míst, odkud osvobodila dvě rukojmí, už podle ní skončily.

Informace bojujících stran není možné bezprostředně ověřit.

Město Rafáh se nachází na samém jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a před boji na severu se tam za čtyři měsíce války mezi Izraelem a Hamásem, který Izrael, EU i USA označují za teroristickou organizaci, uchýlil přes milion civilistů. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden nařídil armádě, aby připravila plán evakuace civilistů z Rafáhu před očekávanou „masivní“ pozemní invazí s cílem zničit zbývající jednotky Hamásu.

Americký prezident Joe Biden v nedělním telefonátu řekl Netanjahuovi, že Izrael by neměl zahajovat vojenskou ofenzivu v Rafáhu, pokud nenabídne důvěryhodný a uskutečnitelný plán na zajištění bezpečnosti tamních uprchlíků.

Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izraelci vedou v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu z loňského 7. října, při němž ozbrojenci na jihu Izraele pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 253 unesli. V Pásmu Gazy od té doby podle palestinských úřadů přišlo v důsledku bojů o život přes 28.000 Palestinců a panuje tam humanitární krize. Více než čtyři pětiny obyvatel tohoto území musely opustit své domovy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.