Aktual.: 5.11.2024 13:38

Praha – U nemocných s cukrovkou jsou dvakrát častější infarkty nebo mrtvice. Podle lékařů je s tím třeba počítat a komplikacím předcházet, ušetří se tím ročně až stamiliony korun na zdravotní a další stamiliony na sociální péči. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci o možných komplikacích diabetu druhého typu. V současné době je nemocných v Česku přes milion, do roku 2030 jich může být až 1,3 milionu. Od diabetu prvního typu se choroba liší tím, že se často objevuje až ve vyšším věku a souvisí hlavně s nezdravým životním stylem.

Právě jeho změna je podle lékařů prvním předpokladem úspěšné léčby, dokáže ho zlepšit ale jen asi 12 procent pacientů. Většina z nich proto musí užívat léky nebo si aplikovat injekce inzulinu, hormonu slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi. Podle Michala Vrablíka z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze není problém jen samotná vyšší hladina cukru, ale její vliv na cévní systém, ledviny a další orgány.

„Pacienti mají pravidelně vysoký krevní tlak, většina má nadváhu a vyšší než optimální koncentrace krevních tuků,“ vysvětlil. Nějakým onemocněním srdce a cév trpí podle lékařů 80 procent diabetiků s cukrovkou druhého typu.

Tyto komplikace se podle lékařů podílejí na tom, že žijí o pět až šest let kratší dobu než zdraví lidé, poslední roky života navíc prožijí jako velmi nemocní. Například ve Skandinávii je situace podle Vrablíka desetkrát lepší. „Tam lidé žijí s chronickou nemocí pět let, u nás 20 let před smrtí,“ uvedl.

Diabetem podle primáře Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze trpí zhruba třetina lidí, kteří prodělají mozkovou mrtvici. Ta je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí, zemře 18 procent lidí, které postihne, a dalších 17 procent má následky a je odkázáno na péči okolí. Rizika mohou podle lékařů snížit moderní léky, část z nich ale zdravotní pojišťovny zatím neplatí.

 

 

Podíl.