
Komerční prezentace Aktual.: 5.05.2025 20:23
Praha – Na Národní třídě u Národního divadla (ND) dnes po 80 letech vyrostla papírová replika barikády, která zde stála při Pražském povstání v roce 1945. Barikádu s heslem nápisem „Pouze přes naše mrtvoly“ vystavěli členové a zaměstnanci ND a několik minut tak za asistence policie zablokovali dopravu v místech mezi historickou budovou divadla a kavárnou Slavie. Akci zakončilo reprodukované vysílání s textem ‚nikdy nejste sami‘ v Morseově abecedě z radiostanice Libuše, která hrála klíčovou roli při odbojové práci parašutistů ze skupiny Silver A.
„Přesně na tomto místě vznikla jedna z prvních barikád, ještě dříve, než k tomu vyzval rozhlas,“ uvedl ve svém proslovu ředitel ND Jan Burian. „Mimo jiné chceme touto akcí vyvrátit mýtus, že Češi v tehdejším protektorátu žili bez odporu,“ dodal a připomněl při té příležitosti atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Veřejnému happeningu předcházel doprovodný program na piazzetě ND. Na náměstí Václava Havla si příchozí prohlíželi velkoformátovou výstavu Národní divadlo za protektorátu, ke které se konal doprovodný edukační program pro školy. Výročí připomněly také dvě komentované prohlídky s autorkami výstavy a osobní automobil Z-5 Express, kterým jezdil generál Alois Eliáš, ministerský předseda v době okupace.
Po skončení happeningu se část účastníků vydala na pochod ke Staroměstské radnici, kde odpoledne otevřeli projekt rozšířené virtuální reality Staroměstské náměstí v plamenech. Letošní 80. výročí konce druhé světové války a Pražského povstání zde budou připomínat do 11. května. Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války se mimo jiné uskuteční také v pražských Nuslích, kde od 7. do 9. května omezí automobilovou dopravu.
Barikády se staly symbolem bojů o Prahu, plnily vojenskou i ochrannou funkci. Sehrály klíčovou roli v udržení povstání. „Barikády zachránily Prahu,“ napsal ve svých pamětech generál Karel Kutlvašr, který velel Pražskému povstání.
Před budovou Národního divadla lidé postavili první barikády odpoledne 5. května, rozhlasová výzva k jejich budování přišla v brzkých ranních hodinách 6. května. Do stavby barikád se zapojily tisíce Pražanů: mužů, žen i dětí. V chladném a deštivém počasí stavěli zátarasy bránící postupu německých tanků a jednotek městem. Barikády byly stavěny ze všech možných materiálů – dlažebních kostek, nábytku, popelnic i převrácených aut a tramvají. Nakonec jich Pražané vystavěli přes půl druhého tisíce.
Pražské povstání začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovat i rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Povstání ve městě předcházela řada vzpour po celém území protektorátu. Výročí Květnového povstání českého lidu je významným dnem.