Komerční prezentace Aktual.: 27.12.2024 13:51
Praha – Tvůrci on-line sbírky vzpomínek pamětníků Paměť národa vytvořené neziskovou organizací Post Bellum chtějí připomenout 80. výročí konce druhé světové války. Rozsáhlý program chystají v květnu příštího roku ve spojení s nadačním partnerem symbolicky na 80 místech, z nichž jsou mnohé spjaté s událostmi konce války. ČTK o tom za projekt Paměť národa informovala Alžběta Chrobáková.
Paměť národa podle ní nabízí zapojeným městům a obcím spolufinancování projektů pro veřejnost a školy. Oslavy kulatého výročí mají podle zástupců on-line sbírky vzpomínek přinést poselství, že mír a svoboda nejsou samozřejmostí. Lidé z Paměti národa chtějí zorganizovat veřejné vyprávění příběhů formou výstav, projekcí na domy, besedami, filmovými večery s odborníky či vzdělávacími programy ve školách.
„Záleží teď na tom, zda do toho půjdou s námi i města a obce, a také další čeští podnikatelé a veřejnost. Jsme vděční Nadaci PPF, díky jejíž podpoře jsme vytvořili nesmírně důležitý základ, kterým chceme kofinancovat výstavy a veřejné vzpomínkové projekty šité na míru tomu či onomu místu. Oslovujeme místní odborníky na lokální historii – publicisty, historiky, archiváře. Nabízíme zdokumentované příběhy, fotografie, filmy i částečnou podporu při realizaci,“ uvedl Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel projektu Paměť národa.
Náklady na lokální výstavy, projekce, koncerty na náměstí se podle organizátorů projektu pohybují do 50.000 korun, ale mohou dosáhnout jednotek milionů korun. Celkovou cena projektu odhadují organizátoři kolem 40 milionů korun.
Více než polovinu chce Post Bellum shromáždit od soukromých dárců, druhou část získá od zúčastněných 80 měst a obcí, popřípadě dalších státních institucí. Partnerským městům a obcím na rok 2025 nabízí Paměť národa finanční spoluúčast, organizační součinnost, produkci a zdarma záznamy unikátních svědectví pamětníků z jejich kraje, které redaktoři Post Bellum zdokumentovali mezi lety 2001 až 2024.
Spolupracovníci Paměti národa už více než 20 let vyhledávají poslední žijící účastníky a svědky klíčových událostí druhé světové války a nacistického útlaku, stejně jako násilné činy poválečné komunistické totality. Dokumentaristé Paměti národa například stihli zaznamenat výpovědi dnes již zemřelých letců RAF.
Paměť národa poskytuje tisíce unikátní svědectví z východní i západní fronty, ze Středního východu, výpovědi parašutistů, partyzánů, účastníků domácího odboje, povstalců v květnu 1945 a mnohých dalších, jejichž jména jsou pro většinu veřejnosti zcela neznámá.
Nezisková organizace Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků a ukládá je do on-line sbírky Paměť národa. Dokumentaristé zaznamenali již více než 10.000 svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Stále hledají nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci.