
Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
Značkaři KČT nyní pracují na dvou nových turistických trasách v Jihomoravském kraji. „První, v rozsahu patnácti kilometrů, povede z Ořechova do Starého Lískovce. Druhá nová trasa se nachází v okolí obce Kyjov v rozsahu sedmi kilometrů,“ řekl předseda rady značení KČT Pavel Přílepek.
Klub chce letos také změnit některé stávající turistické stezky v oblasti Buchlova a Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. A to z bezpečnostních důvodů. Podle Přílepka jde například o trasu u obce Stará Huta, kde trasa křižuje nepřehlednou zatáčku. „Snažíme se najít alternativní trasu, aby přechod přes silnici 1. třídy byl přehledný. Lávky ani podchody tu kvůli finanční náročnosti nebudou,“ vysvětlil Přílepek. Značené stezky v této oblasti několikrát křižují frekventovanou silnici I/50.
Dobrovolníci značí a opravují ve volném čase
Takzvaní značkaři od dubna začínají také s pravidelnou obnovou třetiny turistických tras. Ročně takto během druhého čtvrtletí renovují přes patnáct tisíc kilometrů stezek.
„V období tří let jsme schopni obnovit všechny turistické značky v celé republice. KČT eviduje v Česku kolem 45 tisíc kilometrů turistických tras. Aktuálně máme asi dva tisíce dobrovolníků, kteří značkují jednotlivé trasy podle přidělené oblasti. Značkaři dělají tuto práci například po práci nebo o víkendech,“ popsal Přílepek s tím, že nové klub nabírá každým rokem a letošek není výjimkou.
Méně dobrovolníků pro značení a obnovu turistických tras eviduje KČT v příhraničních oblastech. V okolí velkých měst je jich podle Přílepka dostatek. V práci jim pomáhá také web turistickeznaceni.cz, kam turisté hlásí chyby. „Pomocí této funkce jsme schopni rychle reagovat na případné nedostatky,“ uzavřel Přílepek.