Průběh letošní zimy v Česku zatím milovníky sněhu a mrazivého počasí zřejmě moc netěší. Opakující se vpády teplého vzduchu omezují délky studených období spíš jen na několik dnů. To rozsáhlé oblasti Spojených států naopak zažívají od začátku roku teplotně výrazně podprůměrné počasí. Kvůli změně tryskového proudění tam mohou padat teplotní rekordy, zejména v jižních státech, kam začne pronikat chladný vzduch z Arktidy.

První dávka studeného arktického vzduchu z „arktického zásobníku“ nad Kanadou se začátkem roku vydala na jih do USA, a to v souvislosti s první výraznou zimní bouří této zimní sezóny označovanou jako Blair. Ta zasáhla především centrální oblasti Plání v okolí řek Mississippi a Ohio a následně i východní pobřeží Států. Hluboká tlaková níže s sebou přinášela jak intenzivní sněžení, tak silný vítr, což byla ideální kombinace pro vznik blizardu, kdy dohlednost klesla i na sto metrů.

V jižních státech pak intenzivně pršelo a kvůli značnému rozdílu teplot mezi arktickým vzduchem od severu a teplým tropickým vzduchem od jihu z Mexického zálivu se objevily i silné bouře doprovázené tornády. V centrálních státech pak nebyla nouze o mrznoucí déšť s tvorbou silné ledovky. Studený vzduch zaplavil téměř dvě třetiny území kontinentálních USA, teploty klesly na hodnoty o deset až dvacet stupňů pod dlouhodobý průměr. Mrazivá rána zažili i na severní Floridě.

Teplotní anomálie nad USA, předpověď na 13. leden

Sotva si obyvatelé trochu oddechli od první dávky mrazivého počasí, chystá se další vlna, tentokrát v souvislosti s bouří Cora. Ta se vytváří poněkud jihozápadněji než níže Blair, nad Texasem a během pátku a soboty (středoevropského času) výrazně ovlivní jih a jihovýchod USA. Od severního Texasu přes Arkansas až po západ Severní Karolíny lze čekat vydatné sněžení – místy spadne až kolem dvaceti centimetrů sněhu. A opět hrozí i mrznoucí déšť s vážnými dopady zejména na dopravu a energetiku.

Příliš rozvlněné tryskové proudění

Za opakovanými vpády studeného vzduchu do rozsáhlých oblastí USA včetně jižních států stojí rozvlnění tryskového proudění neboli jet-streamu, tedy proudění ve výškách zhruba devět až třináct kilometrů. To na západní straně Ameriky směřuje k severu, což v následujících dnech povede k nadprůměrným teplotám na západě USA i v západní polovině Kanady. Nad Severní Amerikou se pak jet-stream stáčí k jihu, čímž umožňuje pronikání studeného arktického vzduchu z oblasti za severním polárním kruhem daleko na jih. Situace s dlouhotrvajícím přílivem studeného vzduchu se někdy označují jako „polární expres“.

A podle čerstvých dlouhodobých výhledů by i během poslední lednové dekády měl většinu území Spojených států zasáhnout další vpád studeného vzduchu. Znamená to, že na rozdíl od loňského roku, kdy například Velká jezera na hranici s Kanadou pokrylo nejmenší množství ledu v historii, zažívají aktuálně obyvatelé USA podstatně chladnější leden. Pokud vyjdou prognózy i na další období, může jít místy dokonce o nejchladnější leden za několik dekád.

Dopady na Evropu

V atmosféře platí, že „vše souvisí se vším“, a tak i dění v oblasti Severní Ameriky je spojené s počasím nad Evropou. Z minulosti jsou známy případy, kdy v podobném čase zasáhly arktické mrazy jak USA, tak i rozsáhlé oblasti našeho kontinentu. Tentokrát je ale rozvlnění tryskového proudění takové, že dlouhotrvajícím a výrazným vpádům mrazivého vzduchu do střední Evropy nebo dokonce až do Středomoří nepřeje. Naopak se projevuje tendence k opakování situací, kdy po přílivu studeného vzduchu se nad střední Evropu nasune tlaková výše s postupným teplým prouděním, které se výrazněji projevuje především ve vyšších hladinách atmosféry, zatímco v nížinách se vytváří teplotní inverze.

Teplotní odchylky nad Evropou, předpověď na 13. leden

A zatím to vypadá, že podobné počasí střední Evropu bude provázet nejen v nejbližším týdnu, ale zřejmě i těch v dalších, a to minimálně do první poloviny února. Mimo jiné to znamená, že vyhlídky na delší období se sněhem minimálně v nížinách nejsou příliš dobré. Na druhou stranu se koncem února či během března občas objeví sněhové kalamity.

Podíl.
Exit mobile version