Americký soudce dočasně zablokoval platnost nového prezidentského výnosu o občanství, informovala ve čtvrtek agentura AP. Prezident Donald Trump po své pondělní inauguraci podepsal nařízení, podle nějž by úřady neměly automaticky uznávat děti narozené v USA za americké občany, pokud aspoň jeden z rodičů není občanem Spojených států nebo nemá v zemi trvalý pobyt.

Federální okresní soudce v Seattlu John Coughenour pozastavil platnost výnosu na základě stížnosti podané státy Washington, Arizona, Illinois a Oregon, které poukazují na to, že čtrnáctý dodatek ústavy z roku 1868 a nález Nejvyššího soudu USA zaručují občanství lidem narozeným v USA bez ohledu na imigrační status jejich rodičů.

Podle agentury Reuters soudce Trumpův výnos označil za „očividně neústavní“. „Mám problém pochopit, jak by člen advokátní komory mohl jednoznačně prohlásit, že tento příkaz je v souladu s ústavou. Prostě mi to vrtá hlavou,“ rýpl si soudce do právníka amerického ministerstva spravedlnosti, který Trumpův příkaz obhajoval.

Ještě než právník resortu spravedlnosti Brett Shumate domluvil, Coughenour sdělil, že podepsal dočasný soudní příkaz, o který žádali demokratičtí generální prokurátoři jednotlivých států.

Agentura AP doplnila, že jde o jedno z pěti soudních řízení, která v této záležitosti iniciovalo dohromady dvaadvacet států USA a množství organizací hájících práva přistěhovalců. Uvedly mimo jiné příklady těhotných žen, které se obávají, že se jejich děti nestanou občany USA.

Podle Trumpova výnosu by všechny děti narozené po 19. únoru, jejichž matky nebo otcové nejsou občany nebo legálními stálými rezidenty, podléhaly deportaci a bylo by jim znemožněno získat čísla sociálního zabezpečení, různé vládní dávky a s přibývajícím věkem možnost legálně pracovat.

Expert: Definitivně nejspíš rozhodne až nejvyšší soud

Podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka bude dočasné zablokování Trumpova výnosu v praxi znamenat, že případ bude pokračovat dále. „Bez ohledu na to, jak rozhodne soud první instance, se dá očekávat, že strana, která prohraje, se odvolá,“ vysvětlil expert s tím, že případ s největší pravděpodobností poputuje až k nejvyššímu soudu, který nakonec definitivně rozhodne.

Rozhodnutí soudu se podle Pondělíčka legislativy nijak nedotkne, protože „exekutivní nařízení není aktem legislativy“. „Je to vlastně něco, co prezident dělá na základě toho, že mu to umožňuje ústava, či již schválené zákony,“ řekl ve vysílání ČT24. Soud podle něj pozastavil platnost, která měla začít za třicet dnů. Podle amerikanisty se dá předpokládat, že příkaz zůstane pozastavený do doby, než bude definitivně rozhodnuto.

Podíl.