Vystoupení komika Tonyho Hinchcliffa na předvolebním mítinku Donalda Trumpa v New Yorku, kdy se vysmíval Portoriku a označil ho za „plovoucí ostrov odpadků“, nezůstalo bez odezvy. Hlavní poradkyně v kampani republikánského kandidáta na prezidenta USA Danielle Alvarezová uvedla, že tyto vtipy neodráží názory uchazeče o Bílý dům. Sám Trump se o den později odmítavě vyjádřil i k nařčením, že je nacista.

Trump, jeho spojenci i členové kampaně jsou sice stále plni entuziasmu a věří v listopadové vítězství, ale v poslední době lze pozorovat obavy, že projevy odpůrců, v nichž se o bývalém prezidentovi Spojených států amerických hovoří jako o rasistovi či fašistovi, mohou proniknout k segmentu doposud nerozhodnutých voličů.

Tento trend byl naposledy patrný po šestihodinovém nedělním mítinku Trumpa v newyorské Madison Square Garden, kde sled pobuřujících projevů zahájil Hinchcliffe. Ten je v USA svými rasistickými vtipy známý a kromě zmíněného označení Portorika za „plovoucí ostrov odpadků“ mluvil v souvislosti s územím ležícím v Karibském moři o černoších, kteří vyřezávají melouny.

Do voleb v USA zbývá týden (zdroj: ČT24)

Vlna nevole mezi portorickými celebritami a umělci byla na sociálních sítích okamžitá, což přimělo Trumpovu kampaň k pro ni nezvyklému řešení – vydání obranného prohlášení, ve kterém se od Hinchcliffových urážek distancovala. V očekávaném těsném souboji s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou totiž může být jakýkoli volební obvod rozhodující. V tomto konkrétním případě jde o Pensylvánii, kde žije početná portorická komunita.

Za nezvyklé řešení lze obranné prohlášení označit proto, že Trumpovým mottem obecně bylo nikdy se neomlouvat, nikdy nepřiznat chybu a v maximální možné míře se snažit ignorovat kontroverze.

Někteří z republikánských spojenců Trumpa se připojili k Alvarezové a vystoupení Hinchcliffa odsoudili. „Není to vtipné a není to pravda. Portorikánci jsou úžasní lidé a úžasní Američané. Byl jsem na ostrově mnohokrát. Je to krásné místo a každý by ho měl navštívit. Vždy udělám cokoli, abych pomohl jakémukoli Portoričanovi na Floridě nebo na ostrově,“ napsal na sociální síti X republikánský senátor Rick Scott.

„Portoriko není žádný ostrov odpadků. Je to domov amerických spoluobčanů, kteří toho pro naši zemi udělali spoustu,“ doplnil na sociální síti X další z floridských senátorů Marco Rubio a připomněl, že nešlo o Trumpova slova.

Řada dalších poradců a spojenců uchazeče o Bílý dům dokonce navzdory zmíněnému vyjádření považuje nedělní mítink za úspěch a argumentují tím, že zaplnění slavné arény v Manhattanu nabídlo voličům po celé zemi demonstraci Trumpovy politické síly.

Další kontroverze

Objevilo se ovšem i několik názorů těch, kteří vyjádřili obavy, že titulky o události přišly v problematickém okamžiku, kdy voliči v mnoha státech už odevzdávají hlasy v rámci předčasného hlasování. A nebylo to poprvé.

Spojenci i členové kampaně byli nedávno znepokojeni i prohlášením bývalého šéfa Trumpova štábu, čtyřhvězdičkového generála námořní pěchoty ve výslužbě Johna F. Kellyho, který v rozhovoru pro The New York Times mimo jiné řekl, že republikánský kandidát na prezidenta pochvalně hovořil o Adolfu Hitlerovi. Sám Trump a další lidé, kteří pro něj pracovali, obvinění odmítli.

Po slovech Kellyho označila bývalého prezidenta USA za fašistu demokratická kandidátka Harrisová, na což Trumpův tým zareagoval zveřejněním videa s přeživším holocaustu Jerrym Wartskim, který odmítl přirovnání Trumpa k Hitlerovi a požadoval, aby se Harrisová omluvila.

Wartski se mimo jiné zúčastnil i mítinku v Madison Square Garden, po němž někteří demokraté včetně kandidáta na viceprezidenta Tima Walze poukázali na paralelu mezi touto událostí a nacistickým shromážděním v roce 1939, které se konalo na stejném místě. Trump proto o den později reagoval v Atlantě. „Říkají: ‚On je Hitler‘ a ‚on je nacista‘. Nejsem nacista, jsem opakem nacisty,“ zdůraznil.

Proslov Harrisové v parku Ellipse

Harrisová označila nedělní mítink v New Yorku za další důkaz rozpolcenosti bývalého prezidenta. „Trump zasévá nenávist a rozděluje lidi,“ dodala.

Sama se chystá na jeden ze stěžejních projevů v parku Ellipse poblíž Bílého domu. Tedy na stejném místě, kde Trump přednesl 6. ledna 2021 svou známou řeč, po které jeho příznivci zaútočili na Kapitol na podporu jeho požadavku, aby Kongres odmítl tehdejší vítězství Joea Bidena.

Volební průzkumy jsou týden před hlasováním vyrovnané. Na jméno nového amerického prezidenta se tak po 5. listopadu může čekat i několik dní. Rozhodovat totiž zřejmě bude každý hlas.

Ten svůj stejně jako 45 milionů Američanů už ale v předčasném hlasování odevzdal Biden. V pondělí stál ve frontě s ostatními voliči čtyřicet minut a v nadcházejících dnech hodlá podporovat Harrisovou.

Podíl.
Exit mobile version