S návratem Donalda Trumpa na pozici amerického prezidenta se Korejský poloostrov znovu ocitá na křižovatce mezi diplomacií a konfrontací. Krátce poté, co americký prezident naznačil ochotu opět oslovit severokorejského diktátora Kim Čong-una, se KLDR opřela do nového amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který ji zařadil mezi takzvané zlotřilé státy, což Pchjongjang považuje za projev nepřátelství.
Kim Čong-un se vydal na inspekci jaderného zařízení. Propaganda ukazuje, že jaderný materiál zůstává prioritou. Během ledna Severní Korea provedla tři zkoušky zbraní – naposledy rakety s plochou dráhou letu. „KLDR čelí nestabilní bezpečnostní situaci kvůli dlouhodobé konfrontaci s nejzavilejšími nepřátelskými zeměmi, takže se musíme strategicky připravit,“ uvedla v prohlášení severokorejská tisková agentura.
Trumpův návrat zvyšuje vyhlídky na oživení diplomacie. Zatímco administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena Kima ignorovala a soustředila se na bezpečnostní alianci se Soulem a Tokiem, Donald Trump a jeho ministr obrany Pete Hegseth označují Severní Koreu za jadernou mocnost.
Byť jde o rétoriku, je to citlivé. Smlouva o nešíření jaderných zbraní jmenuje jen pět jaderných mocností. Uznání severokorejského arzenálu by mohlo podnítit ke zbrojení další země a smlouvu znehodnotit.
V prvním funkčním období se Trump sešel s Kimem třikrát, ale kvůli sporům o ekonomické sankce a neochotě KLDR k denuklearizaci to výsledky nepřineslo. Teď připouští pokračování. „Není to žádný náboženský fanatik. Kim Čong-un je chytrý chlap,“ řekl americký prezident v rozhovoru pro Fox News. Na otázku, zda severokorejského diktátora znovu osloví, pak odpověděl kladně.
Severní Korea rozvíjí spojenectví s Ruskem
Od setkání v demilitarizované zóně se situace změnila. Kim rozšířil zbrojní arzenál a rozvíjí výhodné spojenectví s Ruskem. Za zbraně a vojáky dostává suroviny a technologie. „Nasazení vojáků na Ukrajině z toho dělá vojenskou alianci. Je to jakýsi dar Severní Koreje Rusku. Na oplátku získává pevné spojenectví. Tím si zajistí, že ji Jižní Korea a USA nebudou ohrožovat,“ vysvětlil analytik z Korejského institutu pro národní sjednocení Hong Min.
Podle analytiků, se kterými Česká televize mluvila, se KLDR promyšleně připravuje na válku. Naznačuje to i nová severokorejská mapa, která vymazává Jižní Koreu. Použitý termín potvrzuje, že Pchjongjang už nevnímá Jihokorejce jako stejnou etnickou skupinu.