Aktual.: 9.11.2024 17:12

Washington – Před dvěma týdny strávil americký exprezident Donald Trump tři hodiny s moderátorem Joem Roganem. Epizoda jeho diskusního pořadu nasbírala na youtube přes 45 milionů zhlédnutí a více než 25 milionů poslechů na dalších platformách. Byl to další důkaz toho, že ve Spojených státech se zrodila nová mediální scéna, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ).

Vliv tradičních strážců politického diskurzu, tedy deníků a televizních stanic, klesá, zatímco Američané čerpají informace z většího množství zdrojů. Procento lidí, kteří v určitém měsíci poslouchali podcasty, se za poslední dekádu více než ztrojnásobilo. Více než polovina uživatelů tiktoku podle agentury Pew Research Center uvádí, že sociální síť je pro ně pravidelně zdrojem zpravodajství. Síť X pod vedením miliardáře Elona Muska uživatelům servíruje politický obsah, především nakloněný pravici.

Televizní zpravodajství ve významných momentech nadále Američany přitahuje. Mladší diváci jej ale opouštějí a během volební noci se objevily i známky širšího oslabení. Tři největší stanice dohromady zažily ve srovnání s rokem 2020 pokles o 32 procent na výsledných 21 milionů diváků.

„Naše informační krajina se tříští na víc a víc kousků,“ řekla bývalá šéfredaktorka časopisu Time Nancy Gibbsová, která nyní vede ústav Shorenstein Center on Media, Politics and Public Policy při Harvardově univerzitě. „Takže různí voliči sledovali různé kampaně, s odlišnými poselstvími, významy a energií,“ dodala.

Uvolněné internetové diskusní pořady moderované komiky, youtubery a jinými celebritami se snaží diváka nejen informovat, ale i pobavit. Soutěží o pozornost s tradičními mediálními organizacemi, které mají jiné poslání a jsou vázány redakčními standardy.

Trump letos vystoupil asi ve dvacítce podcastů, včetně pořadu komika Theo Vona nebo jednoho z podcastů sportovního a kulturního portálu Barstool Sports. Rozhovor s Roganem, který pak těsně před volbami Trumpovu kandidaturu podpořil, byl vyvrcholením strategie navržené s cílem oslovit mladé muže. Exprezidenta nakonec podpořilo 56 procent hlasujících mužů ve věku 18 až 29 let, uvádí rozsáhlý průzkum agentury AP.

Na podcasty se zaměřila také viceprezidentka Kamala Harrisová, která zavítala například do pořadu Brené Brownové populárního mezi staršími ženami. Také se objevila v pořadu o sexu a vztazích s názvem Call Her Daddy, kde její vystoupení napříč různými platformami přitáhlo přes osm milionů diváků.

Fotografka na volné noze Shawna Del Valleová žijící ve státě Georgia řekla, že poslouchá podcasty, aby dostávala různé názory, a že se vyhýbá zpravodajským televizím. „Lidé si ráno pouští opravdové rozhovory, spíš než strukturované a neautentické informační prostředky,“ řekla 55letá žena. Dříve volila Demokratickou stranu, letos ale dala hlas Trumpovi.

Nebylo to tak dávno, co byly kabelové zpravodajské stanice považovány za mocného hráče v americké politice. V roce 2016 Trumpovi kritici nařkli vedení CNN, že mu pomohla k zisku nominace Republikánské strany a posléze i Bílého domu, když poskytla tolik prostoru jeho mítinkům s voliči.

Trumpova nevyzpytatelná vystoupení výrazně zvýšila sledovanost CNN, Fox News i MSNBC. V roce 2024 se možná odehrává podobný příběh, kdy zájem o volby opět zvedá počty diváků. Červnovou debatu ve vysílání CNN mezi Trumpem a končícím prezidentem Joem Bidenem sledovalo na různých kanálech přes 50 milionů lidí a rozhovor moderátora Breta Baiera s Harrisovou na Fox News měl v průměru 7,8 milionu diváků.

Tyto občasné výkyvy ovšem zakrývají výzvy, které ohrožují sektor televizního zpravodajství. Věkový medián mezi diváky MSNBC je 70 let, u Fox News je to 69 let a u CNN 68. Sledovanost těchto stanic je nyní pod nedávnými vrcholy z doby pandemie covidu-19. Nejsledovanější z nich, tedy Fox News, má v hlavním vysílacím čase v průměru 2,7 milionu diváků, a CNN, která v posledních letech zažila nejvýraznější propad, jen 792.000.

Ve světě tištěného zpravodajství vyvolal zájem o Trumpovo vítězství v roce 2016 nárůst počtu předplatitelů a čtenářů některých titulů včetně The Washington Post, The New York Times a WSJ. Zopakovat toto vyústění by tentokrát mohlo být obtížnější. Facebook a Google už nenavádí uživatele ke zpravodajskému obsahu tak, jak tomu bylo dříve. Změny jejich algoritmů ovlivňují, v některých případech výrazně, návštěvnost webových stránek.

Pro The Washington Post od června 2022 do letošního října klesl počet návštěvníků odkázaných z vyhledávání o 26 procent, zatímco těch ze sociálních sítí ubylo o 52 procent, uvádí analytická společnost Similarweb.

Podle šéfa mediální společnost BuzzFeed Jonaha Perettiho jsou vydavatelé v konkurenci sociálních sítí ještě více zranitelní než televizní stanice. „Aplikace tiktoku a instagramu a twitter (dnes X; pozn. ČTK) dokáží lépe nahradit to, co byste dostávali od časopisu nebo novin nebo u digitální publikace, než nahrazovat to, co byste dostávali od televize při významné události nebo volbách,“ soudí Peretti.

Roztříštěnost mediálního světa znamená, že lidé stejnou událost, ať už je to předvolební debata či domnělý přešlap v kampani, vstřebávají velmi odlišnými způsoby v závislosti na tom, kde informace čerpají. Podle Sama Feista, který řídí zpravodajskou televizi C-SPAN, jsou lidé čím dál náchylnější k tomu „žít ve svých vlastních mediálních bublinách“.

Podíl.