Plán inaugurace, který se připravoval několik měsíců dopředu, se musel jen dva dny před slavnostní kompletně změnit kvůli předpovědi počasí. Ve Washingtonu má být hluboko pod nulou a očekává se i mrazivý vítr. Naposledy kvůli ještě větší zimě svou inauguraci do rotundy Kapitolu přesunul prezident Ronald Reagan v roce 1985.

Trump se novým americkým prezidentem stane v poledne washingtonského času, slib by proto měl složit co nejblíže dvanácté hodině. Při své první inauguraci v roce 2017 využil ke složení přísahy dvě Bible: jednu z nejstarších v USA, která patřila prezident Abrahamu Lincolnovi, a druhou, kterou mu darovala jeho matka, když byl ještě dítě. Při ceremoniálu v roce 2017 držela Bibli jeho manželka Melania.

Pouze několik Trumpových předchůdců nepoužilo při složení slibu Bibli, mezi nimi například Theodor Roosevelt, John Adams nebo Thomas Jefferson. Většina amerických prezidentů naopak na konec přísahy dobrovolně doplňuje frázi „k tomu mi dopomáhej Bůh“.

Až do roku 1933 se prezidentské inaugurace konaly 4. března, než se přesunuly na současné datum 20. ledna. Od složení slibu Ronalda Reagana v roce 1981 se ceremoniál koná na západním průčelí Kapitolu Spojených států s výhledem na National Mall s ikonickým Washingtonovým památníkem a vzdálenějším Lincolnovým památníkem. Letos se ale kvůli chladnému počasí slavnostní ceremonie přesune dovnitř sídla Kongresu.

Trump zdůraznil, že plán inaugurace změnil kvůli bezpečí diváků a hostů. V minulosti už lednové převzetí moci způsobilo v USA problémy. Například prezident William Henry Harrison se nachladil během inauguračního ceremoniálu v roce 1841, kdy pronesl dvouhodinový projev a neměl na sobě žádný kabát ani klobouk. Později dostal zápal plic a měsíc poté zemřel.

Pohled z Kapitolu na slavnostně nazdobené centrum amerického hlavního města s Washingtonovým monumentem.

Více než deset demokratických kongresmanů dopředu oznámilo, že budou Trumpovu inauguraci bojkotovat, protože chtějí uctít oběti útoku na Kapitol z 6. ledna 2021 nebo oslavit Den Martina Luthera Kinga, který letos vyšel na stejný termín. Podle amerických médií jde o první veřejný nesouhlas s nastupující administrativou, který se s Trumpem bude táhnout celé čtyři roky. Prezident ale naopak na slavnost pozval mnoho zahraničních politiků, včetně čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga, maďarského premiéra Viktora Orbána nebo argentinského prezidenta Javiera Mileie. Česko bude zastupovat poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.



Trumpova první inaugurace v roce 2017.

Stovky tisíc lidí, kteří mají na inauguraci vstupenky a do hlavního města se o víkendu začaly sjíždět z celých Spojených států, mají smůlu. Do rotundy Kapitolu se vejde mnohem méně návštěvníků a očekává se proto, že zde budou přítomní hlavně členové Kongresu a další VIP hosté. Další budou vše sledovat od televizních obrazovek.

Tentokrát se Trumpovi podařilo od jeho velkých sponzorů na inauguraci získat více než 170 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun) a podle odhadů to bude vůbec nejdražší slavnost v historii Spojených států. Už týdny dopředu ale byly rozdané všechny VIP lístky a Trumpův tým velké dárce varoval, že jim nebude moci zajistit místo na inauguraci.

Stejně jako před osmi lety měl ale Trump problém přesvědčit americké umělce, aby mu pomohli s doprovodným programem. Pro prezidenta Joe Bidena například státní hymnu zpívala Lady Gaga, inauguraci Baracka Obamy v roce 2009 dokonce předcházely dva velkolepé koncerty s desítkami zpěváků.

Podíl.
Exit mobile version