Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.

„USA jsou naším nejbližším spojencem a dobrý transatlantický vztah je stále cílem naší politiky,“ uvedl na síti X Scholz. „Jako EU s 27 členy a více než čtyřmi sty miliony lidí jsme silným společenstvím,“ dodal kancléř v příspěvku.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že navzdory názorovým rozdílům počítá s úzkou spoluprací s Trumpovou vládou. „Ale stejně jako americká vláda budeme i my, Evropané, dělat politiku na základě našich vlastních evropských a německých hodnot,“ avizovala. Čím více bude EU jednotná, tím důležitější bude podle německé ministryně zahraničí jako partner pro vyjednávání a spolupráci.

Podle Baerbockové nesmí být Evropané při jednání se Spojenými státy naivní. Názorové rozdíly očekává především v klimatické politice, obchodu či pohledu na mezinárodní řád. „My, Evropané, proto musíme stát na vlastních nohou a náš mír, naši svobodu sami silněji chránit,“ dodala.

„Evropská unie se těší na úzkou spolupráci s vámi při řešení globálních výzev. Spolu mohou naše společnosti dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. V tom spočívá trvalá síla transatlantického partnerství,“ napsal předseda Evropské rady António Costa. Shodné vyjádření zveřejnila i šéfka unijní exekutivy.

„S prezidentem Donaldem Trumpem zpět v úřadu zvýšíme výdaje na obranu a výrobu,“ prohlásil Rutte. „Společně můžeme dosáhnout míru prostřednictvím síly – prostřednictvím NATO,“ dodal. Trump mimo jiné požaduje, aby spojenci v Alianci vydávali na obranu pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Většina zemí NATO ale zatím dává jen kolem dvou procent. I generální tajemník Aliance ale vyzývá ke zvýšení těchto prostředků, o kterém se nejspíš rozhodne na letošním summitu NATO v Haagu.

Novému americkému prezidentovi poblahopřál i britský premiér Keir Starmer. „Po staletí byl vztah mezi našimi dvěma národy vztahem spolupráce a trvalého partnerství. Společně jsme bránili svět před tyranií a pracovali na vzájemné bezpečnosti a prosperitě,“ shrnul. „S dlouhodobou náklonností a historickými vazbami prezidenta Trumpa na Spojené království vím, že toto hluboké přátelství bude pokračovat,“ dodal.

  • Marco Rubio získal dostatek hlasů amerických senátorů ke schválení jeho nominace jako příštího ministra zahraničí.

  • Spojené státy okamžitě odstoupí od Pařížské klimatické dohody, prohlásil Donald Trump.

  • Ještě dnes podepíšu udělení prezidentských milostí pro dosouzené v souvislosti s událostmi 6. ledna 2021, uvedl Donald Trump.

Britský král Karel III. zaslal Trumpovi osobní blahopřání. Podle BBC to uvedl Buckinghamský palác. Král v blahopřání odkazuje na „trvalý a mimořádný vztah mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy“, píše BBC.

Trumpovi poblahopřál i kanadský premiér Justin Trudeau. „Kanada a Spojené státy mají nejúspěšnější ekonomické partnerství na světě. Máme příležitost opět spolupracovat – vytvářet více pracovních míst a prosperity pro obě naše země,“ dodal Trudeau, který na začátku měsíce ohlásil svou rezignaci. Trump přitom nedávno hovořil i o možném připojení Kanady k USA.

Netanjahu doufá v porážku „íránské osy teroru“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Trumpovi popřál, aby jeho úspěšné druhé funkční období „přineslo dobro celému lidstvu“. Erdogan připomněl, že Trump opakovaně prohlásil, že ukončí válku mezi Ruskem a Ukrajinou a Turecko podle něj v tomto ohledu učiní vše nezbytné. „Musíme tento problém vyřešit co nejdříve. Toto téma bude na programu našich rozhovorů s panem Trumpem a podle toho budeme konat,“ dodal Erdogan.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Trumpovi pogratuloval prostřednictvím videa, v němž vyjádřil naději, že „nejlepší dny našeho spojenectví teprve přijdou“. Netanjahu ocenil Trumpovu proizraelskou politiku během prvního mandátu. „Jsem přesvědčen, že dokončíme porážku íránské osy teroru a vstoupíme do nového období míru a prosperity v našem regionu,“ doufá izraelský premiér. Poděkoval Trumpovi také za pomoc s ujednáním o propuštění rukojmí, které je součástí dohody o příměří, jež v neděli vstoupila v platnost v Pásmu Gazy.

Levicový brazilský prezident Inácio Lula da Silva Trumpovi poblahopřál jménem brazilské vlády a zdůraznil, že vztahy mezi Brazílií a USA se vyznačují historií spolupráce založené na vzájemném respektu a přátelství, a vyjádřil přesvědčení, že toto partnerství bude pokračovat.

OSN doufá v ekologické USA

Generální tajemník OSN António Guterres je přesvědčen, že americká města, státy a firmy budou nadále pracovat s nízkými emisemi i poté, co Trump oznámil odstoupení od pařížské klimatické dohody, řekla mluvčí OSN Florencia Sotová Ninová. „Je nezbytné, aby Spojené státy zůstaly lídrem v otázkách životního prostředí,“ zdůraznila mluvčí.

„Prezident Trump je vždy rozhodný a mírová politika síly, kterou oznámil, poskytuje příležitost k posílení amerického vedení a dosažení dlouhodobého a spravedlivého míru,“ napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyzval k spolupráci na skvělém a úspěšném století pro demokracie.

Gratulací se Trump dočkal i od frakcí z Evropského parlamentu. Euroskeptická frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) vidí Trumpův návrat jako příležitost pro nadcházející roky. Blahopřála také europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu, která bývá označována jako populistická. Evropská lidová strana (EPP), tedy největší frakce v Evropském parlamentu, a liberální Obnova Evropy (Renew Europe) poukazují na význam vztahů mezi Spojenými státy a Evropou.

Zástupce českého velvyslance v USA Jan Havránek na platformě X napsal, že budoucí ministr zahraničí Marco Rubio poděkoval za české principiální postoje. Český ministr zahraničí Jan Lipavský avizoval, že Česko je připraveno prohloubit vazby se Spojenými státy a prosazovat odvážnou transatlantickou agendu skrze spolupráci v NATO a na bázi EU–USA.

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) při pondělní návštěvě Turecka vyslovil přání, aby Trump co nejrychleji splnil svůj slib, že udělá vše pro to, aby bylo v krátké době zastaveno krveprolévání na Ukrajině. Fico zopakoval, že Rusko neopustí okupovaná území na Ukrajině. Opoziční hnutí Progresivné Slovensko zase tvrdí, že slovenským zájmem ve vztahu k USA je společně zabránit změně hranic v Evropě prostřednictvím síly.

Slovenský prezident Peter Pellegrini k Trumpově inauguraci vyjádřil přesvědčení o schopnosti hledat a nacházet společná diplomatická řešení problémů tak, aby byl výsledek prospěšný pro obě strany, jak to má podle něj chodit u spojenců.

Trumpovi k nástupu do funkce na síti X poblahopřála například i Alice Weidelová, spolupředsedkyně Alternativy pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Její druhý spolupředseda Tino Chrupalla se zúčastnil inaugurace přímo ve Washingtonu. AfD v kampani před únorovými předčasnými parlamentními volbami v Německu podpořil blízký Trumpův spolupracovník, miliardář Elon Musk.

Podíl.
Exit mobile version