Inauguraci staronového šéfa Bílého domu Donalda Trumpa doprovodí mimořádná bezpečnostní opatření. V oblasti se nacházejí speciální ploty a na pořádek má dohlížet 25 tisíc vojáků a policistů. Na slavnostní akt dostali netradičně pozvánku i někteří zahraniční lídři a krajně pravicoví politici. Trump nicméně v pátek oznámil, že ceremoniál se kvůli očekávaným silným mrazům výjimečně přesune do budovy Kongresu.

„Je to silně ritualizovaná záležitost s jasně danými momenty,“ komentovala ceremoniál amerikanistka Kateřina Březinová, vedoucí Iberoamerického centra Metropolitní univerzity Praha s tím, že letošní slavnostní akt bude jiný zejména přítomností zahraničních hostů, jelikož většinou se jedná o vnitropolitickou událost.

Ještě před samotnou přísahou se nastupující prezidentský pár tradičně zúčastní ranní bohoslužby v episkopálním kostele svatého Jana poblíž Bílého domu a poté se schází u ranního čaje s odstupujícím prezidentským párem, než se přesunou do Kapitolu.

Končící demokrat Joe Biden avizoval, že se hodlá ceremoniálů zúčastnit, přestože Trump tradici před čtyřmi lety při předávání moci Bidenovi nedodržel a odcestoval.

Chystaný bojkot

Začátek slavnostního aktu u západního průčelí Kapitolu tradičně provází hudební vystoupení některého ze známých umělců. Podle původních plánů se na pódiu tentokrát měli objevit zpěváci Carrie Underwoodová, Lee Greenwood a Christopher Macchio.

Svá místa obvykle zaujmou i žijící bývalí prezidenti. Z neznámých důvodů bude chybět bývalá první dáma Michelle Obamová, která se nezúčastnila ani nedávného pohřbu amerického exprezidenta Jimmyho Cartera. Přítomna bude většina kongresmanů a senátorů či soudci nejvyššího soudu. Někteří demokratičtí zákonodárci ale plánují ceremonii bojkotovat.

Jako první složí přísahu nově nastupující viceprezident JD Vance, následovat bude kolem 12:00 (18:00 SEČ) Trump. Přísahu pravděpodobně přednese předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, do jehož rukou již skládali slib Barack Obama, Joe Biden i Trump po svém prvním zvolení v roce 2017. Přísahu obvykle skládá prezident s rukou položenou na bibli, kterou mu drží manželka.

Projev, hymna a focení

Následuje první prezidentský projev. Trump při své první inauguraci v roce 2017 popsal USA jako rozvrácenou zemi a slíbil, že jeho vláda bude Ameriku stavět na první místo a že zemi vrátí její velikost. Po projevu obvykle zazní státní hymna. Poté nastupující šéf Bílého domu odejde do prezidentského pokoje v Kapitolu, kde podepíše příslušné dokumenty a pořizují se i oficiální fotografie.

Po přísaze se prezidentský pár odebere na slavnostní oběd s představiteli Kongresu, rodinnými příslušníky a dalšími hosty, celkem s asi dvěma sty účastníky ceremoniálu. Oběd někdy bývá sestaven z jídel typických pro domovské státy prezidenta a viceprezidenta.

Podle tradic má následovat vojenská přehlídka a poté slavnostní inaugurační průvod. Ty se však letos kvůli špatnému počasí neuskuteční. Nový prezident a viceprezident se běžně v doprovodu několika tisíc účastníků průvodu přesouvají v autech od Kapitolu do Bílého domu po téměř 2,5 kilometru dlouhé Pensylvánské třídě.

Večer se koná několik oficiálních plesů a celá řada dalších akcí, některé z nich navštíví i nový prezidentský pár. Trump začátkem měsíce vyjádřil nespokojenost s tím, že vlajky budou v den jeho inaugurace stále spuštěny na půl žerdi kvůli úmrtí bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera.

Uvedení hlavy státu do úřadu vyvolává v USA velký zájem médií a veřejnosti. Letos se podle odhadů rozdalo 220 tisíc vstupenek, nicméně kvůli mrazům se na venkovních prostranstvích neočekává velké množství návštěvníků. Není jisté, zda diváci bez vstupenek zaplní okolí a budou obřad sledovat na velkoplošných obrazovkách.

Trump uvedl, že se po projevu v Kapitolu přesune za davem na nedaleký stadion Capital One Arena. Agentura AP napsala, že není zcela jasné, jaké možnosti budou k dispozici pro zhruba 250 tisíc lidí, kteří měli lístky na sledování inaugurace z prostranství u Kapitolu, a pro další, kteří se chystali přijít na průvod.

„Washington je tradičně demokratické město, takže na inauguracích demokratických prezidentů bývají větší zástupy než na inauguracích republikánských. To je také věc, na kterou si Trump po roce 2016 nepřímo stěžoval tím, že tvrdil, že měl největší shromáždění v dějinách USA, což samozřejmě nebyla pravda,“ připomněl publicista Roman Joch z Občanského institutu.

Netradiční pozvánky

Trump porušil precedens a pozval tentokrát na ceremoniál i několik zahraničních lídrů. Ti se historicky inaugurace z bezpečnostních důvodů neúčastnili a místo sebe posílali diplomaty. Zúčastní se pravděpodobně argentinský prezident Javier Milei a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Pozvánku prý dostal například i čínský vládce Si Ťin-pching. Speciálním vyslancem čínské hlavy státu se ale nakonec stane viceprezident Chan Čeng. „Jsme připraveni pracovat s novou americkou administrativou na zlepšení dialogu a komunikace,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí čínské diplomacie. Podle něj Peking ctí zásady vzájemného respektu, mírového soužití a spolupráce výhodné pro obě strany.

Když byl Trump v Bílém domě poprvé, uvalil na čínské dovozy do Spojených států cla, což Peking kritizoval. Nedávno přitom sliboval ještě přísnější opatření proti čínské ekonomice. Asijskou mocnost kritizuje za neférové obchodní praktiky či šíření drogy fentanyl.

Pozvánku na inauguraci obdržela také italská premiérka Giorgia Meloniová či maďarský premiér Viktor Orbán a celá řada evropských politiků z pravicově populistických a krajně pravicových stran, upozornil web Politico.

Má mezi nimi být například předseda britské protiimigrační strany a jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage, francouzský krajně pravicový politik a neúspěšný kandidát na prezidenta Éric Zemmour, předseda belgické krajně pravicové strany Vlámský zájem Tom Van Grieken či bývalý polský premiér z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost Mateusz Morawiecki.

Uvedení Trumpa do úřadu se zúčastní i spolupředseda Alternativy pro Německo Tino Chrupalla. Na ceremonii vyrazí také delegace europarlamentní frakce Patrioté pro Evropu, v níž budou i čeští europoslanci, mimo jiné Klára Dostálová z hnutí ANO.

„Podle jmen, která jsme slyšeli, je jisté, že Trump je králem všech populistických politiků, kteří k němu vzhlíží, protože jim ukázal, že lze věci dělat stylem, který by před pár lety byl považován za šokující. Ukázal jim, že lze mluvit jazykem, který by před pár lety veřejnost radikálně odmítla. Dnes lze takový jazyk a metody použít v politice na nejvyšší úrovni a veřejnost to ocení,“ popsal vývoj profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš z Bostonské univerzity.

Českou republiku budou na akci zastupovat velvyslanec Miloslav Stašek a vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, oznámilo v pátek ministerstvo zahraničí.

Americký tisk ve čtvrtek informoval, že akce se plánuje zúčastnit Shou Zi Chew, šéf sociální sítě TikTok, která kvůli verdiktu Nejvyššího soudu v USA v neděli přerušila ve Spojených státech činnost. Singapurský podnikatel bude patrně jedním z několika lídrů sektoru nových technologií mezi Trumpovými hosty. Nový prezident však nastínil, že se kauze bude dál věnovat.

Už dříve agentura Reuters a další média napsaly, že na inauguraci dorazí šéf společnosti Amazon Jeff Bezos, generální ředitel firmy Apple Tim Cook, zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg a také miliardář Elon Musk, který je v posledních měsících blízkým spolupracovníkem znovuzvoleného exprezidenta.

Speciální ploty a tisíce policistů i vojáků

Okolo prostranství Kapitolu se očekávají menší davy než při Trumpově první inauguraci před osmi lety, bezpečnostní opatření však nebudou o nic menší. A to i vzhledem k novoročnímu útoku v New Orleans a nevydařenému útoku před Trumpovým hotelem v Las Vegas.

„Bezpečnostní opatření byla už při Bidenově inauguraci po událostech ze 6. ledna 2021 (útok Trumpových stoupenců na Kapitol – pozn. redakce) zesílená. Kolem Kapitolu vzniklo několik linií kordonů, které v podstatě znemožňovaly přiblížit se k samotné budově. Tentokrát to bude ještě více, dá se také usuzovat z certifikace Trumpa 6. ledna 2025, kdy jsme viděli, že bezpečnostní opatření ve Washingtonu byla obrovská,“ konstatovala Březinová.

Na bezpečnost má dohlížet 25 tisíc policistů a vojáků, včetně celého washingtonského policejního sboru a 7800 příslušníků Národní gardy, také čtyři tisíce policistů z celé země, uvedl deník The Washington Post s odkazem na Williama McCoola z Tajné služby, která má na starosti ochranu amerických prezidentů. „Na tuhle událost jsme se společně s našimi partnery připravovali dvanáct měsíců. Je to neustále se měnící prostředí hrozeb, a proto zůstáváme flexibilní,“ sdělil.

Před nezvanými hosty bude střežené lokality chránit bezmála padesát kilometrů speciálních plotů, které nelze přelézt. Chybět nebudou ani odstřelovači či speciální technika na detekci výbušnin a radiace, avšak na rozdíl od policistů a plotů nebudou veřejnosti tolik na očích.

Připravit se návštěvníci Washingtonu musejí také na četné uzávěry silnic v centru v den inaugurace i na uzavření několika stanic metra, zavřená zůstane rovněž většina muzeí.

Náklady na slavnostní přísahu v Kapitolu hradí daňoví poplatníci. Akce spojené s inaugurací obvykle platí inaugurační výbor nového prezidenta, který prostředky získává od sponzorů. Trump kupříkladu obdržel milionové dary od společností Amazon, Meta Platforms, Apple, OpenAI, Uber či jejich majitelů.

Podíl.