Americký prezident Donald Trump potřetí za necelý týden kritizoval předsedu centrální banky (Fed) Jeroma Powella. V příspěvku na své sociální síti Truth Social ho obvinil, že odkládá další snižování sazeb z politických důvodů. Podle serveru CNBC Trumpovy útoky vyvolávají otázky ohledně nezávislosti centrální banky. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 18:15 SELČ klesal o 0,9 procenta na 98,35 bodu.
Euro kolem 18:35 SELČ proti dolaru zpevňovalo zhruba o procento na 1,15 USD. Britská libra ve stejnou dobu vůči americké měně přidávala přibližně 0,65 procenta na 1,34 USD. Dolar proti jenu klesá o 0,86 procenta na 140,93 JPY, zatímco euro proti japonskému platidlu posiluje o 0,1 procenta na 162,142 JPY.
Agentura AP označila pokles dolaru za „možná ještě znepokojivější“ než současně probíhající výprodej akcií na newyorské burze. Dolar totiž v minulosti v obdobích nejistoty spíše posiloval. „Tentokrát je to však politika přímo z Washingtonu, která vyvolává strach a potenciálně oslabuje pověst dolaru jakožto pilíře světové ekonomiky,“ dodala agentura.
Americký prezident v neděli opět nešetřil kritikou na adresu Powella za to, že Fed zatím nepřikročil k dalšímu snížení úrokových sazeb. „Vzhledem k tomu, že náklady na energie výrazně klesly, ceny potravin (včetně Bidenovy vaječné katastrofy!) jsou podstatně nižší a většina ostatních věcí má klesající tendenci, neexistuje prakticky žádná inflace,“ tvrdí Trump, který pro Powella poněkolikáté použil přezdívku „pan Moc Pozdě“.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalilo na 2,4 procenta z 2,8 procenta v únoru. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od loňského září, nicméně stále je nad dvouprocentním cílem centrálních bankéřů. Ceny vajec v USA současně dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách, uvedla v dubnu agentura AP.
Podle Trumpa příliš vysoké sazby současně s nízkou inflací hrozí zpomalením ekonomiky. „Powell jednal vždycky ‚Pozdě‘, s výjimkou období voleb, kdy snižoval sazby, aby pomohl ke zvolení ospalému Joeu Bidenovi, později Kamale (pozn. redakce – Harrisové, Trumpově demokratické protikandidátce po Bidenově odstoupení). Jak to dopadlo?“ dodal šéf Bílého domu.
Může prezident šéfa centrální banky odvolat?
Trump předsedu Fedu kritizoval také na konci minulého týdne ve čtvrtek. „Nejsem s ním spokojen. Když budu chtít, aby odtamtud odešel, tak odejde opravdu rychle, to mi věřte,“ prohlásil americký prezident.
Není zcela jasné, zda má Trump pravomoc Powella odvolat. Podle médií se Bílý dům snaží zjistit, za jakých okolností by to bylo možné. Šéf Fedu je jmenován prezidentem, ale potvrzován Senátem. Powellovo funkční období končí v květnu příštího roku.
Již předtím ve stejný den na síti Truth Social prezident uvedl, že Powellův konec ve funkci nemůže přijít dost rychle. Fed by podle něj měl snížit úrokové sazby. Označil taky nedávný Powellův projev o ekonomice za „naprostý zmatek“. Centrální bankéř v něm upozorňoval na možné dopady Trumpových cel.
„Ačkoli přetrvává zvýšená nejistota, je v tuto chvíli jasné, že zvýšení cel bude podstatně výraznější, než se očekávalo,“ sdělil Powell s tím, že totéž bude pravděpodobně platit i pro ekonomické dopady, jako jsou vyšší inflace a pomalejší růst ekonomiky.
Na začátku dubna Trump na sociální síti Truth Social na Powellowu adresu podotkl, že teď je „dokonalý“ čas na snížení sazeb, a předsedu centrální banky nařkl z údajného otálení.