Americký prezident Donald Trump v úterý uvedl, že jeho administrativa zvažuje od 1. února uvalit nové desetiprocentní clo na zboží z Číny. Mimo jiné proto, „že posílá fentanyl do Mexika a Kanady“. Tato syntetická droga je zabijákem číslo jedna mezi Američany ve věku mezi 18 až 45 lety. A podle amerických úřadů čínské chemičky ve velkém produkují suroviny, ze kterých se fentanyl může vyrábět.
V roce 2023 USA poprvé v historii zařadily Čínu na seznam největších producentů drog. Peking následně zavedl různé přísnější kontroly, avšak dle Američanů stále nedostatečné. I proto v souvislosti s drogou fentanyl nový americký prezident Donald Trump zvažuje uvalení desetiprocentních cel na dovoz zboží z Číny.
Samotný fentanyl představuje silný syntetický opioid, který má v podobě léku tišit bolest. Když se ale užívá nepřiměřeně, stává se z něj velmi nebezpečná droga. Dle odborníků je stokrát silnější než morfium a 50krát než heroin. Kromě bolesti má potlačovat i nepříjemné pocity. Na receptory v těle působí tak, že člověka utlumí a celkově ho zpomalí. Předávkovaní lidé pak budí dojem, jako kdyby doslova zamrzli. Droga i proto někdy nese označení „zombie“.
V USA se fentanyl poprvé objevil před více než deseti lety. „Právě Čína byla tou zemí, z níž většina fentanylu začala proudit do Spojených států,“ řekla politoložka Vanda Felbab-Brownová v podcastu Brookingsova institutu sídlícího ve Washingtonu.
Dle Američanů chemičky v Číně bez větších regulací produkují suroviny, ze kterých se může fentanyl vyrábět. Ty od nich následně kupují mexické kartely a další kriminální organizace, které z nich vyrábějí drogy a dále je šíří. V průběhu let se přitom situace ještě více zhoršovala.
Užívání fentanylu podle amerických médií dnes představuje mnohem větší krizi, než jakou byla závislost na kokainu nebo na předepsaných opioidech. V průběhu let se fentanyl stal zabijákem číslo jedna mezi Američany ve věku mezi 18 až 45 lety.
„Kvůli fentanylu zemřelo víc Američanů než ve válkách v Iráku, v Afghánistánu a ve Vietnamu dohromady,“ citovala vloni americká stanice National Public Radio Nikky Haleyovou, bývalou guvernérku Jižní Karolíny. Jen v roce 2023 v USA po požití fentanylu zemřelo na 70 tisíc lidí.
Vloni se situace mírně zlepšila, avšak stále zůstává kritickou. „Vzhledem k tomu, že droga je levná a lze ji snadno získat, vedl fentanyl v USA ke zkáze mnoha lidí. Pro mnoho drogově závislých se fentanyl stal hlavní volbou,“ řekl čínskému deníku Global Times Ni Feng, ředitel Institutu amerických studií Čínské akademie sociálních věd se sídlem v Pekingu.
Podle stanice BBC problém představuje i fakt, že pašeráci někdy levnějším fentanylem „řezají“ dražší drogy. Ve většině případů jde pak o smrtící kombinace. Trump chce proto nyní ještě více zatlačit na Čínu, což sliboval i v předvolební kampani.
Čínská vláda však tvrdí, že „Čína je jednou z nejtvrdších zemí na světě, pokud jde o boj proti narkotikům“. Podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning je fentanylová krize ve svém jádru problémem, který si USA vytvořily samy. „Vyžaduje to účinnější opatření od americké vlády,“ vzkázala dle britského listu The Guardian.
Otázkou tedy nyní zůstává, co obě země nakonec podniknou. A čím a kdy se podaří takzvanou fentanylovou krizi zkrotit.
Video: „Úpadek Ameriky skončil.“ Trumpovy nejvýraznější výroky při prezidentské inauguraci (21. 1. 2025)
„Úpadek Ameriky skončil.“ Trumpovy nejvýraznější výroky při prezidentské inauguraci. | Video: Reuters