Aktualizace: 21.01.2024 11:00

Concord (USA) – Cyklus hlasování, v němž voliči Republikánské strany rozhodují o svém kandidátovi na prezidenta USA, má v úterý na programu druhou zastávku. Jsou jí primárky ve státě New Hampshire, kde může exprezident Donald Trump potvrdit dominanci v republikánském táboře po jasném vítězství v Iowě. Zároveň se konají první primárky Demokratické strany poznamenané vnitrostranickými spory a neohroženým postavením obhajujícího prezidenta Joea Bidena.

USA zatím směřují k listopadové repríze prezidentského souboje mezi Bidenem a Trumpem. Několikanásobně obžalovaný exprezident dlouhodobě vévodí průzkumům preferencí mezi voliči své strany a pozici papírového favorita potvrdil při pondělních volebních shromážděních v Iowě, když získal 51 procent hlasů a zvítězil s třicetibodovým náskokem.

Jakkoli do konce nominačního procesu zbývají měsíce, podobně přesvědčivé Trumpovo vítězství v New Hampshire z něj může učinit prakticky rozhodnutou záležitost. Dva průzkumy z tohoto týdne přitom naznačují, že exprezident by si mohl znovu připsat okolo poloviny hlasů.

Na mítinku v obci Atkinson Trump republikánské voliče vyzval, aby „nemarnili čas“ s jeho vnitrostranickými konkurenty a zaměřili se na soupeření s demokraty. „Naše země umírá… a já před vámi stojím jako jediný kandidát, který má na to zachránit Ameriku,“ prohlásil podle agentury AP.

K úterním primárkám mezitím upíná naděje kampaň bývalé americké velvyslankyně při OSN Nikki Haleyové. Ta skončila v Iowě těsně třetí za floridským guvernérem Ronem DeSantisem, v New Hampshire by jej však podle průzkumů měla jasně porazit se ziskem okolo třetiny hlasů. Další primárky jsou pak na programu 24. února v Jižní Karolíně, kde byla Haleyová v letech 2011 až 2017 guvernérkou.

Americká média podotýkají, že v New Hampshire se kandidáti setkávají s voličskou skupinou, v níž je oproti Iowě výrazně slabší náboženské a konzervativní cítění. Odlišná jsou také pravidla stranického hlasování, kterého se mohou účastnit i voliči bez registrace u Republikánské strany. Na rozdíl od volebních shromáždění se hlasuje po celý den, přičemž poslední volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (ve středu v 02:00 SEČ).

V boji o republikánskou nominaci zůstávají jen čtyři kandidáti poté, co z něj tento týden odstoupili bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson a bohatý podnikatel Vivek Ramaswamy. Ten si v Iowě připsal necelých osm procent hlasů a následně podpořil Trumpa.

Exprezidentovi stoupenci v New Hampshire už vidí Trumpa jako vítěze, napsala agentura AFP v reportáži z jednoho z předvolebních mítinků. „Vůbec jsem o tom nepochybovala,“ řekla 45letá Loribeth Calderwoodová. „Všechny rozdrtí. A jestli to tak nebude, tak to bude proto, že zase ukradli volby,“ dodala, zřejmě v odkaze na přetrvávající fámy o výsledku posledních prezidentských voleb.

Předem rozhodnutý se zdá být také letošní výběr prezidentského kandidáta Demokratické strany. Jelikož se o další mandát uchází úřadující prezident Biden, do primárek se nepřihlásily žádné výrazné osobnosti z řad jeho stranických kolegů. Kandidují proti němu mimo jiných spisovatelka a aktivistka Marianne Williamsonová, která vedla neúspěšnou kampaň před minulými volbami, a kongresman Dean Phillips zvolený poprvé v roce 2018.

Vedení strany loni rozhodlo, že nominační proces poprvé od roku 1972 nezačne v Iowě, nýbrž v Jižní Karolíně, a to 3. února. Demokraté v New Hampshire ale toto rozhodnutí neakceptovali a v úterý pořádají primárky souběžně s republikány.

Biden v tomto hlasování oficiálně nekandiduje a celoamerické předsednictvo demokratů jej nedávno označilo za „bezvýznamné“. Podle výsledků se nebudou přidělovat žádní delegáti pro nominační sjezd Demokratické strany, který je na programu v srpnu.

Spíše než na primárky se prezident Biden soustředí na očekávaný souboj s Trumpem. Svou kampaň do velké míry staví na kontrastu se svým předchůdcem, který po minulých volbách nikdy neuznal porážku a 6. ledna 2021 přihlížel tomu, jak jeho stoupenci berou útokem volební schůzi amerického Kongresu.

„Trumpova kampaň je jen o něm samotném. Není o Americe, není o vás. Trump je ochotný obětovat naši demokracii, jen aby se dostal k moci,“ prohlásil Biden v prvním předvolebním projevu tohoto roku.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.