
Komerční prezentace Aktual.: 30.06.2025 13:15
Washington/Teherán – Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Íránu nic nenabízí ani s íránskou stranou nejedná, jelikož americké bombardování podle něj zničilo íránské jaderné provozy. Trump to dnes napsal na své sociální síti Truth Social. Jednání s USA v nejbližší době přitom v rozhovoru s televizí BBC vyloučil také náměstek íránského ministra zahraničí Madžíd Tacht Ravančí. V této souvislosti uvedl, že Írán potřebuje záruky, že ho nebudou USA během jednání zase bombardovat.
Trumpův dnešní příspěvek o tom, že s Íránem nejedná, agentura Reuters dává do souvislosti s tím, že americký prezident minulý týden dementoval zprávy o tom, že jeho administrativa diskutovala o možnosti, že by Íránu zpřístupnila až 30 miliard dolarů (téměř 635 miliard korun), aby mohl budovat civilní jadernou energetiku. Trump to posléze označil za absurdní nápad, o kterém neslyšel.
Spojené státy a Írán měly na programu šesté kolo nepřímých rozhovorů o íránském jaderném programu, když Izrael 13. června zaútočil na íránskou vojenskou a jadernou infrastrukturu a zabil několik íránských jaderných vědců a vojenských špiček, na což Írán odpověděl raketovými útoky.
Do konfliktu se 22. června přímo vložily Spojené státy bombardováním tří íránských jaderných provozů. Krátce poté Trump oznámil příměří.
Není jasné, jak velké škody způsobilo íránskému jadernému programu americké bombardování. Tacht Ravančí v této souvislosti řekl, že nemůže poskytnout přesný odhad následků.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi uvedl, že údery způsobily vážné, ale „ne totální“ škody, zatímco Trump prohlásil, že íránská jaderná zařízení byla „zcela zničena“.
Zpravodajský server BBC dnes s odkazem na satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies z 29. června napsal, že u provozu Fordo, který USA bombardovaly těžkými bombami schopnými ničit podzemní bunkry, patrně začaly odklízecí práce. Na místě podle snímků vznikla nová prašná cesta, zaparkováno tam bylo několik aut a byl vidět také bagr a jeřáb.
Podle odborníka na jaderné zbraně Davida Albrighta, který analyzoval snímky stejného místa pořízené 28. června, mohou stavební práce zahrnovat zasypávání kráterů, posuzování technických škod a odebírání radiologických vzorků.
Mluvčí íránské diplomacie Esmáíl Baghájí dnes podle agentury Reuters uvedl, že od Íránu se nemůže očekávat, že zajistí normální spolupráci s MAAE v situaci, kdy nelze garantovat bezpečnost jejích inspektorů.
Írán podle Tacht Ravančího trvá na tom, že musí mít možnost obohacovat uran pro mírové účely. Nařčení, že Teherán tajně pracoval na vývoji jaderné zbraně, představitel odmítl. Prohlásil také, že Íránu byl odepřen přístup k jadernému materiálu pro jeho výzkumný program, takže se musel spolehnout na sebe.
„O úrovni lze diskutovat, o množství lze diskutovat, ale říct, že byste neměli obohacovat, že byste vůbec neměli obohacovat a pokud s tím nebudete souhlasit, budeme vás bombardovat, to je zákon džungle,“ řekl náměstek ministra zahraničí.