Americký prezident Donald Trump se v úterý na Floridě zúčastnil otevření detenčního zařízení pro migranty v národním parku Everglades, kde v mokřadech žijí aligátoři. Šéf Bílého domu po prohlídce zařízení řekl, že tam tito plazi budou hrát roli ostrahy. Trumpa na Floridě doprovodila ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová a guvernér Floridy Ron DeSantis. Zařízení se ale stalo i terčem kritiky.

„Neutíkejte v rovné linii. Podívejte, takhle!“ řekl Trump před odletem do Everglades novinářům, zatímco rukou předváděl klikatý pohyb, aby ukázal, jak by měli migranti utíkat před aligátory, pokud se jim podaří uprchnout z nového detenčního střediska přezdívaného médii Alligator Alcatraz (Aligátoří Alcatraz).

Odlehlé detenční zařízení na Floridě připravované na málo využívané přistávací dráze v Everglades pojme na tisíc přistěhovalců bez dokladů, kteří tam budou zadržováni ve velkých stanech běžně používaných při přírodních katastrofách. Prezident po prohlídce uvedl, že se mu výlet líbil a že Florida odvedla fantastickou práci.

DeSantis vyzval k vytvoření podobných zařízení

Floridský guvernér Ron DeSantis prohlásil, že Alligator Alcatraz bude inspirovat migranty, kteří jsou v USA nelegálně, aby se sami deportovali. Guvernér vyzval ostatní republikánské státy k vytvoření podobných zařízení. DeSantis avizoval, že první migranti by měli být v novém floridském zařízení ubytováni ve středu.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) na sociální síti X v sobotu sdílelo obrázek vygenerovaný umělou inteligencí, na kterém je vidět několik aligátorů s kšiltovkami s nápisem „ICE“ (Úřad pro imigraci a cla) na hlavě, jak stojí před oploceným detenčním zařízením.

DHS podpořilo projekt částkou 450 milionů dolarů (9,4 miliardy korun) z programu Federální agentury pro krizové situace (FEMA) na ubytování a služby. Někdejší prezident Joe Biden tento program využíval k zajištění ubytování pro migranty v hotelech, aby je ve Spojených státech přivítal, napsal portál Axios.

Výstavba detenčního zařízení vyvolala kritiku

Státní a federální vláda za pětatřicet let vynaložily více než deset miliard dolarů (téměř 210 miliard korun) na obnovení přirozeného toku vody do parku Everglades, který je největší zachovalou subtropickou divočinou ve Spojených státech. Rozsáhlé mokřady jsou domovem desítek ohrožených druhů, včetně plameňáků amerických, kapustňáků či krokodýlů. Park je také zásadní pro zásobování vodou pro více než osm milionů lidí na jižní Floridě.

Výstavba detenčního zařízení v odlehlých a ekologicky citlivých mokřadech, které leží zhruba sedmdesát kilometrů západně od centra města Miami, znepokojila ekology i ochránce lidských práv. Ti projekt odsoudili jako krutý a nelidský. V pátek podaly dvě z těchto skupin, konkrétně Přátelé Everglades a Centrum pro biologickou rozmanitost, u federálního soudu v Miami žalobu s cílem projekt zastavit s odůvodněním, že podle nich nebyla provedena požadovaná studie vlivu na životní prostředí, píše The Guardian.

Podle aktivistky Jessicy Namathové, která byla svědkem přípravy detenčního zařízení, proudila ve čtvrtek na místo řada přenosných generátorů a nákladních vozů naložených zeminou. Proti stavbě detenčního komplexu se podle AP vymezili i někteří domorodí obyvatelé, kteří danou oblast považují za „posvátnou domovinu“ svých předků. Floridští úředníci sdělili, že detenční tábor v Everglades, který demokratický kongresman Maxwell Frost označil za „krutou podívanou“, bude otevřen v prvním červencovém týdnu, čímž potvrdili DeSantisova slova.

Podíl.
Exit mobile version