Komerční prezentace Aktual.: 3.02.2025 17:20
Washington – Americký prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk, který vede novou skupinu pro efektivitu státní správy (DOGE), byli mezi listopadovými volbami a inaugurací 20. ledna nerozlučná dvojka a nyní začali rozdělovat a panovat, napsal dnes list The Washington Post (WP). Trump podle jeho zdrojů sice nedohlíží na každičký Muskův krok, ale domnívá se, že majitel sítě X dělá přesně to, čím jej pověřil, a zároveň těží z toho, že některé kontroverzní kroky v oblasti vládních úspor jsou spojovány spíše s Muskem. Překotné kroky namířené proti vládní byrokracii zároveň přicházejí souběžně s obchodní válkou, jíž Trump zahájil proti nejbližším spojencům USA a jejíž dlouhodobé dopady se v tuto chvíli jen těžko předpovídají.
Nový republikánský prezident dělá přesně to, co sliboval, napsal dnes v analýze zpravodajský web televize CNN. Obchodní války Trump podle něj zahajuje, aby uspokojil voliče, pro něž měla globalizace negativní ekonomické důsledky. Zároveň reaguje na zoufalství z tragické bilance obětí fentanylové krize, zahájil tvrdá protiimigrační opatření v reakci na obavy z nedostatečných bezpečnostních kontrol na hranici s Mexikem a prostřednictvím Muska začal „vykuchávat“ státní správu, jíž prezidentovi stoupenci viní ze svých problémů, uvedla stanice. Podle serveru Axios sice Musk není jedinou hnací silou za sílícími čistkami státních zaměstnanců, jeho „otisky“ jsou ale všudypřítomné a metody bezprecedentní.
Trump strávil víkend ve svém floridském sídle, kam odjel v pátek uprostřed potenciální masivní čistky federálních prokurátorů a agentů FBI zapojených do případů proti němu a dalším příznivcům, kteří 6. ledna 2021 zaútočili na Kapitol ve snaze zabránit potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách z roku 2020. V sobotu ráno Trump nařídil letecké údery na vůdce teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Somálsku a video s výbuchy zveřejnil na internetu. Šel si zahrát golf a poté zahájil obchodní válku se sousedy a nejbližšími obchodními partnery Spojených států – Kanadou a Mexikem.
Kromě toho Trump již v den složení prezidentské přísahy nařídil na 90 dnů pozastavit poskytování téměř veškeré americké zahraniční pomoci, dokud nebude posouzena její efektivita a soulad se zahraniční politikou USA. Tato pomoc přitom byla po desetiletí poskytována na základě zásady, že boj proti hladu, chudobě a nemocem ve světě podporuje globální stabilitu, která zvyšuje bezpečnost Američanů, připomněla CNN. Nyní Musk oznámil, že se americká vláda se chystá uzavřít agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), která je největším americkým oficiálním poskytovatelem zahraniční pomoci. Sama agentura pak dnes rozeslala svým zaměstnancům pokyn, aby nechodili do jejího washingtonského ústředí.
Musk, jehož volební podpora Trumpa přesáhla 288 milionů dolarů, se pustil do svého plánu snížit státní výdaje o čtyři miliardy dolarů denně. Iniciativa DOGE, která vznikla s cílem najít způsoby, jak propustit nadbytečné federální zaměstnance, omezit rozhazovačné programy a zredukovat federální regulace, převzala kontrolu nad platebním systémem ministerstva financí, federálními personálními spisy a agenturou, která se zabývá vládními zakázkami, nemovitostmi a vybavením. Úředníci, kteří vyjádřili obavy ohledně přístupu k citlivým systémům, byli postaveni mimo službu.
Nejmenované zdroje z Trumpova užšího okolí WP sdělily, že prezident podrobně Muskovy kroky nemonitoruje, ale má dojem, že šéf společností Tesla a SpaceX plní úkol, který mu zadal, a těží z toho, že je s některými kontroverzními a drastickými opatřeními spojován právě Musk. Jeden poradce dokonce uvedl, Trump využívá Muska ke „špinavé práci“ v situaci, kdy mu klesají preference.
Dvojí dopad Trumpovy obchodní války a Muskovy války proti federální byrokracii může vyděsit investory, kteří si doposud hrozby zavedením cel a výdajových škrtů vykládali jako politickou pózu nebo vyjednávací taktiku, uvedl WP. Kanada a Mexiko okamžitě oznámily odvetná opatření, zatímco dotčené společnosti, jako je Muskova Tesla, žádají o výjimky. Trump sice připustil, že začátky mohou být nelehké, ale trvá na tom, že se uvalení cel dlouhodobě vyplatí.
Trumpovy bezprecedentní kroky, kterými bleskovým tempem mění americkou domácí i zahraniční politiku ovšem představují politická a ekonomická rizika, píše CNN. Na domácí půdě by tato opatření mohla být vnímána jako překračování prezidentských pravomocí, překotným tempem a s nedostatečnou transparentností, zatímco zahraniční partnery mohou povzbudit k užší spolupráci s Čínou, která je hlavním rivalem USA.