Komerční prezentace Aktual.: 3.02.2025 01:25

Washington/Pretoria – Nový americký prezident Donald Trump oznámil, že přeruší veškerou budoucí finanční podporu Jihoafrické republice. Bez předložení jakéhokoli důkazu uvedl, že země se chová „velmi špatně“ vůči „určitým vrstvám obyvatel“. Přerušení finanční podpory má trvat do doby, než bude situace vyšetřena, uvedl na své sociální síti Truth Social.

„Jižní Afrika konfiskuje půdu a zachází s určitými vrstvami obyvatelstva velmi špatně,“ napsal šéf Bílého domu.

„Spojené státy to nebudou podporovat, budeme konat. Také přeruším veškeré budoucí financování v Jižní Africe, dokud nebude dokončeno úplné vyšetření této situace,“ dodal Trump. V Jihoafrické republice se narodil a vyrůstal miliardář Elon Musk, jehož Trump pověřil škrty ve státní správě a regulacích.

Agentura Reuters s odvoláním na americké vládní statistiky píše, že USA se v roce 2023 zavázaly JAR poskytnout pomoc téměř v objemu 440 milionů dolarů (téměř 11 miliard korun).

Jihoafrické ministerstvo zahradničí v reakci na Trumpovo oznámení uvedlo, že věří, že prezidentovi „poradci využijí období pro vyšetřování k tomu, aby důkladně pochopili politiky JAR, které se dějí v rámci ústavní demokracie“. Podle jihoafrické vlády se může ukázat, že „zákon o vyvlastňování (půdy) není výjimečný, protože podobnou legislativu má řada zemí“, vyplývá také z prohlášení resortu zahraničí.

„Těšíme se na jednání s Trumpovou administrativou ohledně naší pozemkové reformy a záležitostí, na kterých naše země mají společný zájem. Jsme přesvědčeni, že díky těmto rozhovorům dosáhneme lepšího a vzájemného porozumění v těchto otázkách,“ uvedl dnes jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Jižní Afrika je podle něj demokracie, která se řídí principy právního státu, spravedlnosti a rovnosti. „Jihoafrická vláda nezkonfiskovala žádnou půdu,“ dodal prezident.

Ramaphosa upozornil, že kromě pomoci v rámci programu boje s AIDS na celém světě, známého pod zkratkou PEPFAR, Spojené státy neposkytují Jižní Africe žádnou významnou finanční pomoc. Americké financování v rámci PEPFAR podle něj tvoří 17 procent jihoafrického programu boje proti HIV a AIDS.

Ramaphosa nedávno podepsal zákon, který umožňuje zabírat zemi, aniž by za to stát vyplácel náhradu. Může se to dít jen v okolnostech, kdy je to „spravedlivé a v souladu s veřejným zájmem“ a za podmínky, že pozemek není využívaný a jeho vlastníci nemají v úmyslu ho rozvíjet. Britská BBC zákon označila za kontroverzní a do sporu s prezidentem se kvůli němu dostali někteří členové jeho vlády. Černošské obyvatelstvo i více než 30 let po skončení apartheidu vlastní jen malou část zemědělské půdy, většina patří bělošské menšině. To vede k frustraci kvůli pomalému postupu změn v JAR.

Prezident Ramaphosa minulý měsíc prohlásil, že nemá obavy o vztahy mezi JAR a USA pod Trumpovým vedením. Na konci ledna Ramaphosa řekl, že s Trumpem po jeho volebním vítězství hovořil a že se těší na spolupráci s jeho administrativou.

Během svého prvního funkčního období v Bílém domě Trump slíbil vyšetřit údajné rozsáhlé zabíjení bílých farmářů v JAR a údajné násilné zábory půdy, připomíná Reuters.

 

Podíl.
Exit mobile version