Americký prezident Donald Trump v uplynulých dnech změnil rétoriku vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a obnovil zbrojní pomoc Ukrajině. Tento krok přichází po období zdrženlivosti, kdy Trump opakovaně zpochybňoval rozsah americké podpory Kyjevu. Změna postoje je významná nejen pro samotný konflikt, ale i pro vnitřní fungování americké administrativy.

Jak se ukázalo, dodávky zbraní byly na konci června pozastaveny rozhodnutím ministra obrany Peta Hegsetha – aniž by o tom věděl prezident či jeho nejbližší poradci. Stanice CNN uvedla, že o kroku nebyl předem informován ani Bílý dům, ani ministerstvo zahraničí a ani Kongres. Podle několika zdrojů byl prezident překvapen a následně nařídil obnovit alespoň část zadržených dodávek.

Hegsethovo rozhodnutí následovalo po prezidentově žádosti, aby Pentagon vyhodnotil aktuální stav amerických zbrojních zásob. Důvodem bylo rostoucí napětí na Blízkém východě po izraelských útocích na Írán a obavy o obranyschopnost amerických jednotek v regionu. Výslovný pokyn k pozastavení pomoci Ukrajině však prezident podle CNN nedal.

Dodávka zbraní zadržená v Polsku zahrnovala mimo jiné desítky střel systému Patriot, více než sto řízených střel Hellfire a tisíce kusů dělostřelecké munice. Šlo o vybavení, které bylo k transportu už schváleno a připraveno k přepravě.

O rozhodnutí věděli jen dva muži

Trump ve svém úterním vystoupení v Bílém domě řekl, že Ukrajina „dostává velmi tvrdé údery“ a že Spojené státy budou pokračovat v poskytování obranných zbraní. „Musejí být schopni se bránit. V tom zmatku umírá tolik lidí,“ dodal šéf Bílého domu.

Zdroje z Trumpovy administrativy uvedly, že rozhodnutí o pozastavení přišlo na základě doporučení náměstka ministra obrany Elbridge Colbyho, který dlouhodobě zastává názor, že by Spojené státy měly přesunout svoji pozornost na Asii a na soupeření s Čínou. Konečné schválení stopky v dodávkách zbraní Kyjevu dal Hegseth v domnění, že jde o krok v souladu s Trumpovými prioritami.

Situace zaskočila i další členy administrativy. Zvláštní vyslanec pro Ukrajinu generál ve výslužbě Keith Kellogg ani ministr zahraničí Marco Rubio o nařízení přerušit dodávky nevěděli předem a dozvěděli se o tom údajně až z médií. Pentagon následně obhajoval rozhodnutí s odkazem na potřebu prověřit dostupnost zásob.

Trumpova frustrace z Putina

Trumpova veřejná vystoupení v posledních dnech signalizují, že vůči Moskvě zaujímá větší odstup. V souvislosti s nedávným telefonátem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uvedl, že z rozhovoru nevzešel žádný pokrok. „Putin nám předhazuje spoustu nesmyslů. Je k nám velmi milý, ale ukazuje se, že to nemá žádný význam,“ řekl Trump novinářům.

Podle některých evropských diplomatů byla Trumpova frustrace patrná již během červnového summitu NATO v Haagu. Během něj se Trump setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Setkání proběhlo v méně vypjaté atmosféře než jejich předchozí schůzky. Trump po jednání uvedl, že je „otevřen“ dalším formám podpory Ukrajině, byť neupřesnil, zda by šlo o prodej či o přímé vojenské dodávky.

Většina zbraní, které Ukrajina dosud obdržela, pochází z amerických zásob, přičemž Kongres poskytl prostředky na jejich doplnění. Další pomoc proudí skrze bezpečnostní iniciativy, v jejichž rámci Pentagon nakupuje výzbroj přímo od amerických zbrojařů. V červnu se však část dodávek začala zpomalovat kvůli revizím a kapacitním omezením v obranném průmyslu.

Kdy přesně dorazí obnovená pomoc na Ukrajinu, není zatím jasné. Podle informací z Pentagonu zůstává část materiálu připravena k transportu v Polsku. Administrativa zároveň potvrdila, že prezident rozhodl o pokračování obranné podpory Ukrajině a že ministerstvo obrany nyní pracuje na vysvětlení celé situace Kongresu i zahraničním partnerům.

Případ ukazuje, že rozhodovací procesy ohledně zahraničněpolitických a vojenských kroků v současné administrativě nejsou vždy jednoznačně řízené z centra. Rozdíly v názorech uvnitř týmu, absence formální koordinace a rychle se měnící bezpečnostní situace vedou k překvapivým obratům, jejichž dopady mohou být významné jak pro americké spojence, tak pro veřejnou debatu doma.

„Nevím. Proč mi to neřeknete vy?“ odpověděl Trump na otázku kdo přerušil dodávku zbraní na Ukrajinu:

„Nevím. Proč mi to neřeknete vy?“ odpověděl Trump na otázku kdo přerušil dodávku zbraní na Ukrajinu | Video: X/kaitlancollins

Podíl.
Exit mobile version