Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Walze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit. Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
Po většinu minulého týdne se prezident Trump zabýval otázkou, co by měl udělat s Waltzem. Do médií prohlásil, že je to „dobrý člověk“, který se nemá za co omlouvat. V zákulisí však diskutoval se svými spolupracovníky, zda by ho měl vyhodit.
Pro Trumpa nebylo Waltzovým největším prohřeškem to, že na Signalu založil konverzaci pro koordinaci útoků na jemenské povstalce hútíe v Jemenu nebo že sdílel zpravodajské informace poskytnuté Izraelem přes komerční aplikaci. Prezidentovi nejvíce vadilo, že Waltz měl v telefonu číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic Jeffreyho Goldberga a nechtěně ho přidal do konverzace.
Trumpův vztek se projevil v několika soukromých rozhovorech, včetně několika telefonátů s americkými spojenci, v nichž Trump obviňoval Waltze ze zapříčinění první velké bezpečnostní krize stávající americké administrativy.
Ve středu večer se Trump sešel s viceprezidentem JD Vancem, personální šéfkou Bílého domu Susie Wilesovou, svým vyslancem pro Blízký východ Stevem Witkoffem a dalšími svými spolupracovníky, aby se rozhodli, zda Waltz zůstane členem americké administrativy.
Ve čtvrtek pozdě večer si Trump Waltze zavolal do Oválné pracovny a následně dal lidem ve svém okolí najevo, že Waltz zůstane na svém místě, uvedli pro server The New York Times (NYT) tři lidé obeznámení s prezidentovým uvažováním. V sobotním rozhovoru pro NBC News Trump článek časopisu The Atlantic nadále bagatelizoval.
Příliš brzy po začátku funkčního období
Trump podle lidí z jeho okolí nechtěl, aby si média a demokraté připsali skalp někoho z administrativy tak brzy po začátku jeho druhého funkčního období, protože by tím přiznal vlastní pochybení. Jeden z členů Trumpova okolí uvedl, že kdyby se zpráva o chatu na Signalu poprvé objevila v konzervativním médiu, jako je server Breitbart, tak by prezident již Waltze vyhodil, napsal server The Wall Street Journal (WSJ).
Podle NYT se Trump chtěl vyhnout srovnávání s personální situací během jeho prvního funkčního období, kdy došlo k největší obměně vrcholných pracovníků ze všech prezidentských administrativ v novodobé historii.
V roce 2017 Trump po necelém měsíci ve funkci vyhodil svého prvního poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, který se dostal pod tlak médií i vlastního týmu poté, co lhal tehdejšímu viceprezidentovi Mikeu Pencovi o svých kontaktech s Ruskem.
Což následně otevřelo prostor prohlášením, že začínající prezident vede chaotickou a nedisciplinovanou administrativu. Podle WSJ Trump propuštění Flynna později litovat a slíbil si, že takové rozhodnutí už nikdy nezopakuje.
Waltzovy spory v administrativě
Mike Waltz, který mimo jiné také působil jako člen administrativy George W. Bushe, však ještě není mimo ohrožení. Dva američtí představitelé uvedli, že Waltz přes aplikaci Signal vedl několik dalších citlivých rozhovorů o národní bezpečnosti, vojenských operacích a vytvořil několik vláken o tom, jak zprostředkovat příměří v rusko-ukrajinské válce. Odmítli však pro WSJ uvést, zda v těchto konverzacích zazněly další utajované informace.
Už před únikem informací přes aplikaci Signal měl Waltz v americké administrativě nejistou pozici. Někteří prezidentovi poradci ho považovali za příliš horlivého zastánce vojenské intervence proti Íránu. Sám Trump dal přitom najevo, že dává přednost dohodě s Teheránem.
Někteří Trumpovi nejbližší spolupracovníci zpochybňovali, zda jsou Waltzovy postoje slučitelné s prezidentovou zahraniční politikou. Podle několika zdrojů NYT se Waltz v rámci politických diskuzí dostal do sporu s Vancem a Wilesovou, kteří se v otázce Íránu klonili k postojům prezidenta.
Waltzovi ideoví protivníci vedou interní kampaň, jejímž cílem je Trumpovi připomenout, že Waltz s ním nebyl vždy zajedno. Poukazují na to, že poradce pro národní bezpečnost byl proti stažení amerických sil z Afghánistánu a Sýrie, podporoval americkou pomoc pro Ukrajinu a spolupracoval na legislativě o národní bezpečnosti s tehdejší republikánskou poslankyní Liz Cheneyovou, která se postavila proti Trumpově snaze zvrátit americké volby z roku 2020.
Naproti tomu se zdá, že ministr obrany Pete Hegseth je ve své pozici v bezpečí, přestože přes aplikaci Signal sdílel podrobné informace o úderech v Jemenu. Ve středu Trump uvedl, že Hegseth „s tím nemá nic společného“.
Walztův vztah s šéfeditorem The Atlantic
Když o konverzaci na Signalu vyšel článek v časopise Atlantic, Waltz popřel, že by se s Goldbergem setkal, znal ho nebo s ním komunikoval. Toto tvrzení však bylo rychle vyvráceno fotografiemi z akce konané v roce 2021 na francouzském velvyslanectví ve Washingtonu, kde byli Goldberg a Waltz zachyceni, jak stojí vedle sebe, píše NYT. Waltzovi spojenci však odmítli myšlenku, že by fotografie naznačovala, že se oba muži znají.
Goldberg ve svém článku o konverzaci na Signalu uvedl, že se s Waltzem v minulosti setkal. „Nebudu se vyjadřovat ke svým vztahům s veřejně známými osobami nebo svými zdroji, ať už tak či onak,“ řekl o víkendu Goldberg.
Trump sice od svých zaměstnanců vyžaduje loajalitu, ale skutečnost je taková, že někteří vrcholní pracovníci jeho administrativy dlouhodobě pracují ve Washingtonu, kde mají své vlastní vazby, zkušenosti a kontakty s lidmi, kterými Trump pohrdá, upozornil NYT.