Aktual.: 18.01.2025 21:16

Washington – Nově zvolený americký prezident Donald Trump po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Řekl to v rozhovoru v televizní stanici NBC. Nejvyšší soud USA v pátek rozhodl ponechat v platnosti zákon, podle kterého má mateřská společnost ByteDance do neděle TikTok odprodat, nebo ukončit jeho činnost.

„Devadesátidenní prodloužení je něco, co s největší pravděpodobností uděláme, protože je to vhodné,“ řekl Trump v rozhovoru. „Pokud se pro to rozhodnu, oznámím to pravděpodobně v pondělí,“ dodal.

Aplikace, kterou vlastní čínský podnik, zaujala téměř polovinu všech Američanů. Po rozhodnutí soudu oznámila, že pokud vláda končícího prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA v neděli odmlčí.

Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem má platforma do neděle přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v USA ukončit, aby se vyřešily obavy, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Zákon teoreticky ukládá poskytovatelům internetu a obchodům s aplikacemi jako Google Play a App Store, aby od nedělní půlnoci zablokovali stahování a aktualizace. Podle TikToku je navíc síť v USA závislá na místní infrastruktuře, jejíž činnost zákon rovněž problematizuje.

Bílý dům v pátek uvedl, že aplikace by měla zůstat Američanům k dispozici, ale vzhledem k načasování rozhodnutí nejvyššího soudu se má věcí zabývat až příští administrativa, která se ujme svých pravomocí v pondělí 20. ledna. Varování TikToku pak Bílý dům označil za trik a uvedl, že nevidí důvod, proč by TikTok nebo jiné společnosti měly před pondělním nástupem nové vlády podnikat nějaké kroky.

Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok uvádí, že má v USA více než 170 milionů uživatelů. To je zhruba polovina obyvatel Spojených států. Nejistota ohledně budoucnosti aplikace způsobila, že řada uživatelů, většinou mladších, se přesunula na alternativy, včetně čínské aplikace RedNote.

Majitel ByteDance je soukromou firmou a 60procentní podíl v ní mají institucionální investoři, jako je BlackRock a General Atlantic. Zakladatelé vlastní ve firmě 20 procent, zbývajících 20 procent vlastní zaměstnanci. V USA má firma více než 20.000 zaměstnanců, uvedla agentura Reuters.

Podíl.