Aktualizace: 26.01.2024 23:23

New York – Soud nařídil bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zaplatit dalších 83,3 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy Kč) novinářce Jean Carrollové jako odškodnění za poškození její pověsti. Trump novinářku pomlouval, že je lhářka poté, co jej Carrollová obvinila, že ji sexuálně zneužil. O rozhodnutí poroty informovaly tiskové agentury. Trump v reakci na verdikt přislíbil, že se odvolá.

„Náš právní systém se naprosto vymknul kontrole, používá se jako politická zbraň,“ citovala z Trumpova vyjádření agentura AP. Rozhodnutí poroty, v níž byly dvě ženy a sedm mužů, exprezident označil za „naprosto směšné“, zatímco Carrollová jej uvítala s úsměvem. Trump opustil soudní síň ještě během závěrečné řeči právníků Carrollové.

Někdejší sloupkařka časopisu Elle požadovala odškodné ve výši nejméně deseti milionů dolarů (228 milionů Kč) kvůli tomu, že Trump v červnu 2019 popřel, že ji v polovině 90. let sexuálně zneužil v šatně obchodního domu na Manhattanu.

Loni v květnu porota v odděleném občanskoprávním sporu dospěla k závěru, že Trump novinářku před lety sexuálně zneužil a následně ji pomluvil, když její nařčení označil za podvod. Za to jí bylo loni přisouzeno odškodné pět milionů dolarů (114 milionů Kč).

Exprezident ve čtvrtek u soudu uvedl, že si naprosto stojí za svou dřívější výpovědí, že Carrollovou nezneužil. Před svou výpovědí Trump podle BBC prohlásil „tuto ženu jsem nikdy nepotkal“, načež jej soudce Lewis Kaplan napomenul, že hlasitým mluvením narušuje průběh soudního řízení.

Právníci Carrollové u soudu přehráli nahrávky z Trumpovy dřívější výpovědi, v nichž označil novinářku za „duševně chorou“ a „šílenou“ a pohrozil, že ji zažaluje. „Je to falešné obvinění, nikdy k tomu nedošlo, nikdy by k tomu nedošlo,“ uvedl ve výpovědi exprezident.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.