Čtyřdenní cesta amerického prezidenta po Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech byla více než jen diplomatickou výpravou doprovázenou miliardovými investicemi. Šlo i o jasný vzkaz Izraeli, který je tradičním spojencem Spojených států v regionu. V Trumpově pragmatické blízkovýchodní diplomacii už nemůže Benjamin Netanjahu spoléhat na bezvýhradnou podporu.

„Současná administrativa je Netanjahuem velmi frustrovaná a tato frustrace se projevuje,“ řekl agentuře Reuters bývalý náměstek ministra zahraničí David Schenker. „Jsou velmi transakční a Netanjahu jim momentálně nic nedává,“ dodává Schenker.

Spojené státy se od Izraele neodvracejí, ale Trump dává najevo, že sleduje vlastní strategické zájmy, které se často rozcházejí s izraelskými postoji, zejména v otázkách Gazy a íránského jaderného programu. Zatímco obě země formálně tvrdí, že jejich vztahy zůstávají pevné, podle několika zdrojů z Bílého domu je Washington podrážděn Netanjahuovou neochotou se přizpůsobit.

Netanjahuova neústupnost narušila i Trumpovu snahu rozšířit Abrahámovské dohody, které usilují o normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy, o Saúdskou Arábii. Rijád dal jasně najevo, že vztahy s Izraelem nenormalizuje, dokud bude pokračovat válka v Gaze a nebude vyhlídka na palestinskou státnost.

Trump však i bez Netanjahua pokračuje ve změnu kurzu americké diplomacie směrem k bohatým sunnitským státům s centrem v Rijádu. Podle vysoce postaveného regionálního zdroje jeho návštěva symbolicky korunovala Saúdskou Arábii vůdcem sunnitského arabského světa. Naproti tomu roky íránského mocenského soupeření, které přinesly vojenské údery Izraele proti jeho spojencům Hamásu v Gaze a Hizballáhu v Libanonu, způsobily, že šíitská regionální mocnost oslabila.

Nový regionální řád se tak nyní utváří v bohatých sunnitských monarchiích z Perského zálivu, které spoluprací s Trumpem usilují o získání přístupu k sofistikovaným zbraním nebo například pokročilým americkým čipům či technologiím umělé inteligence. Podle Bílého domu Trumpova cesta přinesla Spojeným státům investice přesahující dva biliony dolarů, včetně dohod o letounech Boeing, obranném vybavení a dalších technologiích. Podle Reuters se jejich hodnota blíží 700 miliardám dolarů.

V Saúdské Arábii Trump uzavřel rekordní zbrojní zakázku za 142 miliard, což v Izraeli vzbudilo obavy o ztrátu vzdušné převahy. Spojené státy nadále vyjednávají se Saúdy o civilní jaderné investici, což je další dohoda, která znervózňuje Izrael. Trump navíc na žádost Saúdů zrušil sankce proti Sýrii a země Perského zálivu rovněž ocenily jeho příměří v Jemenu s Húsíi, kteří jsou íránskými spojenci.

Podle bývalého poradce izraelské bezpečnostní rady Joela Guzanského nyní Izrael působí jako překážka nejen pro Spojené státy, ale i pro mezinárodní společenství v přetváření vztahů v regionu po pádu Asada a Hizballáhu.

Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett, který se chystá na návrat do politiky, vystoupil s ostrou obžalobou Netanjahuovy vlády. „Blízký východ prochází před našima očima tektonickými změnami, naši nepřátelé sílí a Netanjahu… a jeho parta jsou paralyzovaní, pasivní, jako by neexistovali,“ uvedl bývalý premiér a ministr obrany na sociální síti X.

Podíl.