Komerční prezentace Aktual.: 17.01.2025 11:08
New York – Nastupující americký prezident Donald Trump chce učinit Hollywood „větším, lepším a silnějším“. Obsadil proto herce Mela Gibsona, Jona Voighta a Sylvestera Stalloneho do rolí, které nazval „zvláštní vyslanci pro skvělé, ale velmi problematické místo, Hollywood v Kalifornii“, napsala dnes agentura AP. A zdá se, že přinejmenším Mel Gibson se o své nové úloze dozvěděl až z médií.
Trump ve středu na své sociální síti oznámil, že se tito tři herci stanou jeho očima a ušima pro město proslulého filmovým průmyslem. „Stejně jako pro samotné Spojené státy znovu nastane Zlatý věk Hollywoodu!“ napsal Trump.
Zvláštní vyslanci a zmocněnci jsou obvykle jmenováni, aby působili na problematických místech světa, jako je například Blízký východ, a nikoli Kalifornie, uvedla AP.
Mel Gibson uvedl, že tuto zprávu dostal „ve stejnou chvíli, jako všichni ostatní lidé“, a byl jí překvapený stejně jako oni. „Nicméně jsem toto volání vyslyšel. Mou povinností občana je poskytnout jakoukoli pomoc, jaké budu schopen,“ prohlásil. A protože při rozsáhlém požáru, který zachvátil Kalifornii, přišel Gibson o dům, dodal: „Je nějaká šance, že k tomu postu dostanu i rezidenci velvyslance?“
Americkou filmovou a televizní produkci v posledních letech poškodila pandemie covidu-19, stávky hollywoodských odborů v roce 2023 a v minulém týdnu také pokračující požáry v oblasti Los Angeles. Podle údajů společnosti ProdPro se celková filmová a televizní produkce v USA oproti roku 2021 snížila o 26 procent.
V širší oblasti Los Angeles se produkce podle údajů FilmLA oproti roku 2023 snížila o 5,6 procenta na nejnižší objem od roku 2020. Loni v říjnu guvernér Gavin Newsom navrhl rozšířit kalifornský program daňových úlev pro film a televizi z dosavadních 330 milionů dolarů na 750 milionů dolarů (na asi 18,4 miliardy korun) ročně.
Další americká města, jako je Atlanta, New York, Chicago a San Francisco, využívají daňové pobídky, aby nalákala filmové a televizní produkce.
Herec Mark Wahlberg dokonce plánuje, že by se na produkční centrum mohlo změnit město Las Vegas.
„Jsem dost starý, abych zažil část let zlaté éry Hollywoodu, a viděl jsem, jak od té doby pomalu upadá. V současnosti jsme na tom dost bídně,“ řekl Jon Voight. „Dnes se tu natáčí jen velmi málo filmů, ale máme štěstí, že máme nastupujícího prezidenta, který chce Hollywoodu vrátit jeho někdejší slávu, a s jeho pomocí mám pocit, že se nám to může podařit,“ dodal Voight.
Není jasné, co přesně budou Gibson, Voight a Stallone dělat v rámci této snahy o návrat filmové produkce do USA. Stalloneho mluvčí zatím na žádost o komentář nereagoval, uvedla AP.
Trumpovo rozhodnutí vybrat si právě tyto herce jako své „zvláštní velvyslance“ odráží jeho oblibu 80. a 90. let 20. století, kdy byl v New Yorku vycházející bulvární celebritou a Gibson se Stallonem patřili k největším filmovým hvězdám na světě.
Stallone je častým hostem v Trumpově rezortu Mar-a-Lago a krátce po loňských volbách ho na slavnostním večeru uvedl slovy: „Když George Washington bránil svou zemi, netušil, že tím změní svět. Protože bez něj si můžete představit, jak by svět vypadal. A hádejte co? Máme druhého George Washingtona. Gratulujeme!“
Gibsonova pověst se v Hollywoodu změnila od roku 2006, kdy se při zatýkání za údajné řízení pod vlivem alkoholu pustil do antisemitského výlevu.
Voight je dlouholetým příznivcem Trumpa, jehož označil za největšího prezidenta od dob Abrahama Lincolna.