Americké federální zdravotnické organizace nesmí z rozhodnutí administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dočasně komunikovat s veřejností. S odkazem na desítky současných i bývalých úředníků a dalších osob obeznámených s touto záležitostí to tvrdí deník The Washington Post. Organizace tak prý nesdílí ani pravidelné zprávy o nemocnosti, šíření nakažlivých chorob ani aktualizace týkající se vysoce nakažlivé ptačí chřipky.

Zákaz se týká veškeré externí komunikace, tedy informací, jako jsou zdravotní doporučení, aktualizace webových stránek, ale i příspěvky na sociálních sítích. Nevycházejí ani pravidelně vydávané materiály, jako například týdenní zpráva o nemocnosti a úmrtnosti (MMWR), upozornění zasílaná lékařům v rámci sítě zdravotních výstrah nebo údaje o trendech veřejného zdraví z Národního centra pro zdravotní statistiku, které sleduje celou řadu zdravotní trendů, včetně úmrtí na předávkování drogami. Zákaz je zřejmě platný do 1. února.

Informaci potvrdila i agentura AP. Podle ní úřadující tajemnice amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb Dorothy Finková v úterý sdělila vedoucím pracovníkům agentur, že byla nařízena „okamžitá pauza“, pokud jde mimo jiné o nařízení, pokyny, oznámení, tiskové zprávy, příspěvky na sociálních sítích a webové stránky, dokud tato sdělení neschválí nějaký politický zástupce.

Zaměstnanci federálních agentur dostali tyto instrukce v úterý večer, tedy například ti z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Národního ústavu zdraví (NIAID). Tyto zdravotnické organizace mají za úkol shromažďovat, zpracovávat a šířit informace, které mají vliv na všechny Američany.

Na sociálních sítích zmíněné agentury opravdu už desítky hodin nekomunikují, a to přesto, že v minulosti tam zveřejňovaly informace pravidelně. Embargo podle The Washington Post zřejmě souvisí s tím, že nová administrativa si přeje komunikaci nejprve zmapovat a pak převzít a spustit v nové podobě.

Vědci se nesejdou

Specializovaný zdravotnický web STAT News zase informuje o tom, že bylo zrušeno několik zasedání studijních sekcí Národních institutů zdraví (NIH), které posuzují žádosti o stipendia a granty. A to, aniž by došlo k jejich přeložení na jiný termín. Také se nebude konat zasedání Národního poradního výboru pro vakcíny, který radí vedení ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb v otázkách vakcinační politiky; mělo proběhnout ve dnech 20. a 21. února. Stejně tak bylo zrušeno zasedání prezidentského poradního výboru pro boj s bakteriemi odolnými vůči antibiotikům, které se mělo konat 28. a 29. ledna.

Rozsah rušení těchto jednání není podle STAT News zatím jasný. „Není také známo, jestli souvisí se zmrazením vnější komunikace, které Trumpova administrativa zavedla do 1. února,“ dodává web.

Podle Carmena Marsita, experta na veřejné zdraví z Emoryho univerzity, se tento přístup dal očekávat. „Není neobvyklé, že nová administrativa požádá o přestávku v komunikaci, aktualizacích webových stránek a podobně, aby si nové vedení mohlo projít informace, pochopit, jak informace proudí, a pak pracovat na pokračování komunikace,“ uvedl pro web Gizmodo.

Větší problém je podle něj netransparentnost procesu. Dodal, že rozsah této směrnice není v současné době známý, stejně jako její možný dopad na veřejnost.

Ptačí chřipka

Podle jednoho z federálních zdravotnických úředníků, který mluvil s deníkem The Washington Post pod podmínkou anonymity, mělo CDC tento týden zveřejnit několik zpráv, včetně tří o epidemii viru ptačí chřipky H5N1. Z pokynů nové administrativy zatím není jasné, jestli se tato směrnice dotkne naléhavějších sdělení, jako jsou například ta ohledně epidemie onemocnění z potravin, schvalování léků a nových případů ptačí chřipky.

Právě ptačí chřipka vyvolává v posledních měsících v USA největší obavy. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství (které zatím s veřejností komunikovat smí) pošlo v posledním čtvrtletí na tento virus nejméně dvacet milionů nosnic. To se projevilo i v cenách vajec, které ve Spojených státech stále stoupají.

Přibývá ale i případů, kdy se virem nakazila jiná zvířata, a také lidé. A USA zaznamenaly i první případ úmrtí člověka na ptačí chřipku, navíc spojený se známkami toho, že virus se stále lépe přizpůsobuje lidskému organismu. Epidemiologové opakovaně vyzývají k tomu, aby veřejnost měla co nejvíce informací, které jí umožní dělat kvalifikovaná a racionální rozhodnutí, a aby se také informace o viru sdílely s experty napříč institucemi i státy.

Podíl.
Exit mobile version