
Aktual.: 5.05.2025 00:03
Praha – Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes chystají společně jednat o zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. Podnikatelé a odboráři požadují co největší zapojení českých firem do zakázky. Tripartita bude debatovat i o dopadech opatření administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa či zavedení emisních povolenek. Chce se věnovat i tématu duálního vzdělávání.
O výstavbě dvou nových jaderných bloků rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před EDF. Dalšího uchazeče – Westinghouse – už dřív vyřadila ze soutěže. Minulý týden kabinet schválil způsob financování. Firma Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti, dostane státní půjčku. Stát bude pak ve společnosti nově mít 80procentní podíl, za který ČEZu zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s KHN podepíše EDU II 7. května, řekl minulý týden premiér Petr Fiala (ODS).
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok by měl být hotový v roce 2036.
Zástupci zaměstnavatelů i odbory požadují co největší zapojení českých firem do zakázky. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) o tom stát s Korejci jedná. Šéf resortu uvedl, že podíl českého průmyslu by měl dosahovat 60 procent a při podpisu smlouvy se uzavřou dohody s českými podniky v objemu asi 30 procent. Podle podnikatelů a odborářů by měl být vyšší podíl stanoven už při podepisování kontraktu.
Ministerstvo financí v dubnu zhoršilo výhled růstu české ekonomiky o 0,3 procentního bodu na dvě procenta. Zdůvodnilo to zejména dopadem amerických cel na automobily, ocel a hliník. Trump opatření zatím na 90 dnů pozastavil.