Firmy v Česku čím dál častěji ve velkém propouštějí. Výpovědi, které oznámily koncem minulého roku, míří podle úřadů práce nejčastěji lidem od přepážek. Letos už tři větší podniky ohlásily, že nebudou potřebovat tolik zaměstnanců jako doposud. Výpovědi by se měly týkat asi devíti set lidí v Praze a Středočeském kraji. Podle garantky pro oblast zaměstnanosti Úřadu práce ČR Pavly Janovské by však nemělo dojít k většímu skoku v nezaměstnanosti.
Směsi na pečení, pudinky nebo dezerty v prášku už kladenský závod společnosti Dr. Oetker, který byl původně továrnou na dětskou obuv, vyrábět nebude. V průběhu letošního roku ukončí provoz. Ze 188 zaměstnanců jich propustí 114. Zbytek lidí se bude starat o distribuci produktů na českém trhu.
O volnou pracovní sílu se začaly zajímat firmy z okolí. Jednou z nich je Letiště Praha, před letní sezonou bude potřebovat až tři sta nových zaměstnanců. „Hledáme zejména pracovníky do provozu – ostraha letiště, bezpečnostní kontrola, různé pozice v gastroprovozu,“ nastínil mluvčí Jiří Hannich.
Hledat budou moci i přímo v Praze – do června tam po devadesáti letech skončí výroba pneumatik v závodu firmy Mitas. Uzavření se dotkne 270 zaměstnanců, uvedla společnost, která má v tuzemsku závody ještě ve Zlíně a Otrokovicích.
Výpovědi čekají také asi pět set pracujících v chemické továrně v Neratovicích. Podnik připravuje změnu fungování. „Zaměstnanci budou odcházet postupně ve dvou vlnách a na konci roku ve Spolaně bude pracovat sto padesát zaměstnanců, kteří se budou věnovat pokračující výrobě kyseliny sírové,“ vysvětlil mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.
Zmíněné společnosti už o propouštění informovaly úřady práce. Ty nyní budou moci vyslat pracovníky přímo do firem a poradit zaměstnancům, jak dál postupovat. Podle Janovské se lidé mohou zaevidovat jako zájemci o zaměstnání v okamžiku, kdy jsou ještě v práci. Mohou se také „přihlásit do kurzu, kterým zvýšíme nebo doplníme jejich kvalifikaci“.
Pomoci má Státní investiční a rozvojová společnost
Experti upozorňují, že tuzemským zaměstnavatelům se nevyplatí modernizovat továrny, a rezervy vidí i v podmínkách pro budování těch nových. Důvodů, proč Česko ztrácí investory, je více – drahé energie, růst ceny práce i nedostatek volné pracovní síly.
Výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice Ondřej Votruba se obává, že další firmy by mohly následovat. „Minimálně tři poslední vlády toho ohledně českého investičního prostředí udělaly málo,“ myslí si.
„Došlo k posunu od kvantity ke kvalitě. Dnes už opravdu nikdo nechce podporovat to, čemu se nehezky říká montovna, i přestože často i toto je důležité pro ekonomiku,“ je přesvědčen vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací na ministerstvu průmyslu a obchodu Petr Očko.
Za posun k přilákání investorů považuje resort mimo jiné založení Státní investiční a rozvojové společnosti, která má za úkol připravit pozemky pro strategické investice.
Nezaměstnanost v Česku je dlouhodobě nejnižší v EU
Stát v loňském roce, od kterého se investiční pobídky řídí novými pravidly, přislíbil pomoc sedmi projektům za celkem devět a půl miliardy korun. V tom jsou zhruba dvě a půl miliardy pro amerického výrobce čipů Onsemi, který rozšíří závod v Rožnově pod Radhoštěm. Celková avizovaná podpora napomůže vzniku téměř devíti set pracovních míst.
To by mohlo zčásti sanovat úbytek volných pozic. V prosinci oznámilo hromadné propouštění patnáct firem, zbavují se víc než 3600 zaměstnanců. Čísla z předchozích let přitom tak vysoká nebyla.
V Česku je momentálně bez práce přes 300 tisíc lidí. Jejich podíl překročil čtyři procenta. Je to sice nejvyšší úroveň za poslední přibližně čtyři roky, dlouhodobě je ale česká nezaměstnanost nejnižší v celé Evropské unii.