Při úderu bezpilotního prostředku na americké jednotky v příhraniční oblasti mezi Jordánskem a Sýrií zemřeli tři vojáci a další desítky jich byly zraněny. Uvádí to agentury s odkazem na americké úřady, podle kterých se úder stal v Jordánsku, což tamní vláda popřela. Podle amerického prezidenta Joea Bidena úder provedly radikální skupiny podporované Íránem, které působí v Iráku a Sýrii. Jde o první případ amerických vojáků, kteří zemřeli při vojenské operaci na Blízkém východě od začátku konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás loni v říjnu.

Americké jednotky rozmístěné v regionu čelí v posledních týdnech většímu počtu útoků ze strany skupin, které sponzoruje Írán. Podle nich se jedná o odvetu za to, že Washington podporuje Izrael v konfliktu v Pásmu Gazy. Podle stanice CNN do pátku americká armáda zaznamenala 158 útoků na stanoviště a základny, kde slouží její vojáci.

Podle CNN nyní úder zasáhl menší stanoviště americké armády u syrských hranic a podle prvních poznatků byl veden ze syrského území. Velitelství americké armády v regionu potvrdilo úmrtí tří vojáků. Podle tisku a agentur se jedná o první americké vojáky, kteří zemřeli při vojenské operaci na Blízkém východě od začátku konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás v loňském říjnu.

USA: S odpovědnými zúčtujeme

Armáda původně informovala, že při útoku bylo zraněno 25 vojáků. Pentagon později uvedl, že v péči lékařů je 34 lidí. Podle agentury Reuters jsou někteří ze zraněných z Jordánska evakuováni.

„Ačkoliv stále shromažďujeme fakta, víme, že to (útok) provedly radikální skupiny podporované Íránem, které působí v Iráku a Sýrii,“ uvedl v prohlášení americký prezident Biden. „S odpovědnými (za útok) zúčtujeme v době a způsobem, který si vybereme,“ uvedl dále Biden.

Jordánsko prostřednictvím vládního mluvčího popřelo tvrzení amerických úřadů, že by se útok stal na jeho území. Mluvčí státní televizi al-Malaka řekl, že úder zasáhl základnu, která se nachází na syrském území nedaleko od hranice s Jordánskem. Američtí představitelé však trvají na tom, že se útok stal v Jordánsku, a rozcházející se informace nelze nyní ověřit, píše agentura AP.

Spojené státy podnikly v uplynulých týdnech několik úderů na proíránské milice v Iráku, které se podle nich podílely na útocích na americké jednotky v zemi. USA mají v Iráku dva a půl tisíce vojáků a v Sýrii dalších devět set v rámci aliance, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát. V Jordánsku obvykle působí na tři tisíce amerických vojáků, píše agentura AP.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.