Aktualizace: 7.05.2024 10:13

Praha – Koaliční TOP 09 má několik kandidátů na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Jedním z nich je předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek, potvrdil dnes novinářům místopředseda strany Michal Kučera. Ambicí je vybrat nového člena vlády po Heleně Langšádlové tento týden, podle očekávání by výkonný výbor strany mohl rozhodnout ve čtvrtek. Další politici, kteří se dostavili na dnešní jednání předsednictva TOP 09, uvedli, že Ženíšek je dobrým kandidátem.

Na post uvolněný po demisi Langšádlové měl nastoupit v pondělí ekonom Pavel Tuleja (TOP 09). V pátek se kandidatury vzdal kvůli informacím o tom, že publikoval v takzvaných predátorských časopisech, a kvůli kritice kvality své odborné práce.

Kandidátů je podle Kučery méně než pět. Není podle něj vhodné, aby post dočasně zastával některý ze současných ministrů, naopak by post ministra pro vědu měl posílit.

„Vyčkejme, jak dopadne to jednání,“ odpověděl stranický místopředseda Tomáš Czernin na dotaz, zda TOP 09 představí kandidáta ještě dnes. „Marek Ženíšek je určitě jedním z kandidátů. Věřím, že by funkci vykonával dobře. Je to zkušený politik, akademik, zkušenosti má, takže nemám obavy. Pokud se to vyvine tak, že on bude tím kandidátem, tak moji podporu bude mít,“ dodal.

Předseda poslaneckého klubu Jan Jakob na dotaz, zda má nějakého favorita, uvedl, že jeho favoritkou byla dosavadní ministryně Langšádlová.

Na jednání dorazil také předseda pražské organizace TOP 09 Jiří Pospíšil, který není členem předsednictva. Kandidáti typu Ženíška by podle něj byli v pořádku. „Jsem přesvědčen, že je třeba rychle najít nového kandidáta, nechat ho jmenovat, vykonávat úkoly, které ministr má před sebou, jako je nový zákon o vědě,“ poznamenal.

Langšádlová na pozici ministryně skončila kvůli nespokojenosti TOP 09 s prezentací výsledků v resortu, ačkoli zástupci akademické i vědecké obce vyjádřili s její prací spokojenost. Rozhodnutí rezignovat oznámila ministryně na konci dubna. Tehdy uvedla, že končí kvůli tomu, že svou práci podle vedení své strany neuměla lépe prodat a neměla „lajky“. Prezident Petr Pavel ve čtvrtek její demisi přijal, a to k neděli.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.