Před dvěma lety v Baltském moři explodoval plynovod Nord Stream, propojující Rusko s Německem. Nyní se na jeho dně znovu dějí podivné věci. Mimo provoz jsou dva optické kabely.




0:29

Přerušené kabely v Baltském moři | Video: Reuters

V neděli 17. listopadu v devět hodin ráno přestal fungovat kabel vedoucí z Litvy do Švédska a v pondělí ve tři hodiny ráno další kabel Lion C-1 mezi Helsinkami a německým Rostockem.

Německý ministr obrany Boris Pistorius už prohlásil, že si nemyslí, že jde o náhodu. „Nikdo tomu nevěří. Nevěřím ani tomu, že to způsobily kotvy nějakých lodí,“ řekl v úterý v narážce na loňský incident, kdy někdo poškodil telekomunikační kabel mezi Finskem a Estonskem. Vyšetřování pak prokázalo, že o něj zavadilo kotvou čínské nákladní plavidlo a Číňané to pak přiznali.

Dvě poškození krátce za sebou ale pravděpodobně nezpůsobily nehody. „Jsou vážná. Nejde jen o malé porušení,“ uvedla mluvčí firmy Arelion, která provozuje kabel mezi Švédskem a Litvou. Společnost Cinia, která vlastní kabel mezi Finskem a Německem, odhadla dobu nutnou na opravu minimálně na dva týdny.

Ve společném prohlášení pak ministři zahraničí Německa, Polska, Velké Británie, Francie, Španělska a Itálie odsoudili „systematické a bezprecedentní útoky Ruska na evropskou bezpečnost“.

Jezero NATO

Z Baltského moře se po vstupu Finska a Švédska do Severoatlantické aliance stalo jakési jezero NATO. Moskva si stěžuje, že západní země stupňují tlak na její Kaliningradskou oblast, která leží u Baltského moře a od území Ruska je oddělená Polskem a Litvou.

Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina a bývalý předseda Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev v září v rozhovoru pro deník Kommersant řekl: „Zajistit naši bezpečnost v Baltském moři je vojensko-politickou prioritou. Po vstupu Švédska a Finska do NATO musí Rusko v této oblasti posílit opatření na svoji obranu.“

O zranitelnosti podmořských kabelů se diskutuje v bezpečnostní komunitě na Západě několik let. V roce 2015 se ruská vojenská plavidla, maskovaná jako výzkumné či rybářské lodě, plavily blízko trasy podvodních telekomunikačních kabelů v Severním moři. Na konci roku 2021, několik týdnů před začátkem rozsáhlé ruské invaze proti Ukrajině, přistihla ruskou loď při podobné aktivitě irská pobřežní stráž v Atlantiku.

Švédská policie zahájila v úterý večer vyšetřování víkendového přerušení kabelů a čin klasifikuje jako sabotáž.

Po celém světě jsou na mořských dnech kabely o celkové délce kolem 1,3 milionu kilometrů, které propojují digitální svět. „Téměř veškerý mezinárodní datový přenos se děje pomocí podmořských kabelů. Satelity zatím nejsou opravdovou alternativou,“ vysvětlil Johannes Peters, německý odborník na námořní strategii a bezpečnost z Institutu pro bezpečnostní politiku Univerzity v Kielu.

Kdo zničil před dvěma lety plynovod Nord Stream, není jasné. Švédské vyšetřování viníky neurčilo. Americký deník Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje ve zpravodajských službách napsal, že se jednal o akci ukrajinských agentů, ale bez souhlasu prezidenta Volodymyra Zelenského.

Video: Máme se na co těšit. Válečný zpravodaj Martin Dorazín popsal Putinovy plány

Spotlight Aktuálně.cz – Martin Dorazín | Video: Tým Spotlight

Podíl.