Rusové dovezli na letecký veletrh do čínského Ču-chaje svoji nejmodernější stíhačku Su-57 se záměrem nalákat případné kupce. Akce ještě ani nezačala a místo obdivu se na čínské sociální síti TikTok setkali s posměšky.




1:22

Rusové dovezli na letecký veletrh do Ču-chaje svoji nejmodernější stíhačku Su-57 se záměrem nalákat případné kupce. Číňané ale objevili nedokonalosti. | Video: Asociated Press, Aktuálně.cz/X/Clash Report

Kreml označuje Suchoj Su-57 za nejpokročilejší stíhačku páté generace, která je v současné době nasazena ve službě. Stroj má využívat technologii stealth a má být při letu obtížně zjistitelný. Rusko dovezlo na veletrh dva kusy. Jeden se má předvést v letu, druhý vystavili jako statickou ukázku.

Rusové hned na začátku udělali velkou marketingovou chybu. Dovolili návštěvníkům veletrhu přiblížit se těsně ke stíhačce. Číňané si okamžitě všimli nedokonalostí Su-57 a začali si je nahrávat a šířit do světa, píše server The National Interest.

„Nepodařilo se jim zorganizovat zónu se zákazem vstupu pro diváky. Čínští návštěvníci se tak mohli volně přiblížit až do nebývalé blízkosti modelu,“ uvedl server Defense Express.

Ukázalo se, že z vystaveného prototypu v provincii Kuang-tung vyčnívalo mnoho šroubů, zřetelné byly nedokonalé spoje panelů trupu, které by zamýšlený stealth efekt značně ztěžovaly. Defense Express si všiml i dalších podivností. Upozornil na různé typy šroubů na ocasu. Jedny měly hlavy jednodrážkové, další křížové, jiné šestihranné. 

„Spoje u dvířek do zbraňového prostoru s ostatními prvky trupu rovněž vypovídají o skutečné technologické úrovni konstrukce letadel v Rusku a jeho výrobní kultuře jako celku,“ ironizoval stav výrobku Defense Express s tím, že pouze tvar trupu využívá technologie stealth, zatímco ostatní prvky zaostávají.

Patriotičtí Číňané na TikToku okamžitě srovnávali Su-57 s čínským letounem Chengdu J-20 Mighty Dragon. „Čína nyní vyvinula domácí stíhací letouny, o nichž se domnívá, že jsou lepší než ruské,“ prohlásil pro americký server Forbes Roger Entner ze společnosti Recon Analytics.

Rusko tak podle Forbesu Číňany nebo další zahraniční kupce na stíhačku nenaláká, světu spíš nabídlo pohled na nedostatky Su-57. „Ruské letouny jsou možná dobře navrženy ze základního leteckého hlediska, ale výrobní technologie a technologie materiálů jsou podřadné,“ tvrdí Matthew Schmidt University of New Haven.

Podle něho Číňané i za pomocí krádeží technologií vyvíjejí letouny tak, aby se vyrovnaly americkým. „Rusko na to nemělo peníze a nyní čelí sankcím, které brzdí jeho výrobní technologie. A konečně, ruská armádní kultura je často příliš hrdá na to, aby si připustila, jak moc jsou pozadu – což je první krok k dohánění,“ uzavírá Schmidt.

Na druhou stranu je možné, že Rusové jako prototyp vystavili v Číně model, který nemá se sériovou výrobou Su-57 nic společného a měl posloužit jen jako objekt pro návštěvníky, který si mohou prohlédnout a udělat si snímky či natočit videa.

The National Interest už v srpnu upozornil, že Rusko Su-57 používá na Ukrajině velmi omezeně, aby kvůli obchodu chránil její pověst. Server už tehdy tvrdil, že se jedná spíše o pokročilý letoun 4,5. generace, který nedokáže „zmizet“ z radarů tak účinně jako americké stíhačky páté generace F-22 Raptor nebo F-35 Lightning II.

Utajený a vzácný ruský stroj dolétal. To pro Kreml ale není ta nejhorší zpráva. (Celý článek s videem zde)

Rusko ztratilo nad Ukrajinou experimentální těžký dron. Pro Západ to může být zpravodajská výhra.

Rusko ztratilo nad Ukrajinou experimentální těžký dron. Pro Západ to může být zpravodajská výhra. | Video: Reuters

Podíl.