Aktualizace: 9.02.2024 19:24

Budapešť – Přinejmenším tisícovka lidí dnes demonstrovala před sídlem maďarské prezidentky Katalin Novákové proti její loňské milosti udělené muži odsouzenému za krytí nadřízeného, jenž roky zneužíval chlapce v dětském domově. Píše to agentura Reuters.

Nováková se rozhodla omilostnit asi dva tucty odsouzených loni na jaře před návštěvou papeže Františka. Byl mezi nimi i zástupce ředitele dětského domova, který pomáhal bývalému šéfovi krýt trestnou činnost. Ředitel byl odsouzen k osmi letům za zneužití několika nezletilých chlapců v letech 2004 až 2016, jeho zástupce k více než třem letům odnětí svobody.

Maďarská opozice vyzvala Novákovou, která je spojenkyní a bývalou ministryní premiéra Viktora Orbána, k odstoupení. Prezidentka v úterý uvedla, že by nikdy nedala milost pedofilovi, a to platí i v tomto případě. Důvody, které ji vedly k udělení milosti, nejsou podle Reuters určeny ke zveřejnění a všechny udělené milosti byly svou povahou rozdělující.

Prezidentská kancelář dosud neodpověděla na dotazy, které jí agentura zaslala.

Ve snaze zmírnit politické dopady skandálu Orbán, jehož strana Fidesz rozbíhá kampaň před volbami do Evropského parlamentu, předložil parlamentu novelu ústavy zbavující hlavu státu možnosti omilostnit pachatele zločinů na dětech. Nováková slíbila, že novelu podepíše.

Ale demonstranti, protestující s transparenty „Demise!“ před prezidentskou kanceláří, uvedli, že jediným přijatelným řešením je odstoupení prezidentky. Ta v úřadu nebyla; je na návštěvě v katarské metropoli Dauhá.

„Rezignace by byla velmi správná věc,“ řekl podle Reuters Béla Sedan, pracující jako tesař. „Po takové chybě by měla odejít a nereprezentovat Maďarsko jako prezidentka,“ dodal.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.