Aktualizace: 22.02.2024 18:33

Praha – Farmáři dnes v Česku protestovali proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství a proti dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů, kde se setkávali s kolegy z dalších středoevropských zemí. Akce byla naplánovaná jako spíše symbolická, zablokovala ale zhruba na hodinu hraniční přechod se Slovenskem v Hodoníně a omezila průjezd přes hranice na dalších místech. Podle Agrární komory ČR k hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem vyrazilo asi 3000 strojů.

Zemědělcům nejen v ČR vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, kterých podle Agrární komory přibylo mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Protest mířil i proti dopadům ekologické dohody Green Deal nebo levnému dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo EU.

Agrární komora akci označila jako protest proti politice EU. Největší byl podle ní hlášený z Olomouckého kraje, kde vyjelo zhruba 500 zemědělských strojů, následuje Vysočina a Středočeský kraj s 320 stroji. „Situace zemědělců je skutečně zoufalá. Připojují se k nám i stovky malých nikde neorganizovaných zemědělců z produkčních oblastí, podhorských i horských lokalit a také mnoho společností mimo zemědělskou prvovýrobu. To jen zdůrazňuje, jak hluboká krize napříč celým sektorem je,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal. Nevyloučil pokračování protestů.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) má podle dohody s nevládními zemědělskými organizacemi do konce měsíce oznámit, zda se v koalici podařilo vyjednat podporu návrhům na zlepšení stavu českého zemědělství, jako je například nedanění zemědělských dotací. Dnes uvedl, že pro protest má pochopení a bere ho jako podporu pro jeho jednání na pondělním mimořádném setkání unijních ministrů zemědělství. „I mně vadí zbytečná byrokracie nebo některé nereálné požadavky, které na naše zemědělce EU klade. Bojuji za to, aby se to změnilo,“ uvedl.

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že vláda problémy zemědělců bere vážně a pracuje na jejich řešení, a to i v rámci Evropské unie. Česko podle něj usiluje na evropské úrovni o snížení zbytečné byrokracie pro farmáře nebo o omezení kontrol. Šéf stínové vlády opozičního hnutí ANO Karel Havlíček vyjádřil podporu zemědělcům a vybídl kabinet, aby problémy zemědělců řešil.

Dnešní protest na víc než hodinu zcela zastavil dopravu na hraničním přechodu na Slovensko v Hodoníně. Traktory zaparkovaly u hranic z české i slovenské strany v několika řadách a kolonu nebylo možné projet. Policie dopravu odklonila. Zhruba na hodinu traktory zablokovaly také starý česko-polský hraniční přechod u Hrádku nad Nisou, kam se z Libereckého kraje sjely po dvou trasách. Zemědělci chtěli původně protestovat i u nového hraničního přechodu, nakonec od toho ale upustili.

Částečně protestující provoz zablokovali na hraničních přechodech Hora Sv. Šebestiána na Chomutovsku a v Chotěbuzi na Karvinsku. K Hoře Sv. Šebestiána přijelo asi 100 strojů z české strany a 60 z německé, ve směru z Česka byl přechod dočasně neprůjezdný. V Chotěbuzi čeští a polští zemědělci na silnici zaparkovali osm desítek zemědělských strojů. Průjezd ale úplně nezastavili. Hranici s Polskem u Náchoda zemědělci nezablokovali. Desítky traktorů odstavili před přechodem, průjezdné tak zůstaly tři pruhy. V celém Královéhradeckém kraji se do protestu zapojili farmáři s 250 až 300 traktory.

Do čtyř okresních měst v Olomouckém kraji vyrazili zemědělci se stovkami traktorů. Na cestě do Olomouce byly na traktorech transparenty s nápisy „Chceme produkovat potraviny, ne papíry!“ či „Chceme být rolníky, ne nevolníky!“. Z Jeseníku zemědělci vyrazili na hraniční přechod s Polskem na setkání s polskými kolegy.

Ve středních Čechách se zásadní část protestu se odehrála jízdou přibližně tříkilometrové kolony více než 160 traktorů a dalších vozidel z Kutné Hory do Kolína. Tam se stroje rozdělily na kruhovém objezdu poblíž centra do různých směrů. Velké dopravní problémy policie nezaznamenala.

Na Vysočině způsobily protestní jízdy zemědělců na hlavních silnicích v některých místech i několikakilometrové kolony aut. Například na Jihlavsku jezdily traktory i směrem na Znojmo, v Havlíčkově Brodě zpomalovaly provoz na novém čtyřkilometrovém obchvatu.

Farmáři z Plzeňského kraje protestovali na Domažlicku u hranic s Německem. U přechodu Folmava jela zhruba dvacetikilometrovou rychlostí kolona dlouhá asi 1,5 kilometru, u hranic se připojili Němci v osobních a terénních vozech. V Jihočeském kraji se stovky traktorů a jiných zemědělských strojů vydaly v kolonách na 11 míst. V Pardubickém kraji se do protestu na několika úsecích státních silnic zapojilo kolem 150 souprav zemědělské techniky.

Z Klesti u Chebu vyrazila kolona zhruba dvacítky českých a německých traktorů na jízdu okolo hraničního přechodu Pomezí nad Ohří. Ve Zlínském kraji na trasu z Kroměříže do Holešova vyjelo přes 40 traktorů. Ze tří směrů se sjela zemědělská technika do Brna.

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali pražskou magistrálu a v centru hlavního města na chvíli omezili provoz tramvají. Od tohoto protestu se však hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Evropská komise dnes vpodvečer představila seznam návrhů na zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce a další opatření na zmírnění tlaku, jemuž čelí. Chtěla by například zjednodušit některé podmínky, které musí zemědělci v EU splňovat pro získání dotací, či snížit počet kontrol v zemědělských podnicích až o 50 procent. V pondělí se návrhy budou v Bruselu zabývat ministři zemědělství 27 členských států EU.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.