Aktual.: 28.12.2024 15:58
Tbilisi – Tisíce Gruzínců dnes vytvořily v Tbilisi lidský řetěz na podporu členství své země v Evropské unii, napsala agentura AFP. Pokračovaly tak podle ní každodenní protivládní akce, které v kavkazské zemi začaly před měsícem, kdy stále více autoritářská vláda tvořená stranou Gruzínský sen rozhodla pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií.
Tisíce demonstrantů mávajících gruzínskými a unijními vlajkami dnes odpoledne lemovaly nábřeží řeky Mtkvari a několik mostů v gruzínské metropoli, přičemž vytvořily kilometry dlouhý lidský řetěz, popsala AFP. Podobné akce se podle serveru Echo Kavkaza odehrály i v dalších gruzínských městech, v samotné metropoli se jí zúčastnily všechny hlavní opoziční strany, mezi demonstranty byla i prezidentka Salome Zurabišviliová nebo zástupci kulturní sféry a podnikatelé.
Protest se odehrál den před očekávanou kontroverzní inaugurací příštího prezidenta Michaila Kavelašviliho, upozornila AFP. Tohoto kritika Západu a bývalého fotbalistu do úřadu v polovině prosince zvolili členové parlamentu a regionální zastupitelé. Prozápadní opozice i prezidentka ovšem nový parlament vzešlý z voleb, které označují za zfalšované, považují za nelegitimní. Tito zákonodárci tudíž podle nich neměli právo vybírat hlavu státu. Zurabišviliová už dříve uvedla, že neodstoupí, dokud nebudou nové parlamentní volby.
Tisíce Gruzínců mezitím už měsíc demonstrují proti rozhodnutí vlády pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Policie od začátku protestů zadržela stovky lidí, z nichž více než tři stovky podrobila mučení či špatnému zacházení, uvedly dříve podle serveru Civil.ge nevládní organizace. Represe vyvolaly v bývalé sovětské republice pobouření a odsoudily je Spojené státy či EU. Premiér Irakli Kobachidze pohrozil zničením opozice.
Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v EU. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. EU kvůli takzvanému zákonu o zahraničním vlivu – prosazenému letos Gruzínským snem – pozastavila gruzínský přístupový proces. Po parlamentních volbách EU a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech. Evropský parlament přijal usnesení, ve kterém uvedl, že parlamentní volby nebyly svobodné a spravedlivé a byly dalším projevem propadu demokracie v zemi. Gruzínský sen, který podle kritiků sklouzává k autoritářskému vládnutí po vzoru Ruska, obvinění z volebních podvodů odmítá.