Horizont ČT24: TikTok prohrál spor u Nejvyššího soudu USA (zdroj: ČT24)

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu USA ohledně zákona o změně vlastnictví. Legislativa neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. Služba populární u amerických uživatelů by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

„Kongres rozhodl, že odprodej je nezbytný kvůli jeho dobře podloženým obavám o národní bezpečnost, které se týkají postupů společnosti TikTok při shromažďování údajů a jejího vztahu se zahraničním protivníkem,“ napsal soud ve zdůvodnění rozsudku.

Bílý dům uvedl, že aplikace TikTok by měla zůstat Američanům k dispozici, ale vzhledem k načasování rozhodnutí Nejvyššího soudu se věcí má zabývat až příští administrativa, která se ujme svých pravomocí 20. ledna. „TikTok by měl zůstat dostupný Američanům, ale jednoduše pod vlastnictvím americkým nebo jiným, jež řeší obavy o národní bezpečnost, které Kongres identifikoval při přípravě tohoto zákona,“ stojí v prohlášení.

Postoj Trumpa

Nastupující americký prezident Donald Trump pak televizi CNN v pátek řekl, že rozhodnutí o budoucnosti TikToku v USA bude na něm. Neupřesnil ale, co s firmou zamýšlí. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu se očekávalo a všichni ho musí respektovat,“ napsal pak Trump na své sociální síti Truth Social. „O TikToku rozhodnu v nepříliš vzdálené budoucnosti, ale musím mít čas na přezkoumání situace,“ dodal.

Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí uvádí, že má v USA více než 170 milionů uživatelů. Výkonný algoritmus TikToku, který je jeho hlavní předností, podává jednotlivým uživatelům krátká videa „přizpůsobená jejich vkusu“, poznamenala agentura Reuters.

Prezident Joe Biden může ze zákona prodloužit lhůtu pro ukončení provozu TikToku o tři měsíce. To ale pouze za předpokladu, že existuje výhled na provedení prodeje. TikTok a ByteDance ovšem zatím odmítají o rozdělení vůbec jednat.

Rozhodnutí přivítalo několik významných republikánů, včetně bývalého viceprezidenta Mikea Pence. Ten jej označil za „vítězství ochrany (osobních údajů) a bezpečnosti amerického lidu“.

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že zákon se začne zavádět postupně. To podle agentury AFP vyvolává otázku ohledně jeho krátkodobých dopadů.

„Donald Trump je člověk, který rád věci kontroluje. Ty, které pod kontrolou nemá, se snaží eliminovat,“ podotkl v Horizontu ČT24 politický marketér ze společnosti Politinkers Karel Kreml. Dle něj tak kroky budoucího amerického prezidenta povedou k tomu, aby zjistil, zda v jeho okolí není někdo, kdo by byl „schopen a ochoten se TikToku ujmout“.

„Minimálně jeden takový člověk se tam třeba nachází,“ poznamenal dále. Pokud se tak ale nestane, tak se může potenciálně jednat o další sociální síť, která by mohla být pro Trumpa ohrožením, připomněl marketér. V této souvislosti poukázal na to, že společnost Meta zrušila před čtyřmi roky Trumpovy účty, téměř okamžitě se tak její platformy staly „jeho nepřítelem“.

Mezi ně se tehdy zařadila i společnost Google. „Jestli se nepodaří najít někoho z okruhu blízkých, kdo by se ho (Tiktoku, pozn. red.) ujal, tak si myslím, že nebude konat nijak,“ dodal Kreml.

Trump v pátek telefonicky hovořil s čínským vládcem Si Ťin-pchingem, mimo jiné právě o TikToku, dále se pak podle zahraničních agentur debata zaobírala drogou fentanyl a dalšími obchodními a politickými tématy. Ani jedna strana nesdělila detaily hovoru, obě si jej ale pochvalovaly, dodaly agentury.

Trump slíbil, že s čínským prezidentem udělají vše pro to, aby byl svět mírumilovnější a bezpečnější. Obě mocnosti se však rozcházejí v otázce Tchaj-wanu, který Peking považuje za součást svého území. K tomu by budoucí vláda USA měla přistupovat velmi opatrně, citovala Siho agentura Reuters. Trump během svého prvního funkčního období Tchaj-wan podporoval, loni však prohlásil, že by ostrov měl za obranu Spojeným státům platit, připomněla agentura.

Debaty o budoucnosti TikToku na americkém trhu

Rozhodnutí soudu tak pro TikTok znamená, že musí uposlechnout americkou legislativu a změnit svou vlastnickou strukturu, pokud chce zůstat na americkém trhu, upřesnil ve vysílání ČT24 analytik Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Rezek.

Pokud se představitelům TikToku nepodaří změnit vlastnickou strukturu tak, aby „rozptýlili pochybnosti o správě dat, která sbírají, tak jim nezbyde než ukončit své působení na americkém trhu,“ pokračoval Rezek. Hovoří se podle něj i o tom, že by mohly být způsoby, jak prodloužit lhůtu pro změnu vlastnické struktury.

Jak se zachová nastupující americký prezident Trump podle Rezka nikdo neví, záleží to na něm a jeho poradcích. „Hovoří se o tom, že je několik zájemců, kteří by rádi tuto síť a její aktivity ve Spojených státech převzali,“ doplnil s tím, že na toto téma měl Trump hovořit s čínským vládcem Si Ťin-pchingem. Rezek se domnívá, že v USA dojde k omezení působnosti TikToku ve stávající podobě.

Studio ČT24: Analytik Tomáš Rezek o budoucnosti TikToku ve Spojených státech (zdroj: ČT24)

Podle agentury Bloomberg budou dopady rozhodnutí soudu záviset na reakci technologických společností, které TikTok distribuují, včetně Applu a Googlu. Podle zákona by těmto firmám za další podporu TikToku hrozily vysoké pokuty. Musely by se proto rozhodnout, zda jim ujištění Trumpovy administrativy poskytují dostatečné právní krytí.

Čína a Spojené státy jsou ekonomickými a geopolitickými rivaly, připomíná dále Reuters. Čínské vlastnictví TikToku již několik let vyvolává obavy amerických představitelů. „Boj o TikTok“ přitom probíhal během posledních dnů Bidenova mandátu.

Americké obavy o bezpečnost

Americká vláda a tamní zákonodárci argumentují tím, že TikTok představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům. Americké úřady nicméně veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do toho, jaký platforma předkládá uživatelům obsah.

TikTok tvrdí, že americké ministerstvo spravedlnosti nesprávně vyhodnotilo vazby aplikace na Čínu. Argumentuje, že její systém, který na základě uživatelských preferencí, chování nebo jiných dat automaticky navrhuje obsah, který by mohl uživatele zajímat, a údaje o uživatelích, jsou uloženy v USA na cloudových serverech provozovaných firmou Oracle.

Po případném zákazu aplikace TikTok ji nebude možné stahovat z internetových obchodů a stávající uživatelé ji nebudou moci aktualizovat, protože zákon zakazuje jakémukoli subjektu zprostředkovávat stahování nebo údržbu aplikace. Američtí zákonodárci sdělili společnostem Apple a Google, které provozují dva hlavní obchody s mobilními aplikacemi, že musí být připraveny 19. ledna odstranit TikTok ze svých obchodů.

Stávající uživatelé aplikace v USA by měli mít možnost ji zatím stále používat, protože TikTok již mají stažený ve svých telefonech. Časem se ale bez aktualizací softwaru a zabezpečení stane nepoužitelným. Podle zdrojů Reuters ale plán sítě TikTok předpokládá, že uživatelé v USA snažící se otevřít aplikaci budou přesměrováni na internetové stránky obsahující informace o zákazu a uživatelé dostanou možnost stáhnout si z aplikace všechna svá data.

Podíl.
Exit mobile version