Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.

V ohnisku kontaminace tento týden začala zkušební těžba kontaminované zeminy. Inspekce ve spolupráci s hasiči a sanační společností měřila koncentrace benzenu v ovzduší, aby bylo možné vyhodnotit, zda je s ohledem na bezpečnostní a zdravotní rizika těžbu a odvoz zeminy možné provést.

„Oddělení kontaminace larsenovou stěnou je podstatným krokem, který nám umožní plně přejít do sanační fáze. Na místě jsou momentálně konaná veškerá opatření, která jsou z technických a bezpečnostních hledisek možná. Odtěžba zeminy dle nových analýz není v současné době účelná, a po provedení úvodních bezpečnostních zkoušek můžeme téměř s jistotou říci, že není ani možná. Benzen ze zeminy odtěkává příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců,“ informoval Bejček.

Oblast kontaminovanou benzenem ohraničí a izolují takzvané štětovnice, tedy ocelové profily v délce sedmi set metrů. To je více než trojnásobek původně plánované délky. Dosud odborníci štětovnice na místě instalovali v délce přes tři sta metrů. Ocelové profily, které firma instaluje do hloubky sedmi metrů, budou stát nejen v prostoru mezi kolejištěm a jezerem, ale ohraničit by měly dokola celé ohnisko znečištění.

Ve vodní nádrži číslo 6, která se nachází v těsné blízkosti havárie, se v prvním dubnovém týdnu koncentrace benzenu výrazně snížila. „Hodnoty, které jsou stále nadlimitní, klesly na padesát až sto mikrogramů na litr, což je až desetinásobné snížení oproti předchozímu týdnu. I přesto je situaci nutné nadále intenzivně monitorovat,“ uvedla ČIŽP. Povolený limit hodnoty benzenu je padesát mikrogramů na litr.

Většina látky je na hladině podzemní vody

Naprostá většina benzenu se nachází na hladině podzemní vody, v půdě zůstalo pouze malé množství. „Aby bylo možné kontaminované podzemní vody čerpat ve větším objemu, což je nyní prioritou, budou tyto vyčerpané podzemní vody na místě čištěny filtrací pomocí kontejnerů s aktivním uhlím,“ sdělila inspekce. Následně vyčištěnou vodu vrátí v místě zásahu zpět do půdy, aby se zvýšila účinnost promývání kontaminované zeminy, vysvětlila ČIŽP.

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil v pátek zákaz vstupu do okolí místa havárie. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly. Kvůli havárii cisteren s benzenem v prostoru hustopečského nádraží platí od pátku minulého týdne v oblasti stav nebezpečí, trvat má do 27. dubna. Opatření má umožnit rychlejší likvidaci následků ekologické havárie.

Podíl.