Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
Představitelé amerického hasičského sboru nařídili pátracím týmům, aby až do odvolání okamžitě opustily koridor řeky Guadalupe v nejpostiženějším okrese Kerr kvůli riziku další bleskové povodně. V závislosti na průtoku vody v řece by nicméně měly být pátrací a záchranné práce v pondělí obnoveny, uvedl mluvčí hasičů.
Meteorologové při nedělním silném dešti varovali, že hladina Guadalupe může do nedělního odpoledne stoupnout na více než 4,5 metru, tedy asi 1,5 metru nad povodňový stupeň.
Hladina řeky při ničivé bleskové povodni 4. července před rozedněním stoupla během pouhých 45 minut o osm metrů. Živel odnesl mimo jiné dívčí křesťanský tábor Camp Mystic, kde přišlo o život nejméně 27 jeho účastnic a vychovatelů. Americký prezident Donald Trump v pátek po návštěvě zasažené oblasti řekl, že záplavy si vyžádaly nejméně 135 životů a že nic podobného v životě neviděl. Počet pohřešovaných není jasný, v uplynulých dnech se opakovaně hovořilo zhruba o 160 nenalezených osobách. Záchranáři po nich pátrají pomocí člunů, vrtulníků i bezpilotních letadel.
Čeští hasiči pomohou v nejpostiženějších oblastech Texasu
Na místě budou pomáhat i čeští hasiči, do Texasu odletěli v neděli na základě dvoustranné dohody, kterou uzavřelo české velvyslanectví v USA a Národní garda státu Texas. „Český tým se zaměří na speciální činnosti spojené s podporou při pátrání po pohřešovaných osobách v nejpostiženějších lokalitách,“ popsala mluvčí hasičského záchranného sboru Klára Ochmanová.
Ve skupině jsou kynologové se záchranářskými psy a další specialisté. Na cestu vyrazili v neděli ráno z vojenského letiště ve Kbelích přes americkou leteckou základnu Ramstein v Německu. Odtamtud budou pokračovat do texaského San Antonia.
Předpokládaná délka jejich působení v USA je pět až sedm dní. „Konkrétní nasazení a úkoly budou upřesněny po příletu a na základě potřeb místních záchranných složek,“ dodala mluvčí.
USAR tým zasahoval při katastrofách v Libanonu, Sýrii i Turecku
USAR tým (Urban Search and Rescue) se specializuje na vyhledávání a záchranu. V minulosti zasahoval například při rozsáhlém zemětřesení v Turecku a Sýrii nebo v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších šest tisíc.
Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že záplavy v Texasu si vyžádaly nejméně 135 životů. Nynější bleskové povodně v tomto americkém státě jsou nejhorší za poslední dekády – podle dřívějších informací se jen v nejpostiženějším okrese Kerr pohřešuje přes 160 lidí včetně dětí. Texas přitom letos již několik povodní zažil, v červnu ve městě San Antonio zahynulo třináct lidí.