Aktualizace: 16.02.2024 17:41

Praha – Nejvyšší teplotu pro 16. únor dnes v Česku zaznamenalo 23 ze zhruba 165 míst, kde se měří alespoň 30 let. Rekordní teploty jsou hlavně ze Šumavy. Nejvýše z dlouhodobě měřících meteorologických stanic dnes teplota vystoupala ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kde teploměr ukázal 17,4 stupně Celsia. Vyplývá to z informací, které na facebooku zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Dnes je opět velmi teplo na tuto roční dobu,“ napsali meteorologové. Teplotní rekordy padly už ve čtvrtek na zhruba dvacítce míst, na sobotu meteorologové předpovídají maxima devět až 13 stupňů Celsia. „Nejtepleji je na Šumavě, na Karvinsku a v Javornickém výběžku. Podobné teploty byly například v letech 2020 a 1998,“ doplnil ČHMÚ k dnešním teplotám.

Rekord ve Vyšším Brodě překonal dosavadní maximum 14,6 stupně Celsia z roku 2020. Ze stejného roku jsou i další dneškem přepsané rekordy v šumavské Horské Kvildě a v Karviné. V Kvildě dnes teploměr ukázal 16,7 stupně Celsia, v Karviné o desetinu stupně méně. Přes 15 stupňů Celsia dnes jako nová maxima pro 16. únor hlásí také stanice Kvilda-Perla, Hliniště a Churáňov na Prachaticku, Ropice a Lučina na Frýdecko-Místecku, Javorník na Jesenicku a Hojsova Stráž na Klatovsku.

Teplotní rekordy padaly také minulý týden. Například v sobotu 10. února to bylo asi na třetině stanic. V noci na neděli pak rekordy zaznamenala naprostá většina stanic. Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření.

Celkově byl začátek února v Česku nejteplejší za více než 100 let. Na vybraných stanicích dosáhla v první únorové dekádě průměrná teplota 6,7 stupně Celsia.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.