Aktualizace: 11.02.2024 18:48

Praha – Návštěvnost horských středisek v Česku o tomto víkendu negativně poznamenalo počasí. Kvůli na únor nezvykle vysokým teplotám sníh rychle odtává, dnes navíc na mnoha místech vyhnal lyžaře ze svahů déšť. Některé areály proto navzdory jarním prázdninám přerušily či omezily provoz, případně se na to chystají na začátku příštího týdne.

Podmínky pro lyžování se o víkendu výrazně zhoršily na severu a severozápadě Čech. Střediska ve východní části Krušných hor od pondělí přeruší provoz, zavírat bude nejspíš také Bedřichov v Jizerských horách. Vlekaře k tomu vede i nižší návštěvnost. Ve skiareálu v krkonošské Rokytnice nad Jizerou byly v sobotu při hezkém počasí ani ne 2000 lyžařů. „Kdyby bylo 20. března, bylo by to v pořádku, ale v tuhle dobu jsme zvyklí na dvojnásobek,“ řekl dnes ČTK ředitel Filip Braun. Provoz střediska se ale podle něj určitě udrží.

Na západě Čech se stále lyžuje v několika areálech v Železné Rudě a také v Kašperských Horách. Dobré podmínky o víkendu hlásil skiareál na Klínovci, který patří mezi největší v ČR. Podmínky pro běžkaře jsou ale v západních Čechách špatné. Stopy se neudržují, chybí souvislá pokrývka.

Omezit provoz po tomto víkendu plánují skiareály na jihu Čech. Šumavský Zadov nebude mít kvůli teplotám nad nulou ode dneška večerní lyžování, zatím na čtyři dny. Lipenský skiareál stejné opatření zavede od pondělí.

K omezování provozu zatím nesáhla středočeská lyžařská střediska, a to navzdory tomu, že se dnes na svahy kvůli dešti vypravilo minimum lyžařů. Na Monínci na Příbramsku dnes lyžovalo kolem 300 lidí, v sobotu zhruba 400. Průměrně si přitom do areálu v této části sezony o víkendu přijede zalyžovat kolem 1000 lidí.

Výrazně lépe na tom byla s návštěvností velká střediska v Krkonoších i Orlických horách. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn lyžovalo o víkendu celkem 6000 lidí, ve SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou jich bylo za oba víkendové dny kolem 10.000. „Návštěvnicky silnější byla jednoznačně sobota, kdy se kolem oběda počasí vyjasnilo do úplného azura,“ řekla ČTK mluvčí špindlerovského skiareálu Vendula Kalenská.

Některé níže položené areály v Královéhradeckém a Pardubickém kraji čekají na chladnější počasí, zatím však marně. Provoz dnes přerušil i nový Skiareál Orlické Záhoří na Rychnovsku, který se milovníkům zimních sportů otevřel teprve v sobotu.

Na Vysočině dnes kvůli špatnému počasí přerušila provoz lyžařská sjezdovka v Novém Jimramově na Žďársku. Od pondělí nebude jezdit ani lyžařská lanovka v Lukách nad Jihlavou. S dalším lyžováním naopak počítá Jiří Pálka ze sjezdovky Fajtův kopec u Velkého Meziříčí. V sobotu, kdy i vysvitlo slunce, podle něj byla návštěvnost skiareálu dobrá, dnešek zkazily dešťové přeháňky.

Na nepřízeň počasí si stěžují vlekaři v Beskydech. „Je abnormálně teplo, do toho vždycky začne pršet, pořád taje, podmínky se stále zhoršují,“ řekl vedoucí největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. Areál chce ale v provozu udržet i nadále.

Lyžovat se dá stále i na jižní Moravě, kde se jezdí třeba v Blanensku v Olešnici a v Hodoníně u Kunštátu. Správci se snaží sjezdovky udržet v provozu, přestože teplo, déšť a vítr se na výšce a kvalitě sněhové pokrývky silně podepisují. Dnes kvůli nedostatku sněhu zavřel areál ve Filipově na Hodonínsku a v Němčičkách na Břeclavsku se jezdí jen na umělém povrchu.

Předčasně se dnes kvůli špatným podmínkám uzavřela rodinná sjezdovka Horal u stejnojmenného hotelu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. „Sobota byla ještě z pohledu návštěvnosti mírně podprůměrná, dnes se ale ještě víc oteplilo a začalo pršet, takže jsme sjezdovku dokonce museli předčasně uzavřít již ve 12 hodin,“ popsala situaci mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková.

Podobně tomu bylo v některých střediscích v Jeseníkách. Kvůli vysokým teplotám a dešti byl dnes mimo provoz areál v Přemyslově. Do střediska v Branné dorazilo o víkendu jen minimum návštěvníků. „Čekáme na lepší počasí,“ shrnul zástupce střediska Rostislav Procházka.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.